Kathleen Van Brempt


Kathleen Van Brempt w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kathleen Van Brempt (ur. 18 listopada 1969 w Wilrijku) – belgijska i flamandzka polityk, urzędnik państwowy, posłanka do Parlamentu Europejskiego V, VII, VIII i IX kadencji.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W 1991 ukończyła studia licencjackie z zakresu socjologii na Uniwersytecie Katolickim w Leuven. Została etatowym pracownikiem flamandzkiej Partii Socjalistycznej (sp.a). Od 1999 była zastępczynią szefa gabinetu regionalnego ministra ds. zatrudnienia.

W 2000 po raz pierwszy objęła mandat posłanki Parlamentu Europejskiego, rok później została wybrana do rady miejskiej Antwerpii. Zrezygnowała z mandatu eurodeputowanej w 2003, obejmując stanowisko sekretarza stanu ds. pracy w belgijskim rządzie federalnym. Po wyborach w 2004, w wyniku których została posłanką do Parlamentu Flamandzkiego, powołano ją na urząd ministra ds. mobilności, gospodarki społecznej i równouprawnienia w regionalnym rządzie.

W wyborach w 2009 ponownie uzyskała mandat posłanki do Europarlamentu. Przystąpiła do grupy socjalistycznej oraz do Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. W 2014 i 2019[1] z powodzeniem ubiegała się o reelekcję w kolejnych wyborach europejskich.

Przypisy | edytuj kod

  1. Européennes 2019: voici les 21 eurodéputés belges (fr.). rtbf.be, 27 maja 2019.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Kathleen Van Brempt" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy