Kasia Stankiewicz


Kasia Stankiewicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katarzyna Maria[a] Stankiewicz (ur. 2 czerwca 1977 w Działdowie[1][2]) – polska piosenkarka alternatywna i autorka tekstów.

W latach 1996–2000 wokalistka zespołu Varius Manx, z którym wydała albumy Ego (1996) i End (1997). Od 2000 artystka solowa, wydała cztery albumy: Kasia Stankiewicz (1999), Extrapop (2003), Mimikra (2006) i Lucy and the Loop (2014). W 2015 wznowiła współpracę z zespołem Varius Manx, z którym wydała album pt. Ent (2018).

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Uczęszczała do Miejskiego Domu Kultury w rodzinnym Działdowie. W 1995 zadebiutowała na profesjonalnej scenie muzycznej, występując w jednym z odcinków programu Szansa na sukces z udziałem zespołu Varius Manx; za interpretację piosenki „Zamigotał świat” zajęła pierwsze miejsce. Rok później została nową wokalistką zespołu, zajmując miejsce Anity Lipnickiej.

W marcu 1996 nagrała z zespołem materiał na ich pierwszą, wspólną płytę. W maju wydali zapowiadający płytę singel „Orła cień[3], który stał się przebojem w kraju, docierając na szczyt wielu polskich list przebojów. 21 czerwca wydali album pt. Ego[4]. Tydzień później wystąpili na 33. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym odebrali złotą płytę za sprzedaż albumu w kraju. Tego samego dnia album uzyskał status platynowej płyty. Drugim singlem z płyty został utwór „Ten sen[5]. W tym samym roku Stankiewicz nagrała utwór „Kamienne schodki” w duecie z Ireną Santor na potrzeby albumu artystki pt. Duety[6]. W sierpniu wystąpiła na galowym koncercie laureatów festiwalu sopockiego w 1996. W październiku i listopadzie wyruszyła w Varius Manx w ogólnopolską trasę koncertową, w ramach której odwiedził 16 największych miast w Polsce. W trakcie koncertu w Warszawie odebrali multiplatynę za ponad 400 tys. sprzedanych egzemplarzy płyty Ego. W tym samym roku zdobyli dwie statuetki Złotego Mikrofonu „Popcornu” za przebój roku („Orła cień”) oraz za wygraną w kategorii „Zespół roku”. Stankiewicz otrzymała także nagrodę „Machinera” w kategorii „Debiutanka roku”, wręczaną przez magazyn „Machina”.

W lutym 1997 odbyła się premiera filmu Nocne graffiti, w którego ścieżce dźwiękowej znalazła się piosenka „Najlepszy z dobrych” nagrana przez Stankiewicz oraz trzy piosenki Varius Manx: „Małe zaćmienie”, „Nieme ściany” oraz „Ruchome piaski”, która stała się przebojem w kraju. Od marca do maja zespół nagrywał materiał na kolejny album, w międzyczasie Stankiewicz wzięła udział w nagraniu piosenek „Uratujcie go” i „Cicho tu” na płytę Kayah pt. Zebra[7]. 7 września o godz. 12:00 zespół witał zaproszonych gości na dachu jednego z budynków w Warszawie, gdzie prezentował nowy album pt. End[8]. Na płycie znalazło się 14 utworów, w tym m.in. singiel „Kiedy mnie malujesz”. Dzień później odbyła się premiera handlowa krążka, który w tym samym dniu uzyskał status złotej płyty. Piosenka „Czy tak chcesz” została włączona do akcji „Sprzątanie Świata” i promowała sprzątanie świata przez cały rok.

Pozostając wokalistką Varius Manx, Stankiewicz planowała w tym czasie solowy projekt. W latach 1997–1999 była jurorką w programie Mini Playback Show. 21 maja 1999 wydała swój solowy album, zatytułowany po prostu Kasia Stankiewicz, którego producentem był Michał Przytuła. Teksty na płycie napisała we współpracy z Tomaszem Wachnowskim i Kayah[9]. Pierwszym singlem z albumu został utwór „Dopiero od jutra”[10], który od marca gościł na listach przebojów. W czerwcu wyruszyła w promocyjną trasę po Polsce, a potem grała kilkanaście koncertów w całym kraju. W marcu 2000 wydała z Varius Manx album pt. Najlepsze z dobrych, który powstał z okazji 10-lecia powstania zespołu. Płyta zawierała najpopularniejsze utwory grupy z ostatnich lat oraz cztery premierowe kompozycje[11]. Płytę promował utwór „Teraz i tu”[12]. 7 kwietnia w warszawskiej Sali Kongresowej odbył się jubileuszowy koncert zespołu, zaś w maju muzycy odbyli trasę koncertową z radiem RMF FM pod nazwą Majówka Varius Manx i RMF FM. W wakacje zagrali kilka koncertów w kraju. Niedługo później Stankiewicz odeszła z zespołu, by kontynuować karierę solową i rozpocząć przygotowania do wydania drugiej solowej płyty.

Wiosną 2001 radiową premierę miał utwór „Niepewność”, który nagrała w duecie z Michałem Żebrowskim[13] na potrzeby jego albumu studyjnego pt. Lubię, kiedy kobieta[14]. W wakacje zagrała koncert na warszawskim Moście Świętokrzyskim wspólnie z zespołem Tangerine Dream; wydarzenie miało służyć pojednaniu polsko-niemieckiemu. W tym samym roku zaczęła pracę nad kolejnym albumem solowym. Płyta została nagrana w studiach we Wrocławiu i Gdańsku, prace nad nią trwały trzy lata, a produkcją utworów zajął się życiowy partner Stankiewicz, Radosław Łuka. Jako, że wytwórnia BMG Poland nie wierzyła w nagrany materiał, Stankiewicz sprzedała mieszkanie w Warszawie i postanowiła wydać album własnym sumptem. Pod koniec grudnia 2002 ukazał się pierwszy utwór z płyty – „Chciałabym być aniołem”, który promowany był przez Program 3 Polskiego Radia. Pierwszym singlem z albumu została natomiast piosenka „Schyłek lata”[15]. W tym czasie Stankiewicz zagrała także pierwszy od dawna koncert w warszawskim klubie Qult. Album pt. Extrapop ukazał się w 2003[16], został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i publiczność. Drugim singlem z płyty została piosenka „Francuzeczka”, do którego powstał kontrowersyjny teledysk. Trzecim singlem z krążka został „Saint Etienne”, na którym utwór pojawił się także w wersji francuskiej[17]. W tym samym roku Stankiewicz wzięła udział w nagraniach płyty ze świątecznymi piosenkami pt. Święta, Święta, na którą nagrała piosenki „Chciałabym być Aniołem” oraz „Tak jak śnieg” razem z Kubą Badachem i Mietkiem Szcześniakiem[18]. Ponadto wystąpiła jako gość w licznych programach telewizyjnych, takich jak Kuba Wojewódzki, Poplista, Spełniamy marzenia, Śpiewające fortepiany, Bar czy Szansa na sukces. W 2004 ogłosiła przerwę w karierze z powodu narodzin swojego pierwszego dziecka.

W październiku 2006 wydała kolejny solowy album studyjny pt. Mimikra, który został wydany pod szyldem wytwórni EMI Music[19]. Pierwszym singlem promującym album był utwór „4 ręce”[20], zaś drugim – „Marzec”, który miał swoją premierę w styczniu 2007[21]. Trzecim singlem została piosenka „W środku myśli”, z którą Stankiewicz startowała w polskich preeliminacjach do konkursu „Sopot Festival 2007”, zaś czwartym – „Jedno zdjęcie z archiwum pamięci”. Na początku 2008 nagrała utwór „Night Club”, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej serialu Pitbull. 25 kwietnia premierę miała płyta Martyny Jakubowicz pt. Te 30. urodziny, na którym znalazł się m.in. utwór „Baby w Meksyku” zaśpiewany przez Stankiewicz w duecie z artystką. W tym samym roku piosenka Stankiewicz „Run” pojawiła się w ścieżce dźwiękowej serialu TVP1 Londyńczycy.

Kasia Stankiewicz podczas koncertu z Varius Manx, 2019

W tym samym czasie Stankiewicz pracowała nad nowym materiałem w studiach w Polsce i Wielkiej Brytanii, a producentem albumu został Eddie Stevens[22]. Ostatecznie nagrania zostały zrealizowane w islandzkim studiu Bedroom Community[23]. Kilkakrotnie przekładana premiera płyty spowodowana była pracą nad ostatecznym kształtem albumu, o którym sama piosenkarka powiedziała: to nie tylko mój nowy album, nad którym pracowałam ostatnie cztery lata, to multidyscyplinarny projekt, w który zaangażowali się artyści z całego świata. Ostatecznie album pt. Lucy and the Loop ukazał się 10 października 2014[24]. Pierwszym singlem z płyty został utwór „Lucy”, do którego teledysk został zrealizowany w Islandii. Projektem pobocznym Lucy and the Loop była seria dziesięciu fotografii (autorstwa Kasi Bielskiej i Dominika Tarabańskiego), które były inspirowane piosenkami z albumu.

31 grudnia 2015 wystąpiła podczas koncertu sylwestrowego TVP2 we Wrocławiu, podczas którego zaśpiewała utwór AdeleSet Fire to the Rain” oraz „Orła cień” i „Ruchome piaski” wspólnie z zespołem Varius Manx[25]. W tym czasie wznowiła współpracę z muzykami grupy, a w 2016 wyruszyła z nimi w jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia istnienia Varius Manx[26]. Również w 2016 uczestniczyła w piątej edycji programu rozrywkowego Polsatu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami[27] oraz była nominowana do zdobycia statuetki Gwiazda Plejady w kategorii „metamorfoza roku”[28]. W 2018 wydała z Varius Manx album pt. Ent, który promowali m.in. utworami „Biegnij”, „Kot bez ogona” i „Księżyc się zmęczył”. W 2020 uczestniczyła w drugiej edycji programu rozrywkowego TVP1 Dance Dance Dance, w którym występowała w duecie z siostrą, Anną.

Życie prywatne | edytuj kod

Ze związku z Radosławem Łuką ma syna Fryderyka (ur. 2004).

Dyskografia | edytuj kod

Albumy studyjne
Single
Teledyski

Nagrody | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. a b Na stronie internetowej ZAiKS (online.zaiks.org.pl) w wyszukiwarce utworów K. Stankiewicz.

Przypisy | edytuj kod

 1. Kasia Stankiewicz - Muzyka w Interia.pl, muzyka.interia.pl [dostęp 2017-11-24]  (pol.).
 2. Polska Fundacja Muzyczna: Kalendarium – Czerwiec (pol.). pfm.pl. [dostęp 2010-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-13)].
 3. Varius Manx – Orła Cień (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 4. Varius Manx – Ego (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 5. Varius Manx – Ten Sen (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 6. Irena Santor – Duety (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 7. Kayah – Zebra (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 8. Varius Manx – End (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 9. Kasia Stankiewicz* – Kasia Stankiewicz (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 10. Kasia Stankiewicz* – Dopiero Od Jutra (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 11. Varius Manx – Najlepsze Z Dobrych (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 12. Varius Manx – Teraz I Tu (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 13. Michał Żebrowski & Katarzyna Stankiewicz – Niepewność (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 14. Michał Żebrowski – Lubię, Kiedy Kobieta... (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 15. Kasia Stankiewicz* – Schyłek Lata (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 16. Kasia Stankiewicz* – Extrapop (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 17. Kasia Stankiewicz* – Saint Etienne (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 18. Various – Święta Święta (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 19. Kasia Stankiewicz* – Mimikra (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 20. Kasia Stankiewicz* – 4 Ręce (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 21. asia Stankiewicz* – Marzec (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 22. Kasia Stankiewicz powraca z nową, niezwykłą płytą. dlaStudenta.pl – Muzyka ( muzyka.dlastudenta.pl ), 2012-11-27. [dostęp 2015-09-07].
 23. Trzeba polecieć na Islandię po to brzmienie – wywiad z Kasią Stankiewicz – ICELAND NEWS, icelandnews.is [dostęp 2017-11-24]  (pol.).
 24. Kasia Stankiewicz* – Lucy And The Loop (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 25. „Mam te piosenki wkodowane w organizm”. Sylwester z Dwójką i 25-lecie zespołu Varius Manx (pol.). wroclaw.tvp.pl. [dostęp 2016-01-14].
 26. Jubileuszowa trasa Varius Manx z Kasią Stankiewicz, Gwiazdy wp.pl [dostęp 2015-12-25] .
 27. Barański i Stankiewicz trenują przed Tańcem z Gwiazdami. (pol.). fakt.pl. [dostęp 2016-03-03].
 28. Plebiscyt „Gwiazdy Plejady”: kto był nominowany? (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl. [dostęp 2017-05-24].
 29. Platynowe płyty CD przyznane w 1996 roku, ZPAV [dostęp 2020-12-01] .
 30. Platynowe płyty CD przyznane w 1997 roku, ZPAV [dostęp 2020-12-01] .
 31. Extrapop - Kasia Stankiewicz - Muzyka - WP.PL, muzyka.wp.pl [dostęp 2017-11-24]  (pol.).
 32. Extrapop: Reedycja by Kasia Stankiewicz on Apple Music, itunes.apple.com [dostęp 2018-05-19]  (ang.).
 33. OLiS – sprzedaż w okresie 25.08.2003 – 31.08.2003 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2017-11-24].
 34. ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Wyróżnienia - Regulamin, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2004-09-12] .
 35. Kasia Stankiewicz - Mimikra - Muzyka w Interia.pl, muzyka.interia.pl [dostęp 2017-11-24]  (pol.).
 36. Mimikra by Kasia Stankiewicz on Apple Music, itunes.apple.com [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 37. http://warnermusic.pl/index.php?action=katalog&album_id=18302
 38. Lucy and the Loop by Stankiewicz on Apple Music, itunes.apple.com [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 39. OLiS – sprzedaż w okresie 13.10.2014 – 19.10.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2017-11-24].
 40. OLiS – sprzedaż w okresie 21.10.2016 – 27.10.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2017-11-24].
 41. OLiS – sprzedaż w okresie 13.04.2018 – 19.04.2018 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2018-04-26].
 42. ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Wyróżnienia - Regulamin, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2019-05-28] .
 43. Złote płyty CD przyznane w 2019 roku, ZPAV [dostęp 2019-05-30] .
 44. Varius Manx & Kasia Stankiewicz – Piątek (Top AirPlay: 26.11. – 02.12.2016) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-12-05].
  Varius Manx & Kasia Stankiewicz – Mgła nad Warszawą (AirPlay Top: 12.05. – 18.05.2018) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2018-05-21].
  Varius Manx & Kasia Stankiewicz – Kot bez ogona (AirPlay Top: 15.09. – 21.09.2018) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2018-09-24].
  Varius Manx & Kasia Stankiewicz – Przed epoką wstydu (AirPlay Top: 24.11. – 30.11.2018) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2018-12-03].
 45. http://www.lp3.pl/alpt.phtml?m=12&w=1298
  http://www.lp3.pl/alpt.phtml?m=12&w=1110
  http://www.lp3.pl/alpt.phtml?m=12&w=1470
  http://www.lp3.pl/alpt.phtml?m=12&w=1313
 46. http://radioszczecin.pl/index.php?idp=154&idx=1817&idla=536
  http://radioszczecin.pl/index.php?idp=154&idx=1817&idla=247
 47. Kasia Stankiewicz* / Kayah / Andrzej Krzywy - Horyzont (CD) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 48. Kasia Stankiewicz* - Dopiero Od Jutra (CD) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 49. Kasia Stankiewicz* - Żeby Dostać Trzeba Dać (CD) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 50. Kasia Stankiewicz* - Schyłek Lata (CD) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 51. Kasia Stankiewicz* - Saint Etienne (CD) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 52. Kasia Stankiewicz* - 4 Ręce (CDr) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 53. Kasia Stankiewicz* - Marzec (CDr) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 54. Lucy - Single by Stankiewicz on Apple Music, itunes.apple.com [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 55. Platynowe płyty CD przyznane w 2018 roku, ZPAV [dostęp 2020-12-01] .
 56. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24]  (fr.).
 57. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24]  (fr.).
 58. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24]  (fr.).
 59. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24]  (fr.).
 60. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24]  (fr.).
 61. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24]  (fr.).
 62. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24]  (fr.).
 63. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24]  (fr.).
 64. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24]  (fr.).
 65. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24]  (fr.).
 66. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24]  (fr.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Kasia Stankiewicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy