Kaznodzieja (komiks)


Kaznodzieja (komiks) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kaznodzieja (ang. Preacher) – amerykański komiks autorstwa Gartha Ennisa i Steve’a Dillona, publikowany w latach 1995-2000 przez wydawnictwo Vertigo pod logo DC Comics. Seria składa się z sześćdziesięciu sześciu comiesięcznych wydań (ostatni numer wydano w lipcu 2000 roku), pięciu one-shotów i czteroczęściowej limitowanej serii Święty od Morderców. Polskim wydawcą komiksu jest Egmont, który wydał serię w trzynastu zeszytach (sierpień 2002-listopad 2007).

Ennis z Dillonem wspólnie stworzyli postać Kaznodziei – teksańskiego pastora, który wraz z przyjacielem wampirem poszukuje Boga[1]. Seria Kaznodzieja, która z czasem stała się bestsellerowa, wydawana była również przez Vertigo, od kwietnia 1995 do października 2000. Łącznie ukazało się 66 zeszytów[2] ponurej i brutalnej serii komiksów tylko dla dorosłych, rysowanej przez Dillona w sposób realistyczny, a nawet naturalistyczny[1]. Otrzymała siedem nominacji oraz jedną Nagrodę Eisnera – w 1999 roku dla „najlepszej regularnej serii”[2]. Dillon otrzymał też nominację do tej nagrody jako najlepszy rysownik (w 1996)[3].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Głównym bohaterem komiksu jest Jesse Custer – młody kaznodzieja-alkoholik, który pewnego dnia otrzymuje niezwykle ważne zadanie: odszukanie Boga, który, uciekł z niebios i ukrywa się na Ziemi. Towarzyszami Jessiego zostają jego eksdziewczyna Tulip i wampir Cassidy.

Jednym z ważniejszych zagadnień komiksu, poza poszukiwaniem samego Boga, jest istnienie bytu zwanego jako Genezis, dorównującego Bogu, zrodzonego ze związku anioła i demona. Ów byt pewnego dnia godzi w Jessiego. W tym momencie kaznodzieja otrzymał swoją misję, jak również nadprzyrodzone zdolności. W czasie wędrówki Jessie i jego towarzysze spotkają wiele intrygujących postaci, takich jak Gębodupy, Herr Starr czy Święty od Morderców, jak również wezmą udział w wielu nietypowych przygodach.

Estetyka | edytuj kod

Kaznodzieja to produkcja wulgarna, brutalna, przepełniona seksem i gore’em, mieszająca ze sobą elementy horroru, sensacyjne i satyryczne. Chociaż do dziś wywołuje spore kontrowersje, m.in. na tle religijnym, uważany jest za jeden z najlepszych i najbardziej znaczących komiksów ostatniego dziesięciolecia. Tworząc Kaznodzieję, twórcy czerpali inspiracje z różnych mediów, zaś od momentu publikacji, to ich twór zaczął inspirować innych.

Adaptacje | edytuj kod

Garth Ennis odsprzedał prawa do ekranizacji komiksu Electric Entertainment. Reżyserem filmu miała zostać Rachel Talalay, producentami Rupert Harvey i Tom Astor, zaś scenariusz napisał sam Ennis. W 1998 roku ukończył on scenopis, bazujący głównie na Zdarzyło się w Teksasie, jednakże produkcję filmu uniemożliwiły problemy finansowe. Ekipa postanowiła zainteresować filmem Kevina Smitha i Scotta Mosiera, założycieli wytwórni View Askew Productions. Ci podsunęli pomysł Miramaksowi, jednak wytwórnia odmówiła współpracy, obawiając się zbytnich kontrowersji. Smith i Mosier jeszcze przez jakiś czas byli zainteresowani projektem, ostatecznie jednak z niego zrezygnowali. Electric Entertainment połączyło wtedy siły z Storm Entertainment, brytyjską wytwórnią filmów niezależnych; zdawało się, iż w tym momencie produkcja ruszy z kopyta, ponownie nie udało się jednak uzbierać odpowiednich funduszy. Do roli Jessiego wybrano Jamesa Marsdena.

W listopadzie 2006 Mark Steven Johnson i Howard Deutch zapowiedzieli produkcję serialowej wersji Kaznodziei, tworzonej dla HBO. Na podstawie każdego zeszytu powstać miał godzinny odcinek, przygotowano scenariusze, konspekty itd., jednakże w sierpniu 2008 produkcja serialu została anulowana – Johnson starał się stworzyć jak najwierniejszą adaptację komiksu, jednakże przedstawiciele HBO stwierdzili, że przygotowany przez niego materiał jest zbyt mroczny i brutalny. Johnson odmówił wprowadzenia zmian mających na celu złagodzenie serialu, w wyniku czego projekt upadł.

W październiku 2008 roku ponownie zapowiedziano produkcję filmu kinowego. Prawa do zekranizowania komiksu nabyła wytwórnia Columbia, która reżyserię Kaznodziei powierzyła Samowi Mandesowi (American Beauty, Droga do zatracenia). W filmie nie miał być wykorzystany napisany kilka lat wcześniej przez Ennisa scenariusz.

W 2016 pojawił się serial telewizyjny Preacher stanowiący adaptację komiksu. Twórcami, emitowanego przez telewizje AMC serialu byli Sam Catlin, Evan Goldberg i Seth Rogen, a w roli tytułowej wystąpił Dominic Cooper[4]

Pierwsze wydanie (oprawa miękka) | edytuj kod

Drugie wydanie (oprawa twarda) | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Kaznodzieja. gildia.pl. [dostęp 2016-10-23].
  2. a b Preacher (1995), comicbookdb.com [dostęp 2016-10-23] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-08]  (ang.).
  3. Steve Dillon, comicbookdb.com [dostęp 2016-10-23] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-08]  (ang.).
  4. Preacher w bazie IMDb (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kaznodzieja na Gildii – streszczenia i opisy poszczególnych albumów Kaznodzieja na Alei Komiksu

Na podstawie artykułu: "Kaznodzieja (komiks)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy