Katastrofa górnicza w Handlovej


Na mapach: 48°43′38″N 18°45′43″E/48,727222 18,761944

Katastrofa górnicza w Handlovej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katastrofa górnicza w Handlovej - katastrofa, która miała miejsce 10 sierpnia 2009 w głębinowej kopalni węgla brunatnego Handlová w miejscowości Handlová w kraju trenczyńskim, około 200 km na północny wschód od Bratysławy. W jej wyniku zginęło 20 osób, a 9 zostało rannych[1].

Eksplozja nastąpiła około godziny 9:30, w momencie gaszenia pożaru przez dwa zespoły górników w starym chodniku górniczym 330 metrów pod ziemią. Ciała górników znaleziono około 65 metrów od zakładanego ogniska wybuchu. Szanse przeżycia osób pracujących pod ziemią były niewielkie ze względu na wysoką temperaturę w okolicach wybuchu, niedobór tlenu i wysokie stężenie dwutlenku węgla. Według słowackiego ministra gospodarki Liubomira Jahnatka, "z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że wszyscy ponieśli śmierć już w momencie eksplozji"[2].

Na miejsce tragedii, oprócz Jahnatka, pojechali również premier Robert Fico i minister spraw wewnętrznych Robert Kalinak[2].

Reakcje | edytuj kod

W dniu 12 sierpnia 2009 r. w całej Słowacji obowiązywał dzień żałoby narodowej.

Kondolencje prezydentowi Słowacji Ivanowi Gaszparoviczowi oraz rodzinom, które straciły bliskich w kopalni, przekazał we wtorek prezydent Lech Kaczyński: "W związku z tragedią w kopalni węgla kamiennego w mieście Handlová, w wyniku której życie straciło wielu górników, chciałbym z głębi serca, w imieniu narodu polskiego i własnym, wyrazić smutek i złożyć na ręce pana prezydenta wyrazy najgłębszego współczucia"[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b SME.sk: Záchranári vytiahli z podzemia telá všetkých obetí (słow.). [dostęp 2009-08-13].
  2. a b Gazeta.pl: Słowacja: Nie przeżył żaden z 20 górników (pol.). [dostęp 2009-08-11].
Na podstawie artykułu: "Katastrofa górnicza w Handlovej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy