Karnawał w Aalst


Karnawał w Aalst w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Karnawał w Aalst, 2007 Karnawał w Aalst, 2008 Karnawał w Aalst, 2009

Karnawał w Aalst – doroczne wydarzenie muzyczno-taneczne, organizowane w Aalst w Belgii przez trzy ostatnie dni karnawału.

W 2010 roku karnawał w Aalst został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Najstarsza wzmianka o karnawale w Aalst pochodzi z 1432 roku[2]. W pochodzie karnawałowym brały udział figury olbrzymów, jak również figura konia Bayarda – bohatera legend o Karolu Wielkim[2]. Pod koniec XIX wieku, gdy tradycja karnawałowa we Flandrii zaczęła stopniowo zanikać, karnawał w Aalst cieszył się nieprzerwanym powodzeniem[2]. Od 1923 roku karnawał organizowany jest przez specjalny komitet. Typowe dla tradycji karnawałowej w Aalst jest używanie miejscowego dialektu oraz śpiewanie pieśni karnawałowych – w latach 1960–2008 powstało ponad 3000 takich utworów[2].

Przebieg | edytuj kod

Od 1953 roku, w sobotę – na cztery dni przed ostatkami – książę karnawału otrzymuje klucze do miasta i zostaje symbolicznym burmistrzem Aalst na czas karnawału[2].

W niedziele odbywa się uroczysty pochód uczestników karnawału przez miasto – w paradzie biorą udział figury olbrzymów, figura Ros Ballatum – miejscowa wersja figury konia Bayarda – oraz tzw. Gilles d'Aalst[2].

W poniedziałek rano Gilles d'Aalst przeganiają symbolicznie duchy zimy, wykonując taniec z miotłami na głównym placu miasta. Następnie odbywa się Ajuinworp (pol. rzut cebulą), kiedy uczestnicy karnawału próbują złapać Złotą Cebulę. W godzinach popołudniowych odbywa się drugi pochód karnawałowy przez miasto. Zabawa trwa przez całą noc[2].

We wtorek na ulice miasta wyruszają młodzi mężczyźni przebrani za kobiety tzw. Voil Jeannetten (pol. brudne Żanety). Tradycja Voil Jeannetten została zapoczątkowana w XIX wieku, kiedy to robotnicy, których nie było stać na kupno kostiumu karnawałowego, przebierali się w ubrania żon. Lokalna prasa naśmiewała się z tych przebrań, używając określenia Voil Jeannetten. Voil Jeannetten niosą druciane klatki dla kanarków z suszonym śledziem, abażury i zepsute parasolki, pchając wózki dla dzieci. Wieczorem, na głównym placu miasta, uczestnicy karnawału palą figurę karnawałową na znak końca karnawału[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. UNESCO ICH: Aalst carnival (ang.). [dostęp 2013-11-18].
  2. a b c d e f g h UNESCO: NOMINATION FILE NO. 00402 (ang.). [dostęp 2013-11-24].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Karnawał w Aalst" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy