Katedra Panny Marii w Székesfehérvár


Na mapach: 47°11′30,12″N 18°24′38,52″E/47,191700 18,410700

Katedra Panny Marii w Székesfehérvár w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ogród Ruin, w głębi pałac biskupi Pałac biskupi zbudowany częściowo na fundamentach katedry

Katedra Panny Marii w Białogrodzie Królewskim (węg. koronazó bazilika) – katedra koronacyjna królów Węgier w Székesfehérvár, największa nekropolia królewska na Węgrzech. Do 1527 r. była miejscem przechowywania węgierskich klejnotów koronnych. Romańska bazylika wybudowana za panowania Świętego Stefana.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Romańską ośmioprzęsłową bazylikę wybudowano w latach 10181038. Do budowy użyto wielu marmurowych detali pochodzenia rzymskiego m.in. z Gorsium. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana. Turcy po zajęciu miasta w 1543 r. sprofanowali groby królewskie, a katedrę przekształcono na magazyn prochu i amunicji. W 1601 r. doszło w nim do eksplozji, która całkowicie zniszczyła bazylikę. Ruiny przetrwały do XVIII w., kiedy je wykorzystano do budowy pobliskiego barokowego pałacu biskupiego. W 1848 r. w ruinach odkryto grobowiec Beli III i jego pierwszej żony Agnieszki de Châtillon. Szczątki władcy przeniesiono do Kościoła Macieja w Budzie, natomiast marmurowy sarkofag został wystawiony w kościele dolnym nowej katedry w Székesfehérvár. W latach 30. XX w. kontynuowano badania archeologiczne, odnajdując szczątki władców, które jednak były tak przemieszane, że nikogo nie zdołano zidentyfikować. W 2000 r. królewskie szczątki pochowano w specjalnie przygotowanym ossuarium[1]. Znaleziony sarkofag z XI w. uznawany za sarkofag Świętego Stefana został wystawiony w specjalnym mauzoleum projektu Gézy Luxa. Od lat 70. badania są kontynuowane.

Pozostałości świątyni zostały wyeksponowane jako "Ogród Ruin" (węg. Középkori Romkert)

Planowana jest częściowa rekonstrukcja bazyliki[2].

W bazylice koronowano 37 królów węgierskich, pochowano 15.

Koronowani | edytuj kod

Pochowani | edytuj kod

W bazylice zostali pochowani także król Bela III zm. 1196 i jego żona Agnieszka z Châtillon zm. 1184.

W 1848 r. ich szczątki zostały przewiezione do Kościoła Macieja w Budzie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Oficjalna strona Białogrodu Królewskiego
  2. Oficjalna strona Białogrodu Królewskiego

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Katedra Panny Marii w Székesfehérvár" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy