Katastrofa lotu Tarom 371


Na mapach: 44°37′N 26°06′E/44,616667 26,100000

Katastrofa lotu Tarom 371 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katastrofa lotu Tarom 371 wydarzyła się 31 marca 1995 roku w Balotești w Rumunii. Samolot lokalnych linii TAROMAirbus A310 „Muntenia”, lecący z Bukaresztu do Brukseli rozbił się kilka minut po starcie. W katastrofie zginęło 60 osób (50 pasażerów oraz 10 członków załogi) – wszyscy na pokładzie.

Główną przyczyną katastrofy była awaria Airbusa. W maszynie zacięła się przepustnica lewego silnika. Drugi silnik miał za mało mocy, by utrzymać samolot, przez co ten zaczął spadać. Kapitan maszyny, licząc na to, że załodze uda się szybko rozwiązać problem, nie poinformował wieży kontrolnej o poważnej awarii, co było z jego strony karygodnym błędem. Podczas śledztwa wyszło na jaw, że kapitan, Liviu Batanoiu, prawdopodobnie dostał zawału serca podczas lotu i stracił przytomność. Drugi pilot, Ionel Stoi, przeraził się stanem kapitana i nie monitorował przyrządów pokładowych, gdy samolot bardzo mocno przechylił się w lewo z powodu asymetrii ciągu lewego silnika. Maszyna przewróciła się na plecy i runęła na ziemię pod kątem 85 stopni. Airbus rozbił się na polu w pobliżu niewielkiej miejscowości Balotești, kilka kilometrów od Bukaresztu. Nikt nie przeżył katastrofy.

Ofiary katastrofy | edytuj kod

Następstwa | edytuj kod

Katastrofę lotu Tarom 371 przedstawiono w 6 odcinku 18 sezonu serialu „Katastrofa w przestworzach” pt. Zabójcze wznoszenie.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Katastrofa lotu Tarom 371" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy