Katechizm Kościoła Katolickiego


Katechizm Kościoła Katolickiego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katechizm Kościoła Katolickiego[1] (w skrócie KKK) – oficjalna wykładnia doktryny wiary i zasad moralności Kościoła katolickiego. Obowiązująca wersja opublikowana została po raz pierwszy w 1992 roku[2].

Katechizm ten zawiera popularnie napisaną wykładnię najważniejszych zasad wiary, moralności i kultu, do których przestrzegania zobowiązani są wierni Kościoła katolickiego.

Oryginalny tekst katechizmu jest napisany po łacinie. Jest on sporządzany przez specjalną katechetyczną komisję przy papieskiej Kongregacji Nauki Wiary i ostatecznie zatwierdzany przez papieża.

Spis treści

Poprzednie katechizmy | edytuj kod

Pierwszym powszechnym katechizmem w kościele katolickim był Katechizm Rzymski, wydany kilka lat po soborze trydenckim (1566) i będący odpowiedzią na Reformację.

Na podstawie zebranych w Katechizmie prawd wiary opracowano szereg katechizmów dla prostego, wówczas niewykształconego, ludu. Autorami popularnych katechizmów byli m.in. kardynałowie Robert Bellarmin (przełom XVI/XVII w.) i Pietro Gasparri (przełom XIX/XX w.).

Powstanie Katechizmu Kościoła Katolickiego | edytuj kod

W latach 80. XX wieku w łonie Kościoła katolickiego zaobserwowano potrzebę wskazania nowych dróg ewangelizacji, nowych wskazań dotyczących aplikacji wymagań wiary w codziennym życiu. Wierni napotykali trudności z jasnym wyrażeniem prawd, które Kościół uważał za wiarygodne i przyjęte przez tradycję. Pytano też o wskazania dotyczące życia moralnego, jako odpowiedzi na zmieniające się warunki życia, przede wszystkim w społeczeństwach wysokouprzemysłowionych. Jan Paweł II podjął wówczas decyzję o przygotowaniu we współpracy z wszystkimi biskupami świata książki, w której przeciętny katolik mógłby znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące swojej wiary. W duchu posoborowym postanowiono napisać obszerne dzieło wyjaśniające, w co wierzy współcześnie Kościół. Koordynatorem przedsięwzięcia wybrany został, wówczas kardynał, Joseph Ratzinger[3].

W 1992 r. opublikowano oficjalny tekst w języku francuskim. Jan Paweł II uznał to za jedno z „najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Kościoła”[4][5].

Tekst ten przetłumaczono na języki narodowe i przekazano wiernym, aby zgłosili uwagi. Pierwsza wersja polska ukazała się w 1994 r. nakładem wydawnictwa Pallottinum. Kolejnym etapem było przesłanie poprawek przez biskupów i opracowanie oficjalnego tekstu po łacinie. Do ważnych korekt zaliczyć trzeba zredagowanie punktów 2266-2267, które mówią o karze śmierci, która obecnie uważana jest za niedopuszczalną ponieważ "jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby”, zaś Kościół w świetle Ewangelii z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie[6].

Łacińska editio typica została ogłoszona w 1998 r. Na jej podstawie opracowano ponowne tłumaczenia. W Polsce opublikowano najpierw same Corrigenda (poprawki), a w 2002 r. drugie wydanie polskie całego katechizmu.

Struktura i treść Katechizmu | edytuj kod

Katechizm składa się z 2865 punktów. Całość podzielona jest na części, działy, rozdziały, artykuły i niekiedy na paragrafy. Charakterystyczne jest to, że punkty znajdujące się na końcu artykułu stanowią skrót poprzednich.

Opublikowany w 1992 r. Katechizm składa się z pełniącej rolę wstępu konstytucji apostolskiej Jana Pawła II Fidei depositum oraz z 4 części.

 • Pierwsza część jest szczegółową analizą poszczególnych elementów Credo (wyznania wiary).
 • Druga część omawia celebrację misterium chrześcijańskiego, czyli zagadnienie misterium paschalnego – tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Chrystusa oraz poszczególne 7 sakramentów Kościoła.
 • Trzecia część dotyczy zasad moralności chrześcijańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem przykazań Dekalogu.
 • Czwarta część określa cechy modlitwy chrześcijańskiej, ze zwróceniem uwagi na modlitwę Ojcze nasz.

Struktura ta odpowiada schematowi katechizmów potrydenckich.

Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego | edytuj kod

W 2005 wydano w języku włoskim Catechismo della Chiesa Cattolica. Compendio, (pol. Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego), będącego syntezą Katechizmu Kościoła Katolickiego obejmującą w sposób zwięzły wszystkie istotne i podstawowe elementy wiary Kościoła. Kompendium zostało opracowane przez komisję specjalną powołaną przez Jana Pawła II, której przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. W kompendium zastosowano schemat "pytanie-odpowiedź".

YOUCAT | edytuj kod

 Osobny artykuł: YOUCAT.

W 2011 ukazała się wersja Katechizmu skierowana przede wszystkim dla młodzieży, zatytułowana YOUCAT. Publikacja, która składa się z 527 pytań i odpowiedzi oparta została na Katechizmie i jego Kompendium. Uzupełniona została o cytaty z Pisma Świętego oraz ze świętych, autorytetów i uczonych[7]. Jej redaktorem był metropolita Wiednia, kardynał Christoph Schönborn, a wstęp napisał Benedykt XVI. Celem wydania YOUCAT było powiązanie wiary Kościoła [...] z mentalnością współczesnych młodych ludzi[8]. W Polsce YOUCAT ukazał się 2 czerwca 2011 nakładem Edycji Świętego Pawła[7].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Renata Przybylska, Wiesław Przyczyna: Zasady pisowni słownictwa religijnego. Tarnów: Biblos, 2005, s. 37. ISBN 83-7332-253-1.
 2. FIDEI DEPOSITUM
 3. Benedykt XVI: Préface écrite par le pape Benoît XVI pour „Youcat”, manuel du Catéchisme de l'Église Catholique destiné aux jeunes, en vu des JMJ 2011 de Madrid. Watykan: 2011. [dostęp 2011-04-16]. (pol.)Sprawdź autora:1.
 4. Jan Paweł II, Prezentacja Katechizmu Kościoła Katolickiego, „L’Osservatore Romano” (wyd. pol.) z 7 grudnia 1992 roku.
 5. Offmański 2013 ↓, s. 41.
 6. Franciszek: Przemówienie do uczestników spotkania zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Watykan: 2017. [dostęp 2018-08-09]. (pol.)Sprawdź autora:1.
 7. a b Prezentacja „Youcat”. ekai.pl, 2011-06-02. [dostęp 2011-06-03].
 8. „YouCat” ewangelizuje. ekai.pl, 2011-03-29. [dostęp 2011-06-03].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Treść wydań współczesnych:

Treść wydań historycznych:

Kontrola autorytatywna (utwór pisany):
Na podstawie artykułu: "Katechizm Kościoła Katolickiego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy