Kazimierz Hołoga


Kazimierz Hołoga w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kazimierz Hołoga (ur. 18 stycznia 1913 w Poznaniu, zm. 12 września 1958 w Nowym Tomyślu) – polski lekarz chirurg, Sługa Boży.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Syn Wincentego i Marii z Białkowskich. Był jednym z pięciorga rodzeństwa. Z przyczyn ekonomicznych rodzina przeprowadzała się[1] - naukę rozpoczął w Lesznie. W 1934 ukończył gimnazjum w Gnieźnie. W 1935 rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Podczas II wojny światowej służył w kolumnach sanitarnych. W czasie okupacji przebywał m.in. w Warszawie. W 1941 r. zatrzymany w ulicznej łapance, trafił na Pawiak. Cudem udało mu się wydostać z niego, krótko przed wywiezieniem transportem do KL Auschwitz. Po wojnie pracował w Krakowie i Poznaniu (tutaj pod kierunkiem prof. Józefa Granatowicza w Szpitalu Przemienienia Pańskiego). W 1951 przeniesiony karnie przez komunistów do Nowego Tomyśla, gdzie objął stanowisko dyrektora szpitala powiatowego. Charakteryzował się tu społeczną postawą, świadcząc ponadobowiązkową pomoc, bezpłatnie lecząc biednych i ofiarnie walcząc o życie w przypadkach beznadziejnych (niektórzy pacjenci nazywali go "cudotwórcą"[2]). Przed każdą operacją odmawiał modlitwę. Nie zgadzał się na aborcję. Zmarł na raka jelit w 1958[3], wpatrując się w trzymany w rękach krzyż[1].

20 lipca 2016 Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Hołogi. 12 września 2016 odbyła się pierwsza sesja Trybunału Beatyfikacyjnego w tej sprawie[3]. Postulatorem procesu beatyfikacyjnego jest ks. Krzysztof Różański z Konarzewa[2].

Życie prywatne | edytuj kod

Żonaty z Marią z Rochalskich (ślub podczas II wojny światowej)[1].

Upamiętnienie | edytuj kod

Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych w Nowym Tomyślu nosi imię Hołogi[3]. Szpital Powiatowy w Nowym Tomyślu również nosi jego imię[4]

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Archidiecezja Poznańska, Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Kazimierza Hołogi
  2. a b Anna Kot, Czy sąsiad może być świętym?, w: Głos Wielkopolski, 9.9.2016, s.19
  3. a b c Jakub Czekała, Anna Kot, Lekarz, o którym pacjenci mówili: Cudotwórca!, w: Głos Wielkopolski, 9.9.2016, s.18
  4. Nasz patron - Szpital Powiatowy w Nowym Tomyślu.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Kazimierz Hołoga" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy