Kazania na niedziele i święta całego roku


Kazania na niedziele i święta całego roku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kazania na niedziele i święta całego roku – zbiór kazań Piotra Skargi, wydany w Krakowie w 1595.

Kazania objaśniały głównie perykopy, czyli fragmenty Biblii, tutaj przeznaczone do czytania na określony dzień roku kościelnego. Do kolejnego wydania z 1597, zatytułowanego Kazania na niedziele i święta całego roku… z przydaniem kilku kazań sejmowych i kazania na pogrzebie Królowej J.M. starej, dołączone zostały Kazania sejmowe (pierwsze wydanie), mające charakter publicystyki politycznej.

Egzemplarze pierwszego wydania Kazań zostały wywiezione z Polski w XVII wieku przez Szwedów podczas wypraw zbrojnych i znajdują się na terenie Szwecji[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Marzena Hausmann: Polskie skarby ze Szwecji. W: Zwoje (The Scrolls), 3 (31) [on-line]. 2002. [dostęp 2017-01-13].

Bibliografia | edytuj kod

  • Jerzy Ziomek: Renesans. Wyd. XI – 5 dodruk. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012, s. 405, seria: Wielka Historia Literatury Polskiej. ISBN 978-83-01-13843-1.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kazania na niedziele y swięta całego roku x. Piotra Skargi [...], w Krakowie: w drukarniey Andrzeia Piotrkowczyka, [post 1 VIII] 1595. Fotokopia pierwodruku w serwisie Polona.pl

Kazania na niedziele y swięta całego roku x. Piotra Skargi [...], w Krakowie: w drukarniey Andrzeia Piotrkowczyka, 1597. Fotokopia wydania drugiego (z dołączonymi Kazaniami sejmowymi) w serwisie Polona.pl

Na podstawie artykułu: "Kazania na niedziele i święta całego roku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy