Karun (rzeka)


Karun (rzeka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karun, starożytne Eulajos – rzeka w południowo-zachodnim Iranie długość około 860–890 km. Największa rzeka Iranu. Źródła w górach Zagros. Tworzy dwie odnogi, jedna uchodzi do Szatt al-Arab i z nią wpada do Zatoki Perskiej, druga wpada do niej płynąc dalej.

Swój początek Karun bierze w górach Zagros, około 75 km na zachód od Isfahan. Odległość od źródła do ujścia wynosi około 250 km; całkowita długość rzeki to 860–890 km[1] (według innego źródła około 800 km[2]). Powierzchnia dorzecza wynosi blisko 60 tys. km²[1][2]. Żeglowna w dolnym biegu[2].

Jej bieg można podzielić na 3 etapy: pierwszy od źródła do okolic Gotwand, drugi od Gotvand poprzez Szusztar do miejsca, gdzie styka się z dopływem – Dez, trzeci od miejsca łączenia z Dez po ujście[1]. Pod koniec rzeka tworzy dwie odnogi, jedna wpływa do Szatt al-Arab, zaś druga do Zatoki Perskiej[2]. Dwie równoległe odnogi formują wyspę Abadan[1].

Zlewisko rzeki Kaurun

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Habib Borjian: Karun River. i. Geography and Hydrology. Encyclopædia Iranica, 24 kwietnia 2012. [dostęp 20 listopada 2014].
  2. a b c d Encyklopedia Powszechna PWN. T. 1. A-F. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974, s. 429.
Na podstawie artykułu: "Karun (rzeka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy