Kazimierz Nowak (wojskowy)


Kazimierz Nowak (wojskowy) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kazimierz Nowak ps. Andrzej (ur. 1 kwietnia 1910 w Warszawie[1], zm. ?) – porucznik Armii Krajowej w Zgrupowaniu „Żmija”. Uczestnik powstania warszawskiego

Życiorys | edytuj kod

W trakcie okupacji w stopniu porucznika, zastępca komendanta Rejonu 2 Obwodu Żoliborz i od 1944 dowódca kompanii obwodu. Uczestnik powstania warszawskiego. W nocy z 1 na 2 sierpnia na czele dowodzonej przez siebie kompanii wycofał się do Kampinosu. Początkowo wraz z oddziałem wszedł w skład 3 kompanii w skład batalionu „Żubr”, którą dowodził [2]. 10 sierpnia odłączył się od Zgrupowania „Żubr” i przyłączył do pułku „Palmiry-Młociny”, wchodząc jako pluton, w skład I batalionu, 1 kompanii dowodzonej przez por. Franciszka Baumgarta „Dan”. 16 sierpnia wraz z kompanią „Dana” przedostał się na Żoliborz. W nocy z 20 na 21 i z 21 na 22 sierpnia brał udział w atakach na Dworzec Gdański, gdzie został ranny[3]. Jego pluton został wcielony ponownie do Zgrupowania „Żmija”.

Po powstaniu w niewoli. Przebywał w stalagu XI-A Altengrabow, komando - I batalion (nr jeniecki 46376)[4]. Brak danych o dalszych losach.

Przypisy | edytuj kod

  1. Kazimierz Nowak. Powstańcze Biogramy (pol.). [dostęp 30 listopada 2011].
  2. Zdzisław Grunwald: „Żubry” na Żoliborzu. Wspomnienia żołnierzy Powstania Warszawskiego. Warszawa: 1993, s. 100.
  3. Grzegorz Jasiński: Żoliborz 1944. Dzieje militarne II Obwodu Okręgu Warszawa AK w Powstaniu Warszawskim. Pruszków: 2009, s. 247.
  4. J. Kreusch, A. K. Kunert, T. Labuszewski (oprac.): Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego. T. IV. Warszawa: 1997, s. 570.

Bibliografia | edytuj kod

Grzegorz Jasiński: Żoliborz 1944. Dzieje militarne II Obwodu Okręgu Warszawa AK w Powstaniu Warszawskim. Pruszków: 2009.

Na podstawie artykułu: "Kazimierz Nowak (wojskowy)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy