Karyntia


Na mapach: 46,7525°N 13,8617°E/46,752500 13,861700

Karyntia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Karyntia w podziale na powiaty

Karyntia (niem. Kärnten, słoweń. Koroška, wł. Carinzia) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Włochami, Tyrolem, Salzburgiem i Styrią. Stolicą kraju związkowego jest Klagenfurt am Wörthersee. Obok Austriaków zamieszkuje ją też mniejszość słoweńska w liczbie 14 tys. osób.

Do końca I wojny światowej znana jako Księstwo Karyntii, następnie część przypadła Słowenii, a niewielki fragment Włochom.

Geografia | edytuj kod

Powierzchnia Karyntii jest górzysta, w zachodniej części znajdują się Wysokie Taury (Großglockner - 3798 m n.p.m.), Alpy Karnickie i Alpy Gailtalskie, a we wschodniej części Kotlina Klagenfurcka. Główną rzeką jest Drawa. Znajdują się tu również liczne jeziora (największe Wörther i Ossiach).

Gospodarczo eksploatuje się lasy. Hoduje się owce, bydło domowe i trzodę chlewną. Uprawia się zboża i rośliny pastewne. Wydobywa się magnezyt oraz rudy cynku i ołowiu. Przemysł drzewny, papierniczy, metalowy i skórzany.

Podział administracyjny | edytuj kod

Karyntia składa się z dwóch miast statutarnych (Statutarstadt) oraz dziesięciu powiatów (Bezirk). W skład powiatów wchodzą 132 gminy, w tym 16 gmin miejskich (Stadt) oraz 46 gmin targowych (Marktgemeinde)

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Podział administracyjny Austrii):
Na podstawie artykułu: "Karyntia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy