Katastrofa lotu Siberia Airlines 778


Na mapach: 52°17′N 103°16′E/52,283333 103,266667

Katastrofa lotu Siberia Airlines 778 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katastrofa lotu Siberia Airlines nr 778katastrofa, która wydarzyła się dnia 9 lipca 2006 roku. Samolot towarzystwa lotniczego Siberia Airlines rozbił się na lotnisku w Irkucku. Na pokładzie znajdowało się 203 pasażerów i członków załogi. W katastrofie śmierć poniosło 125 osób.

Spis treści

Przebieg katastrofy | edytuj kod

Po całonocnym locie z Moskwy, o godzinie 7:44 Airbus A-310-324 (nr rejestracyjny: F-OGYP) podchodził do lądowania w Irkucku, nieopodal Jeziora Bajkał. Na pokładzie samolotu znajdowało się 195 pasażerów i 8 członków załogi. Wśród podróżnych przeważali Rosjanie. Na pokładzie znajdowało się także czternastu obcokrajowców. Piloci podchodzili do lądowania na pasie nr 30 w deszczowych, pochmurnych warunkach – nad okolicą szalała burza.

Gdy samolot dotknął długiego na 3165 m pasa nr 30, rozpoczęły się kłopoty. Po chwili, z prędkością 80 km/h, odrzutowiec uderzył w betonową przeszkodę i skupisko garaży. Wskutek kolizji wybuchł pożar. Gaszenie płomieni zajęło pięciu jednostkom strażackim aż dwie godziny.

Przednia część samolotu uległa całkowitemu zniszczeniu, toteż ocaleli tylko ludzie znajdujący się w ogonowej części maszyny. To właśnie ze względu na swoje miejsca ocalała dwójka Polaków.[1], [2], [3]

Ofiary | edytuj kod

Spośród 193 pasażerów śmierć poniosło 120 ludzi. Z ośmioosobowej załogi śmierć poniosło pięcioro ludzi. W sumie katastrofa lotnicza w Irkucku pochłonęła życie 125 spośród 203 osób na pokładzie. Około sześćdziesiąt osób trafiło do szpitali, niekiedy w stanie krytycznym. Niektórzy ocaleli podróżni twierdzili, iż żyją tylko dzięki pewnej stewardesie, która otworzyła tylne wejście do kabiny pasażerskiej.

Przyczyny katastrofy | edytuj kod

Śledztwo wykazało, iż przyczyną katastrofy była niesprawność odwracacza ciągu w lewym, pierwszym silniku maszyny. Drugi pilot – przeprowadzający lądowanie – nieuważnie, nieumyślnie zwiększył moc silnika nr 1. Nie dostrzegł parametrów silnika i przeoczył fakt, że samolot wcale nie zwolnił.

Narodowości pasażerów i załogi | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Katastrofa lotu Siberia Airlines 778" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy