Karol (książę Walii)


Karol (książę Walii) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karol, książę Walii, właśc. Karol Filip Artur Jerzy, ang. Charles, Prince of Wales, Charles Philip Arthur George, (ur. 14 listopada 1948 w Londynie) – brytyjski książę, syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa, następca tronu brytyjskiego.

Spis treści

Tytuły | edytuj kod

  • Jego Królewska Wysokość, Książę Zjednoczonego Królestwa – od 1948 do 1952;
  • Jego Królewska Wysokość, Książę Kornwalii – lata 1952–1958
  • Jego Królewska Wysokość Książę Karol, Książę Rothesay – pod tym tytułem znany jest w Szkocji, jako następca tronu Szkocji – od 1952, dodatkowo jako książę Rothesay jest także hrabią Carrick, baronem Renfrew, Lordem Wysp/Isles, Księciem i Wielkim Stewardem Szkocji;
  • Jego Królewska Wysokość Książę Walii – następca tronu Zjednoczonego Królestwa; pod tym tytułem znany jest poza Szkocją – od 1958, dodatkowo jako książę Walii jest także hrabią Chester.

Następca tronu brytyjskiego i 15 państw Commonwealth Realm.

Wykształcenie | edytuj kod

Książę Karol uczęszczał początkowo do Hill House School w West London; edukację kontynuował w szkole przygotowawczej Cheam Preparatory School w hrabstwie Berkshire w Anglii – do której uczęszczał także jego ojciec – a następnie w szkole Gordonstoun w północno-wschodnim zakątku Szkocji. W tym okresie spędził również dwa semestry w Geelong Grammar School w Geelong (Australia), podczas tych studiów w czasie praktyk historycznych odwiedził Papuę-Nową Gwineę. Po powrocie z Australii do Gordonstoun podobnie jak jego ojciec wstąpił do szkoły Head Boy[potrzebny przypis], którą opuścił w 1967 zaliczając egzaminy z historii i języka francuskiego. Po ukończeniu szkoły średniej był również studentem Old College (Uniwersytet Walijski w Aberystwyth), gdzie podjął naukę języka walijskiego oraz historii Walii. Przeciwstawiając się przyjętej tradycji, zrezygnował z akademii wojskowej i dalszą naukę kontynuował w Trinity College Uniwersytetu w Cambridge. Był m.in. słuchaczem na kierunkach antropologia, archeologia i historia, zdobywając drugą klasą B.A. 23 czerwca 1970. Pięć lat później, 2 sierpnia 1975, został promowany do stopnia Master of Arts uniwersytetu Cambridge. Z wykształcenia książę Karol jest archeologiem, specjalizuje się w historii wypraw krzyżowych.

Małżeństwa | edytuj kod

Diana Spencer | edytuj kod

 Zobacz więcej w artykule Diana (księżna Walii), w sekcji Małżeństwo z księciem Walii.

Para doczekała się dwóch synów:

  • Książę Wilhelm "William" Artur Filip Ludwik Mountbatten-Windsor (21 czerwca 1982);
  • i Książę Henryk "Harry" Karol Albert Dawid Mountbatten-Windsor (15 września 1984).

Camilla Parker-Bowles | edytuj kod

9 kwietnia 2005 poślubił Camilę Parker Bowles, swoją długoletnią towarzyszkę. Jak donosiła brytyjska prasa brukowa, książę i Camilla od dawna utrzymywali stosunki intymne.

Zaręczyny ogłoszono 10 lutego 2005 w Clarence House – nowej siedzibie Karola. Ponadto ogłoszono, że ślub cywilny pary odbędzie się 8 kwietnia tego roku w Windsor Castle, a religijne błogosławieństwo para otrzyma w kaplicy St George na zamku. W międzyczasie zmieniono miejsce ślubu na Guildhall w Windsorze 9 kwietnia. Powody zmiany miejsca – gdyby wydano pozwolenie Karolowi na ślub w Windsorze, każda para mogłaby wziąć ślub w siedzibie królowej. 4 kwietnia ogłoszono, że ślub z powodu śmierci i uroczystości pogrzebowych papieża Jana Pawła II przełożono o jeden dzień. Po ślubie Camilla stała się Jej Królewską Wysokością Księżną Kornwalii, a nie Księżną Walii, ze względu na nacisk ze strony mediów i społeczeństwa, twierdzących, że Diana była jedyną i prawdziwą księżną Walii. Po wstąpieniu Karola na tron Camilla nie będzie nosić tytułu Królowej, ale zostanie Jej Królewską Wysokością, Księżną – Małżonką[potrzebny przypis].

Został sportretowany w serialu komediowym The Windsors, w rolę Karola wcielił się Harry Enfield[1].

Genealogia | edytuj kod

Odznaczenia | edytuj kod

Poniższa lista nie zawiera wszystkich odznaczeń[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Royal satire The Windsors will return for a second series on Channel 4. radiotimes.com. [dostęp 2018-01-03].
  2. What are Prince Charles's medals for? (ang.). bbc.co.uk, 15 listopada 2006. [dostęp 2 października 2010].
  3. Zimbabwe Independence Celebrations – Książę Walii udekorowany Medalem Niepodległości (ang.) [dostęp 2013-11-04]
  4. Ordensdetaljer (duń.). borger.dk. [dostęp 2015-05-27].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Karol (książę Walii)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy