Kazimierz Zagórski


Kazimierz Zagórski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kazimierz Zagórski, 1936 r.

Kazimierz Zagórski, Casimir Ostoja Zagourski (ur. 1883 w Żytomierzu, zm. 1944) – polski fotograf i podróżnik.

Wychował się w Azerbejdżanie. Zanim wybuchła rewolucja był pułkownikiem w carskim lotnictwie. Po zakończeniu I wojny światowej zamieszkał wraz z rodziną w Polsce. W 1924 roku wyjechał z Polski i zamieszkał w Léopoldville (dzisiejsza Kinszasa) w Kongu Belgijskim (dzisiejsza Demokratyczna Republika Konga) gdzie założył studio fotograficzne.

Przemierzając w latach 1928-1937 centralną Afrykę, wykonał wiele zdjęć ludzi zamieszkujących te tereny „Czarnego Lądu”. Dwie serie zdjęć zatytułował „Ginąca Afryka”[1]. Zdjęcia dostarczają informacji na temat strojów, obyczajów plemion Afryki centralnej. Zagórski chciał uchwycić Afrykę taką, jaką była zanim przybyli tu Europejczycy. Świat jaki przedstawił na zdjęciach jest pełen elegancji i dumy.

Fotografia Kazimierza Zagórskiego przedstawiająca tancerza Bakamputu, [1928-1938]

Spis treści

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Christraud M. Geary, In and Out of Focus: Images from Central Africa, 1885-1960 (Smithsonian Institution, 2002), 59-79.

Bibliografia | edytuj kod

  • Krzysztof Pluskota, Kazimierza Zagórskiego L´Afrique qui disparait. Odkrycie, praca badawcza, wystawy [w:] Fotografia od dagerotypu do galerii Hybrydy – materiały z sesji naukowej zorganizowanej przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Warszawa 2008.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Kazimierz Zagórski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy