Katedra w Canterbury


Na mapach: 51°16′47″N 1°04′59″E/51,279722 1,083056

Katedra w Canterbury w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katedra śś. Piotra, Pawła i Augustyna w Canterburykatedra w Canterbury w Wielkiej Brytanii, wpisana do księgi Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest jedną z dwóch (obok Pałacu Lambeth) formalnych siedzib arcybiskupa Canterbury, duchowej głowy Kościoła Anglii i całej Wspólnoty anglikańskiej. Jej formalny tytuł to: Katedralny i Metropolitalny Kościół Chrystusa w CanterburyCathedral and Metropolitical Church of Christ at Canterbury.

Wnętrze katedry

Pierwszym biskupem katedry był św. Augustyn z Canterbury, który wcześniej był opatem benedyktyńskiego klasztoru św. Andrzeja na Monte Celio w Rzymie[1][2]. Papież Grzegorz I w 597 wysłał go z misją do Anglo-Saksonii. Katedra była ufundowana przez Augustyna w 602 roku.

Pierwsze wzmianki o katedrze znajdziemy w Kościelnej Historii Anglików Bedy Czcigodnego. Wykopaliska archeologiczne pod nawą kościoła w 1993 potwierdziły oryginalność fundamentów saksońskiej katedry, która leżała w pobliżu prastarej rzymskiej drogi. Św. Augustyn ufundował również poza murami miasta benedyktyńskie opactwo św. Piotra i Pawła, które było później miejscem jego pochówku i poświęcone jemu samemu. W 1982 r. Jan Paweł II odwiedził katedrę w czasie wizyty w Wielkiej Brytanii.

Przypisy | edytuj kod

  1. Kalendarz liturgiczny (27 maja) - "KERYGMA" - Katecheza w Sieci
  2. Augustyn z Canterbury - WIEM (encyklopedia)
Kontrola autorytatywna (anglican or episcopal cathedral):
Na podstawie artykułu: "Katedra w Canterbury" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy