Kayseri


Na mapach: 38°44′24,00″N 35°28′47,99″E/38,740000 35,479997

Kayseri w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kayseri (dawniej gr. Καισάρεια - Kaisareia - Cezarea Kapadocka) – miasto w środkowej Turcji, w prowincji o tej samej nazwie, u północnego podnóża wulkanu Erciyes, położone na wysokości 1043 metrów. Około 700 tys. mieszkańców. W starożytności metropolia chrześcijańska, siedziba biskupia Bazylego Wielkiego (329-379 r.).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Lokalną nazwą była najpierw Mazaka, od fr. Mosocha, legendarnego bohatera Kapadocji. Miasto było także nazywane Eusebeia - od króla Ariaratesa Euzebiusza. Nazwę Cezarea, na cześć cesarza Tyberiusza, nadano mu w 17 r. po Chr., kiedy to Kapadocja stała się rzymską prowincją[1].

Od 14 czerwca 370 r. biskupem tego miasta był Bazyli Wielki (329-379) – pisarz wczesnochrześcijański należący do grona ojców Kościoła, święty prawosławny i katolicki, biskup i doktor Kościoła, uważany za ojca wschodniego monastycyzmu.

Za jego czasów Cezarea była potężnym i zamożnym miastem[2]. Jej biskup był metropolitą Kapadocji i egzarchą, czyli namiestnikiem patriarchy, w regionie Pontu. Metropolia obejmowała ponad połowę Azji Mniejszej, w jej skład wchodziło jedenaście prowincji kościelnych. Na Soborach, stolica w Cezarei była równa w randze Efezowi - zaraz po siedzibach patriarszych. Biskup-metropolita Cezarei był przełożonym pięćdziesięciu biskupów wiejskich (tzw. chorepiscopi)[3].

podziemne miasto Kapadockie skały

Podziemne miasta | edytuj kod

W okolicy Cezarei, np. w Derinkuyu, Kaymakli, Mazi, Ozkonak, Tatlarin istnieją ogromne podziemne miasta, które służyły chrześcijanom za schronienie najpierw w czasach prześladowań rzymskich, a potem muzułmańskich. Miasto w Derinkuyu ma głębokość 85 m. Mieści w sobie wszystkie pomieszczenia, które zazwyczaj znajdowały się w podziemnych miastach: stajnie, piwiniczki, składziki, refektarze, kościoły, winiarnie etc.[4] W mieście, które znajduje się pod miejscowością Kaymakli, odkryto cztery poziomy, wśród podziemnych pomieszczeń jest także jednonawowy kościół z dwiema absydami[5]. W Tatlarin ogromna liczba pomieszczań magazynowych oraz duża liczba kościołów wskazuje, że był to raczej kompleks podziemnych monasterów, niż miejsce osadnictwa[6].

Cezarea jako siedziba tytularna biskupów | edytuj kod

Do 1973 r. Cezarea była łacińską tytularną siedzibą biskupią. Ostatnim biskupem tytularnym był Arcybiskup Pietro Palazzini, który następnie został kardynałem-diakonem[7].

Do 2005 r. była też tytularną siedzibą katolickiego biskupa obrządku ormiańskiego, ostatnim, który miał Cezareę jako tytularną siedzibę był Manuel Batakian, został on następnie biskupem eparchii NMP z Nareg w Nowym Jorku[8].

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. S. VAILHÉ: Cesarea (ang.). W: Catholic Encyclopedia [on-line]. 1913. [dostęp 2010-08-29].
  2. Por. Sozomenos, Historia Ecclesiastica, V,5.
  3. Por. J. McSorley: St. Basil the Great (ang.). W: Catholic Encyclopedia [on-line]. 1913. [dostęp 2010-08-29].
  4. Por. Capadocia Traveltours.com: Derinkuyu Underground City (ang.). W: Known Underground Cities in Cappadocia [on-line]. [dostęp 2010-08-30].
  5. Por. Capadocia Traveltours.com: Kaymakli Undergroun City (ang.). W: Known Underground Cities in Cappadocia [on-line]. [dostęp 2010-08-30].
  6. Por. Capadocia Traveltours.com: Tatlarin Undergroun Settlement (ang.). W: Known Underground Cities in Cappadocia [on-line]. [dostęp 2010-08-30].
  7. Caesarea in Cappadocia (Titular See) (ang.). W: catholic-hierarchy.org [on-line]. [dostęp 2010-08-29].
  8. Caesarea in Cappadocia degli Armeni (Titular See) (ang.). W: catholic-hierarchy.org [on-line]. [dostęp 2010-08-29].
W okolicach Kayseri znajdują się podziemne miasta starożytności chrześcijańskiej, takie jak Derinkuyu, Kaymakli, Mazi, Ozkonak, Tatlarin Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Kayseri" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy