Karol IV Piękny


Karol IV Piękny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karol IV Piękny, Sprawiedliwy, fr. Charles IV le Bel, (ur. 18 czerwca 1294, zm. 1 lutego 1328 w Vincennes[1]) – hrabia La Marche 1314–1322, król Francji i Nawarry 1322–1328 (król Nawarry jako Karol I Łysy). Pochodził z dynastii Kapetyngów.

Był trzecim synem króla Filipa IV i Joanny I, królowej Nawarry, po której Karol miał prawa do tytułu króla Nawarry.

Został koronowany na króla Francji 21 lutego 1322 roku[2] w katedrze w Reims. Wznowił wojnę z Anglikami o księstwo Akwitanii; szybko je zajął i przyjął hołd wasalny od jej księcia, a zajęte terytoria wcielił do swej domeny.

Panowanie | edytuj kod

W czasie swoich sześcioletnich rządów Karol IV zraził do siebie wszystkich w swoim królestwie powiększając podatki, narzucając uciążliwe obowiązki i konfiskując dobra tych, których nie lubił. Nie miał nigdy swojego zdania, był marionetką najpierw w ręku stryja - Karola de Valois, a po jego śmierci - w ręku Roberta d’Artois[potrzebny przypis]. Był trzykrotnie żonaty, ale nie miał męskich potomków. Kiedy umierał, jego żona była w zaawansowanej ciąży. Gdy urodziła kolejną córkę, we Francji rozgorzał spór, kto ma przejąć po nim koronę[potrzebny przypis]. Najwięcej zwolenników miał Filip de Valois, syn Karola de Valois (młodszego brata Filipa IV Pięknego). Pochodził on z dynastii Walezjuszów - bocznej linii Kapetyngów. Ostatecznie zdobył potrzebne poparcie, dzięki Robertowi d’Artois i licznym przekupstwom np. ofiarował tron Nawarry Joannie w zamian za zrzeczenie się wszelkich pretensji do tronu Francji. Dotychczas trony Francji i Nawarry złączone były w jednym ręku.

Karol IV zmarł w Vincennes, opuszczony przez rodzinę i przyjaciół, został pochowany w nekropolii władców Francji, w bazylice Saint-Denis.

Ślub Karola IV i Marii Luksemburskiej

Małżeństwa i potomkowie | edytuj kod

Potomkowie:

z Blanką Burgundzką
  • Filip (1314–1322),
  • Joanna (1315–1321),
z Marią Luksemburską
  • Ludwik (1324),
z Joanną d'Évreux

Przypisy | edytuj kod

  1. Karol IV Piękny (król Francji i Nawarry 1322-1328), TwojaHistoria.pl [dostęp 2020-03-13] .
  2. Karol IV Piękny, www.zamki.name [dostęp 2020-03-13] .


Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Karol IV Piękny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy