Kazimierz Piotr Ostaszewski-Barański


Kazimierz Ostaszewski-Barański w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Kazimierz Piotr Ostaszewski-Barański) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kazimierz Ostaszewski-Barański, Wacław Michał Zaleski (1799-1849), Lwów 1912 Nagrobek Kazimierza Ostaszewskiego-Barańskiego

Kazimierz Piotr Ostaszewski-Barański (ur. 11 stycznia 1862 w Buczaczu[1], zm. 12 kwietnia 1913 we Lwowie) – polski dziennikarz, publicysta i pisarz historyczny.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Był synem Kajetana Ostoja Ostaszewskiego i Domiceli Barańskiej. Po ukończeniu szkoły ludowej w Buczaczu i gimnazjum im. Franciszka Józefa we Lwowie studiował prawo na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lwowskiego, gdzie w 1889 uzyskał doktorat.

Już jako dwudziestoletni student nadsyłał do lwowskiej "Gazety Narodowej” korespondencje, zatytułowane Kroniki Wiedeńskie. W wieku 23 lat nabył połowę udziałów spółki wydającej „Dziennik Polski”, z którym związał się na całe życie – jako współwłaściciel i redaktor naczelny. Czasopismo miało dwa wydania – poranne i wieczorne. W 1886 kupił drukarnię Karola Budweisera. W 1886 wydał swoją pierwszą książkę: “Z okien wagonu. Wrażenia z podróży po Skandynawii”.

Jego dorobek obejmuje poczytne opracowania historyczne, w tym “Krwawy rok (1846)”, w którym wykazał że "rzeź galicyjską wywołała biurokracja austriacka" oraz opowiadanie “Rok złudzeń (1848)”. Jego głównym dziełem jest biografia polityka galicyjskiego, zatytułowana “Wacław Michał Zaleski (1799-1849)”, pionierska dla historii Galicji przedautonomicznej monografia źródłowa, zachowująca nadal wartość naukową. Opublikował szereg książek o charakterze reportażowym poświęconych m.in. Dalmacji, Styrii, Karyntii, Czechom, Słowacji i Morawom.

Należał do założycieli pierwszego w Polsce Towarzystwa Dziennikarzy Polskich, powołanego do życia we Lwowie w 1893 i był jego wieloletnim sekretarzem; był także wiceprezesem Związku Dziennikarzy w Austrii. Cieszył się dużą popularnością w kręgach dziennikarskich Austro-Węgier.

Z małżeństwa z Wandą Marią z Miałkowskich (ślub 4 maja 1886 w Jeziernie)[2] miał trzy córki: Marię (1886-1889), Annę Ochocką (1891-1973) i Jadwigę Brezany (1890-1972). Był stryjem historyczki i nauczycielki Ireny Porębskiej.

Pochowany został we Lwowie na cmentarzu Łyczakowskim.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jak wynika z metryki małżeństwa, urodził się, a w każdym razie został ochrzczony, w Buczaczu. Natomiast według (mylnych zapewne) informacji autora jego biogramu w Polskim Słowniku Biograficznym, Czesława Lechickiego, urodził się w Jeziernie. Patrz. Czesław Lechicki: Ostaszewski-Barański Kazimierz. W: Polski Słownik Biograficzny. T. XXIV, s. 461.
  2. Akt małżeństwa Piotra Kazimierza Ostaszewskiego-Barańskiego i Wandy Marii z Miałkowskich: http://agadd.home.net.pl/metrykalia/301/sygn.%20491/pages/PL_1_301_491_0333.htm

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Kazimierz Piotr Ostaszewski-Barański" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy