Katastrofa kolejowa w Bąkowie


Katastrofa kolejowa w Bąkowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Stacja kolejowa Bąków, na której doszło do katastrofy

Katastrofa kolejowa w Bąkowie – zderzenie dwóch pociągów, które miało miejsce 17 października 1984 w Bąkowie (województwo opolskie). Prowadzony lokomotywą EU07-022 pociąg relacji Lublin-Jelenia Góra najechał z dużą prędkością na ruszający spod semafora stacji Bąków pociąg towarowy. Do zdarzenia doszło o godzinie 4:26[1]. Siła uderzenia spowodowała wyrzucenie z torów wagonów pociągu pospiesznego, które znalazły się po obydwu stronach toru, którym się poruszały. Za przyczynę katastrofy uznano błąd dyżurnej stacji Bąków, w wyniku którego na jednym torze znalazły się dwa składy[2]. W katastrofie zginęły cztery osoby (maszynista, konduktor oraz dwóch pasażerów), w tym trzy na miejscu, ponadto na skutek wypadku poroniła jedna z ciężarnych pasażerek. Rannych zostało około 60 osób[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Tragedia w Bąkowie. To była jedna z największych katastrof kolejowych w Polsce [zdjęcia. nto.pl. [dostęp 2017-10-29].
  2. Katastrofa kolejowa w Bąkowie. tvp.info, 2013-10-17. [dostęp 2017-10-29].
Na podstawie artykułu: "Katastrofa kolejowa w Bąkowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy