Katastrofa lotu Garuda Indonesia 152


Na mapach: 3°15′53″N 98°40′48″E/3,264722 98,680000

Katastrofa lotu Garuda Indonesia 152 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katastrofa lotu Garuda Indonesia 152katastrofa z udziałem samolotu indonezyjskich linii Garuda Indonesia, do której doszło 26 września 1997. Katastrofa ta plasuje się na osiemnastym miejscu wśród największych katastrof lotniczych i jednocześnie najtragiczniejszych katastrof z udziałem jednego samolotu w historii Indonezji. Śmierć poniosły w niej 234 osoby.

Spis treści

Przebieg lotu | edytuj kod

Popołudniem - w piątek 26 września 1997, rejs nr 152 (GA152) z Dżakarty zbliżał się do portu lotniczego Polonia w sumatrzańskim mieście Medan. Na pokładzie dwusilnikowego Airbusa A-300B4-220 (nr rejestracyjny: PK-GAI) znajdowało się 222 pasażerów i dwunastoosobowa załoga.

W trakcie naprowadzania systemem ILS na kierunek 05, korytarzem powietrznym 585/W12, piloci kierowali maszyną w niesprzyjających warunkach pogodowych: pokrywający okolicę smog, powstały z pożarów okolicznego buszu, spowodował ograniczenie widoczności do 600-800 m. Toteż lądowanie wspomagane było urządzeniami ILS-u.

O godzinie 13.28, załodze polecono kontynuowanie podejścia na drogę startową pod kątem 215 stopni i dalsze schodzenie do sześciuset metrów. W dwie minuty później, kontrola ruchu lotniczego z Medan nakazała pilotom skręt w prawo i zawiadomić o ustaleniu tzw. "localizera" - nadajnika kierunku podejścia - wspomagającego naprowadzanie samolotu na środek pasa.

W dziesięć sekund po potwierdzeniu ostatniego komunikatu, samolot runął na zalesione okolice w pobliżu wioski Pancur Batu, na wysokości dziewięciuset metrów nad poziomem morza. Siły uderzenia rozrzuciły szczątki maszyny na przestrzeni 11 250 m². Natychmiastową śmierć ponieśli wszyscy na pokładzie - 234 ludzi. Od drogi startowej 05 dzieliło ich trzydzieści kilometrów.

Ostatnie słowa, zarejestrowane przez rejestrator rozmów w kokpicie (ang.: Cockpit Voice Recorder, CVR), brzmiały: "Allah-Akbar!" (ang. "God Is Great!", pol. "Bóg jest wielki!)

Przyczyny | edytuj kod

Katastrofa lotu Garuda Indonesia 152 jest przykładem dość częstego i niebezpiecznego zjawiska, zwanego "kontrolowanym lotem ku ziemi" (ang.: controlled flight into terrain, CFIT). Ma on miejsce wówczas, gdy załoga – z różnych powodów - powoduje rozbicie się całkowicie sprawnego technicznie samolotu.

W tym przypadku można sądzić, iż o rozbiciu się maszyny o wzgórze zadecydowały: ograniczona widoczność i problemy językowe pomiędzy wieżą kontrolną w Medan a załogą. W ostatnich chwilach przed katastrofą, piloci nie mogli się upewnić, jaki właściwie mają wykonać skręt: w prawo, czy w lewo. Jak stwierdza oficjalny raport, winę za tragedię ponoszą kontrolerzy, którzy polecili pilotom wykonać skręt w niewłaściwą, prawą stronę.

Narodowości ofiar katastrofy | edytuj kod

Ciała 48 ofiar katastrofy były zmasakrowane w takim stopniu, że nie udało się ich zidentyfikować. Zostały pochowane w zbiorowej mogile, nieopodal lotniska w Medan[2].

Bibliografia | edytuj kod

  • portal internetowy "Aviation Safety Netowrk" - [1]

Przypisy | edytuj kod

  1. INDONESIA: INVESTIGATORS LOOK AT POSSIBLE EFFECT OF SMOG ON GARUDA AIRLINES AIRBUS CRASH. s. 1997-09-27. [dostęp 2014-09-26].
  2. Unidentified dead from Indonesia plane crash buried. s. 1997-09-29. [dostęp 2014-09-26].
Na podstawie artykułu: "Katastrofa lotu Garuda Indonesia 152" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy