Kassam


Kassam w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Szczątki pocisków Kassam na wystawie w Muzeum Jad la-Szirjon na wzgórzu Latrun w Izraelu Miesięczne zestawienie liczby rakiet Kassam wystrzeliwanych ze Strefy Gazy na Izrael

Kassam – nazwa pocisków rakietowych domowej produkcji, wytwarzanych przez palestyńskie ugrupowania. Są one wykorzystywane do ostrzeliwania izraelskich osiedli i miast. Nazwa pochodzi od nazwiska palestyńskiego bojownika z okresu powstania przeciwko Brytyjczykom z lat 30. XX wieku, Izz ad-Dina al-Kassama. Pierwsze ich użycie, miało miejsce jesienią 2001. Ocenia się, że do marca 2008 oddziały palestyńskie wystrzeliły około 3000 takich rakiet na Izrael. Od ich wybuchów straciło życie 12 Izraelczyków, a 500 odniosło rany.

Rakieta składa się z metalowej rury, najczęściej rury wodociągowej, wypełnionej materiałem wybuchowym, często uzupełnionym dla wzmocnienia siły rażenia metalowymi kulkami, śrubami itp. Za paliwo służy mieszanka saletry potasowej oraz cukru.

Parametry techniczne | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kassam" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy