Karolina Borchardt


Karolina Borchardt w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karolina Borchardt, właśc. Karolina Borchardt-Furmankiewicz z domu Straczewska (ur. 25 listopada 1920 w Bobrujsku, zm. 4 maja 2011 w Konstancinie-Jeziornie) – polska aktorka teatralna i filmowa.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W maju 1939 ukończyła prywatne gimnazjum, wybuch wojny odsunął w czasie plany rozpoczęcia nauki w szkole aktorskiej. Podczas II wojny światowej walczyła w szeregach Armii Krajowej, brała udział w powstaniu warszawskim. Dopiero w 1945 Karolina Borchardt-Furmankiewicz rozpoczęła studia na Wydziale Aktorskim łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, które ukończyła trzy lata później. Przez jeden sezon grała w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi, po czym na dwa sezony przeniosła się do Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. W sezonie 1952/1953 zagrała w powstałym wówczas Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. W 1953 przeniosła się do Warszawy i dołączyła do zespołu Teatru Domu Wojska Polskiego, dwa lata później teatr zmienił nazwę na Teatr Dramatyczny. Karolina Borchardt grała w nim do przejścia na emeryturę w 1987. Zmarła w Domu Aktora w Skolimowie 4 maja 2011, 10 maja tego roku spoczęła na Cmentarzu Bródnowskim (kwatera 26B-1-6).

Grób Karoliny Borchardt na Cmentarzu Bródnowskim

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski z dnia 11 listopada 1990 roku. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 55, Nr 4 z 20 grudnia 1990. 

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Karolina Borchardt" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy