Karol Hyŏn Sŏng-mun


Karol Hyŏn Sŏng-mun w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Św. Karol Hyŏn Sŏng-mun (ko. 현석문 가롤로) (ur. ok. 1797 r. w Seulu – zm. 19 września 1846 r. w Saenamteo) – święty Kościoła katolickiego, męczennik.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Karol Hyŏn Sŏng-mun pochodził z rodziny, która ucierpiała w wyniku prześladowań katolików. Jego ojciec został stracony w 1801, starsza siostra Benedykta Hyŏng Kyŏng-nyŏn poniosła męczeństwo w 1839 r., żona i syn zmarli w więzieniu. Karol Hyŏn Sŏng-mun całe swoje życie poświęcił pomaganiu misjonarzom i katolikom. Po rozpoczęciu prześladowań w 1838 r. chciał sam oddać się w ręce władz, żeby sprawdzić swoją wiarę, ale misjonarze powstrzymali go przed tym krokiem. Towarzyszył pierwszemu księdzu pochodzenia koreańskiego Andrzejowi Kim Tae-gŏn w niebezpiecznej podróży z Szanghaju w Chinach. Po powrocie do Seulu narażał się na niebezpieczeństwo, ponieważ dom ojca Andrzeja Kim Tae-gŏn był zapisany na jego nazwisko. Po aresztowaniu Andrzeja Kim Tae-gŏn kupił nowy dom i w pośpiechu przeprowadził się. Mimo to już po 5 dniach 10 lipca 1846 r. aresztowano go razem z katolikami przebywającymi w jego domu (m.in. Teresą Kim Im-i). Został ścięty w Saenamteo 19 września 1846 r.

Dzień obchodów | edytuj kod

20 września w grupie 103 męczenników koreańskich.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny | edytuj kod

Beatyfikowany 5 lipca 1925 r. przez papieża Piusa XI, Kanonizowany 6 maja 1984 r. przez Jana Pawła II w grupie 103 męczenników koreańskich.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Karol Hyŏn Sŏng-mun" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy