Karsibór (wyspa)


Na mapach: 53°50′44″N 14°19′49″E/53,845556 14,330278

Karsibór (wyspa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karsibór (do 1945 niem. Kaseburg, Caseburg) – wyspa między Zalewem Szczecińskim i Starą Świną, w Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w Świnoujściu.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Leży przy północnej części Zalewu, na południe od wyspy Wolin, od której oddzielona jest Starą Świną. Wyspa powstała w latach 1874–1880 przez przekopanie południowo-wschodniego fragmentu wyspy UznamKanałem Piastowskim[2], który skrócił drogę wodną ze Świnoujścia do portu w Szczecinie.

Wyspa ma ok. 14 km² powierzchni[2]. Są to głównie równiny zajęte przez nieużytki, pastwiska i plantacje trzciny. W zachodniej części pokrywają ją Lasy Karsiborskie (pow. ok. 4 km²)[2]. Od południa otoczona jest wodami Zalewu Szczecińskiego. Na północy granicę Karsiboru stanowią ramiona Starej Świny – Rzecki Nurt i Młyńska Toń. Na wschód rozciąga się kraina ponad 40 wysp wstecznej delty Świny, z których większe to Warne Kępy, Wielki Krzek i Karsiborska Kępa.

Nazwa wyspy pochodzi od nazwy wsi (obecnie części miasta Świnoujścia) – Karsiboru. Jest to bardzo stara pomorska nazwa. Obowiązuje od 1945 roku. W dialektach zachodniopomorskichkarś”, „karśniawy” znaczyło „lewy”, nazwę wyspy można zatem tłumaczyć jako „bór po lewej stronie[2].

Zdjęcia | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Świnoujście w liczbach - Świnoujście – kraina 44 wysp, www.swinoujscie.pl [dostęp 2017-11-24]  (pol.).
  2. a b c d Karsibór ⇒ Świnoujście Karsibór, Karsiborska Kępa, Karsibor, Noclegi Karsibór, Agroturystyka Karsibór, Marina Karsibór, Domki Karsibór, Wyspa Karsibór, Rezerwat Karsiborska Kępa, Dom Goœcinny Ptaszarnia, delta rzeka Świna, Rzecki Nurt, Młyńska Toń, karsibor, cmentarz w Karsiborzu, kościół w Karsiborzu (pol.)
Na podstawie artykułu: "Karsibór (wyspa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy