Katarzyna Oleś-Blacha


Katarzyna Oleś-Blacha w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Katarzyna Oleś-Blacha, fot. Piotr Suchodolski

Katarzyna Oleś-Blacha – polska śpiewaczka operowa (sopran koloraturowy).

W 2001 ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno–Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Wojciecha Jana Śmietany.

Laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali, m.in. w 2010 otrzymała III nagrodę w kategorii głosów żeńskich na VII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, a w 2012 roku została uhonorowana Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepsza śpiewaczka”. W lipcu 2014 roku została Laureatką nagrody: „Ars Quaerendi” za wybitne działania na rzecz promocji kultury.

Solistka Opery Krakowskiej, gdzie po raz pierwszy wystąpiła w 2001 w partii Królowej Nocy w „Czarodziejskim flecieMozarta. Za szczególnie ważne w dorobku artystki należy uznać role: Rozyna („Cyrulik sewilski” Rossiniego), Gilda („Rigoletto” Verdiego), Roksana („Król Roger” Szymanowskiego), Fiorilla („Turek we Włoszech” Rossiniego), Zerbinetta („Ariadna na Naksos” R.Straussa), Violetta („La Traviata” G. Verdiego), Olimpia, Antonia, Giulietta, Stella („Opowieści Hoffmanna” J.Offenbacha), Norma („Norma” V.Belliniego), Anna („Anna Bolena” G.Donizettiego) oraz najczęściej wykonywana przez nią partia Królowej Nocy („Czarodziejski flet” Mozarta). Partią Łucji („Lucia di Lammermoor” G.Donizettiego) debiutowała w Operze Narodowej w Warszawie.

Współpracuje z licznymi teatrami operowymi, filharmoniami oraz innymi instytucjami kulturalnymi w Polsce i za granicą. Z zespołami Oper w Bydgoszczy, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie odbyła kilkakrotnie tournée po Austrii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech i Szwajcarii, goszcząc w takich salach jak: Festspiel und Kongresshaus w Bregenz, Theater am Aegi w Hannoverze, Philharmonie w Berlinie, Philharmonie w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Rotterdamse Schouwburg w Rotterdamie.

Artystka ma w swoim bogatym dorobku ponad 40 pierwszoplanowych ról operowych, operetkowych i musicalowych, które prezentowała w 50 różnych realizacjach premierowych, festiwalowych oraz repertuarowych wielu teatrów operowych w Polsce i za granicą.

W kręgu zainteresowań artystycznych Katarzyny Oleś–Blachy znajduje się również muzyka oratoryjno–kantatowa i kameralna. Dowodem na to są liczne koncerty (m.in. Kraków, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Katowice, Stuttgart, Wolfsburg, Innsbruck, Linz, Hannover, Berlin, Monachium, Regensburg, Fulda, Graz, Strasburg, Szanghaj, Al Kuwait).

Dokonała szeregu nagrań płytowych i archiwalnych dla potrzeb Radia i Telewizji, w tym w 2005 niezwykle rzadko wykonywanego „Koncertu na sopran i orkiestrę” Z. Kasserna, który wielokrotnie prezentowano na antenie polskich rozgłośni. Ze szczególnie ciepłym przyjęciem słuchaczy i krytyki spotkał się album artystki „Per due Donne” (DUX 1351) oraz pierwsze płytowe wydanie ostatniej opery Stanisława Moniuszki „Beata” (DUX 1531).

Pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadzi klasę śpiewu solowego. We wrześniu 2006 roku został jej nadany stopień doktora w dziedzinie sztuk muzycznych – wokalistyki, a w lipcu 2014 roku stopień doktora habilitowanego. Prowadzi warsztaty wokalne oraz kursy mistrzowskie dla młodzieży oraz młodych adeptów wokalistyki.

Spis treści

Repertuar | edytuj kod

Partie operowe i operetkowe, role w spektaklach | edytuj kod

Oratoria, msze, symfonie, pieśni z orkiestrą | edytuj kod

Nagrania | edytuj kod

24.05.2011 Film o sobie – płyta zespołu PIN, EMI Music Poland 8225122 – nagranie CD

24.06.2012 Koncert Arie oper świata – Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu – nagranie DVD

22.10.2015 J. M. K. Poniatowski Msza F-dur - Kraków, Sanktuarium Św. Jana Pawła II, DVD, nagranie TV

12.04.2017 P. Muzyka Requiem Katyńskie – Warszawa, Świątynia Opatrzności Bożej, DVD, nagranie TV

12.08.2017 A. Schnittke Requiem – Rzeszów, Sala Koncertowa Filharmonii Podkarpackiej, CD, DUX 1407

25.10.2017 Per due donne – MEZZOeSOPRANO – Kraków, Opera Krakowska, CD, DUX 1351

styczeń’19 100 lat Odrodzonej Adwokatury Polskiej 1918–2018 – Kraków, Sala Koncertowa PSM II st., CD, DUX 1540

25.03.2019 G. Crumb Three Early Songs, Vox Balaenae, Celestial Mechanics - Rzeszów, Filharmonia Podkarpacka, CD, DUX 1510

08.05.2019 S. Moniuszko Beata - Kraków, Opera Krakowska, CD, DUX 1531

Wybrane nagrody | edytuj kod

 • 1998: I Nagroda na VII Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym „Kathaumixw” w kategorii „Vocal solo under 25”, Kanada, Powell River
 • 1999: Nagroda publiczności podczas 8. Internationales Gesangsseminar, Burg Beeskow, Niemcy
 • 2000: Stypendium Ministra Kultury i Sztuki za wyróżniające osiągnięcia w nauce na rok akademicki 1999/2000.
 • 2000: Stypendium Twórcze Miasta Krakowa w dziedzinie sztuk estradowych.
 • 2000: II Wyróżnienie na VI Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju
 • 2000: III Nagroda, Kurs Interpretacji oraz Techniki Wokalnej prowadzony przez prof. Ryszarda Karczykowskiego.
 • 2000: Nagroda Publiczności, Kurs Interpretacji Włoskiej Muzyki Wokalnej prowadzony przez prof. Ryszarda Karczykowskiego.
 • 2001: Nagroda Publiczności, Kurs Mistrzowski „Technika a interpretacja” prowadzony przez prof. Ryszarda Karczykowskiego.
 • 2001: III Nagroda, Kurs Mistrzowski „Technika a interpretacja” prowadzony przez prof. Ryszarda Karczykowskiego.
 • 2010: VII Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki – III nagroda
 • 2012: Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury w kategorii najlepsza śpiewaczka (ex aequo z Olgą Pasiecznik)
 • 2014: Nagroda Województwa Małopolskiego ARS QUAERENDI za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury w kategorii „Mistrz”

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Katarzyna Oleś-Blacha" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy