Kateryna Handziuk


Kateryna Handziuk w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kateryna Wiktoriwna Handziuk (ur. 17 czerwca 1985 w Chersoniu, zm. 4 listopada 2018 w Kijowie) – ukraińska aktywistka polityczna i antykorupcyjna, deputowana do rady obwodu chersońskiego V kadencji oraz radna Chersonia VI kadencji.

Życiorys | edytuj kod

W latach 2003–2006 studiowała na Chersońskim Uniwersytecie Państwowym, w 2008 r. ukończyła studia na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Ekonomicznym, zaś w 2016 r. Narodową Akademię Administracji Państwowej przy Prezydencie Ukrainy[1].

W 2003 r. wstąpiła do partii Batkiwszczyna i kierowała jej organizacją młodzieżową w obwodzie chersońskim[1]. Brała udział w pomarańczowej rewolucji, zaś dwa lata po niej, w 2006 r., zdobyła w wyborach samorządowych mandat deputowanej chersońskiej rady obwodowej z ramienia Bloku Julii Tymoszenko[1].

Brała udział w protestach w ramach Euromajdanu odbywających się w Chersoniu. Po aneksji Krymu i w trakcie wojny w Donbasie angażowała się w pomoc dla ukraińskich uchodźców wewnętrznych. W 2014 r. została wybrana na radną Chersonia z listy Batkiwszczyny. Rok później została usunięta z partii[1]. Zajmowała się badaniem i nagłaśnianiem przypadków korupcji i nadużyć we władzach miasta oraz w miejscowej policji[2]. Jej publikacje doprowadziły do dymisji Artioma Antoszczuka, szefa wydziału przestępstw gospodarczych policji w obwodzie chersońskim; aktywistka oskarżyła go o wymuszenia i korupcję[3]. Występowała także przeciwko organizacjom prorosyjskim w Chersoniu[3].

31 lipca 2018 r. w pobliżu swojego domu w Chersoniu została napadnięta i oblana kwasem siarkowym. Odniosła obrażenia 30% powierzchni ciała, w tym głowy, oczu, pleców i jednej ręki[1].

W sprawie napadu na Handziuk prowadzone było początkowo śledztwo pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa chuligaństwa. Gdy sprawa nabrała rozgłosu, kwalifikację czynu zmieniono na ciężkie uszkodzenie ciała, a następnie na usiłowanie zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Zatrzymanych zostało pięć osób, z czego cztery przyznały się do udziału w napaści[1].

Kateryna Handziuk zmarła wskutek poniesionych obrażeń w szpitalu w Kijowie[1][3]. Po jej śmierci pod budynkiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Kijowie miały miejsce manifestacje, których uczestnicy domagali się wyjaśnienia okoliczności napadu na aktywistkę i ukarania sprawców[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g Смерть Гандзюк: що відомо про активістку, www.unian.ua [dostęp 2019-04-07]  (ukr.).
  2. a b AndrewA. Roth AndrewA., Ukraine activist Kateryna Handzyuk dies from acid attack, „The Guardian”, 5 listopada 2018, ISSN 0261-3077 [dostęp 2019-04-07]  (ang.).
  3. a b c La mort de la militante Kateryna Gandzyuk, Angel Merkel à Kyiv, Patriarcat de Moscou, Ukraine crisis media center, 5 listopada 2018 [dostęp 2019-04-07]  (fr.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Kateryna Handziuk" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy