Keeps Gettin' Better


Keeps Gettin' Better w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

„Keeps Gettin' Better” to piosenka electropopowa stworzona na pierwszy album kompilacyjny amerykańskiej piosenkarki Christiny Aguilery złożony z największych hitów artystki, Keeps Gettin' Better − A Decade of Hits (2008). Wyprodukowany przez Lindę Perry, utwór wydany został jako inauguracyjny singel promujący krążek dnia 9 września 2008 roku.

Singel był jednym z bardziej przebojowych wydawnictw jesieni 2008. Objął sukcesywne pozycje na listach przebojów, szczególnie wysoko notowany był w krajach Ameryki Północnej (zajął między innymi miejsce #7 na Billboard Hot 100[1]) oraz Azji[2]. Krytycy muzyczni docenili nowy, dance'owy wizerunek wykonawczyni utworu i przyznali piosence w przeważającej ilości pozytywne recenzje[3][4].

Spis treści

Informacje o utworze | edytuj kod

Linda Perry, współautorka i producentka nagrania.

Nagranie powstało w 2008 roku w Kung Fu Gardens, pracowni studyjnej w Północnym Hollywood. „Keeps Gettin' Better” to kompozycja o tematyce feministycznej, napisana przez Christinę Aguilerę i Lindę Perry (także producentkę nagrania). Perry pracowała z Aguilerą nad jej przebojem „Beautiful” z 2002 roku oraz drugim dyskiem albumu Back to Basics (2006). W piosence Aguilera opisuje siebie jako „superkobietę” oraz „supersukę”. W wywiadzie dla MSN wyjaśniła: „Po urodzeniu dziecka (syna, Maksa Lirona Bratmana − przyp.), cudowne jest to, kiedy my − kobiety − jesteśmy w stanie robić rzeczy, których wcześniej byśmy po prostu nie zrobiły. Jestem 'superkobietą', ponieważ daję miłość, daję mleko. Z drugiej strony szybko muszę wrócić do biznesu oraz kontynuować karierę muzyczną i stoczyć walkę o szczyt. To wiąże się z etykietą suki. Jeżeli termin ten odnosi się do osoby, która jest asertywna, wie, kim jest, czy wie, czego chce od życia, niech tak będzie. Będę nosiła tę etykietę z dumą. Dla mnie jest to zmienienie znaczenia tego słowa na pozytywne”[6].

Piosenkę zaaranżowano w nowoczesnym, electropopowym stylu[6]. Gatunkowo „Keeps Gettin' Better” czerpie także z dance- i synthpopu, muzyki house oraz R&B[7]. Skomponowany w tonacji f-moll, utwór oparty jest na schemacie metrycznym i średnio szybkich ruchach 130 uderzeń na minutę. W utworze głos Aguilery opiera się na oktawach, od F3 do C5[7]. Inspiracją dla Aguilery były podczas tworzenia utworu takie postacie jak Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Nico, Jane Birkin czy zespoły Blondie oraz Velvet Underground. Artystka wyznała, że materiał zrealizowany na kompilację Keeps Gettin' Better − A Decade of Hits (2008), w tym singel tytułowy, odwołuje się do pop-artu[5]. Cztery nowe piosenki pochodzące ze składanki natchnione są muzyką elektroniczną, w której Aguilera, jak sama powiedziała w wywiadzie, „głęboko nurkowała” po urodzeniu syna[8].

Wiosną 2010 roku naruszono prawa autorskie utworu. Piosence „Nuk mundem pa ty/It's All About You”. którą artystka Juliana Pasha reprezentowała Albanię w Konkursie Piosenki Eurowizji, zarzucano wyraźne podobieństwo do singli „Keeps Gettin' Better” Aguilery oraz „WomanizerBritney Spears[9][10].

Obecność w kulturze masowej | edytuj kod

Drag queen Asia O'Hara − uczestniczka programu RuPaul’s Drag Race − wskazała "Keeps Gettin' Better" jako swoją ulubioną piosenkę Aguilery[11].

Wydanie singla | edytuj kod

"Keeps Gettin' Better” wydano 9 września 2008 roku w Australii, Kanadzie i poszczególnych krajach europejskich. Premiera singla w Stanach Zjednoczonych miała miejsce dwa tygodnie później, zaś ogólnie w Europie − pod koniec pierwszego tygodnia listopada. W szybkim czasie „Keeps Gettin' Better” osiadł na pozycji #2 zestawienia najlepiej sprzedających się pojedynczych utworów w amerykańskiej odsłonie serwisu iTunes Store[12]. Przebojem ulokował się wysoko na listach iTunes w innych krajach, w dużej mierze w Azji.

W oficjalnym zestawieniu singlowych przebojów Australii utwór zadebiutował na szczytnym miejscu #26[13]. Choć nie wykroczył poza pozycje z Top 30 zestawienia, stał się w tym kraju hitem radiowym, podobnie, jak powstały do niego teledysk okazał się przebojem australijskich stacji telewizyjnych. W Kanadzie, na liście Canadian Hot 100, „Keeps Gettin' Better” debiutowało na pozycji szesnastej, by już w tydzień później osiągnąć najwyższą lokację #4[14]. 30 września 2008 r. singel odnotował swoją premierę w amerykańskim iTunes Store. Kwestią godzin był jego debiut na pozycji #7 w zestawieniu stu najlepiej sprzedających się piosenek internetowego sklepu, w którym osiągnął on zresztą miejsce drugie. W krótkim czasie utwór został także przebojem krajowych radiofonii, a w wyniku wysokiej sprzedaży w systemie digital download debiutował na miejscu siódmym notowania Billboard Hot 100 dnia 18 października[1]. Na oficjalnej brytyjskiej liście przebojów kompozycja osiągnęła jako szczytową lokację #14[15]. Utwór „Keeps Gettin' Better” okazał się wielkim hitem w Armenii, Bułgarii, na Filipinach, w Gruzji, Indonezji, Korei Południowej i Turcji (obejmował tam pozycje w Top 3 oficjalnych notowań singlowych lub airplayowych)[15][16][17][2]. Wszedł także do czołowej dwudziestki listy najpopularniejszych piosenek dyskotekowych, Global Dance Track, wydawanej przez Billboard[18]. Sprzedano ponad milion osiemset tysięcy egzemplarzy singla na całym globie.

Opinie | edytuj kod

Serwis internetowy Top10HM uwzględnił piosenkę w rankingu dziesięciu najlepszych singli Christiny Aguilery[19]. Pod koniec 2008 czasopismo The Village Voice stworzyło ranking „Pazz & Jop”. wykazujący listę najlepszych kompozycji roku; znalazł się w nim utwór „Keeps Gettin' Better”[20]. Krytyk muzyczny, Stephen Thomas Erlewine, uznał piosenkę za drugi najlepszy singel roku 2008[21]. Zdaniem redaktorów witryny the-rockferry.pl, „Keeps Gettin' Better” to jedna z najlepszych kompozycji nagranych przez Aguilerę w latach 1997−2010[22]. W podobnym rankingu umieścił utwór serwis Koncertomania (miejsce siódme z dwunastu możliwych)[23]. Pod koniec sierpnia 2014 roku Jason Lipshutz, redaktor magazynu Billboard, wskazał singel jako jeden z piętnastu największych hitów Aguilery w Stanach Zjednoczonych[24].

Recenzje | edytuj kod

Singel uzyskał generalnie pozytywne recenzje ze strony krytyków muzycznych. Magazyn Billboard stwierdził, że „podczas, gdy piosenka nie wnosi większej wartości w materiał, który znajduje się na albumie (Keeps Gettin' Better − A Decade of Hits − przyp.), ekscytujący występ na gali MTV Video Music Awards 2008 ukazuje artystę, który doskonale wie, kiedy jest czas na zmianę. Współpraca z niezastąpioną Lindą Perry z pewnością jeszcze nie raz wyniesie Christinę na szczyty list przebojów”[4]. Recenzent portalu Digital Spy przyjął z zadowoleniem singel. „Nie jest to najambitniejsza piosenka wokalistki, ale pochwalam fakt, że aby wydać kompilację nie tylko z największymi hitami, lecz także z kilkoma nowymi utworami, odważyła się ona na radykalną zmianę wizerunku w porównaniu do wyglądu podczas promocji krążka Back to Basics” − napisał w swym omówieniu[3]. Tygodnik The Sunday Times uznał piosenkę za jedną z „najgorętszych”. jakie ukazały się w systemie digital download w pierwszym tygodniu listopada 2008[25]. Filip Wiącek z serwisu internetowego AllAboutMusic.pl schlebiał utworowi, nazywając go „niebanalnym, łatwo wpadającym w ucho numerem mieszającym pop i electro”. „swoistym przygotowaniem do krążka Bionic[26]. Pamflecistka współtworząca witrynę muzyka.wp.pl stwierdziła, że „Keeps Gettin' Better” to „kompozycja mocno osadzona w zimnym electro”. utwór bardzo wybuchowy[27]. Wbrew pozytywnym głosom, Entertainment Weekly wydał mieszano-negatywną recenzję; magazyn umieścił „Keeps Gettin' Better” na liście „szesnastu muzycznych upadków”. tłumacząc że „Aguilera nie jest jeszcze gotowa do wydania następcy albumu Back to Basics, jednak zrobiła miły gest w kierunku fanów wydając utwór szybki, dance'owy i chwytliwy."

W omówieniu dla serwisu Koncertomania pisano: „Christina Aguilera bez problemu wpasowuje się w muzyczne mody, dlatego z łatwością poradziła sobie ze stylem electro”[23].

Teledysk | edytuj kod

Aguilera występuje w teledysku między innymi jako Kobieta−Kot.

Począwszy od dnia 24 października 2008 roku, witryna internetowa iLike.com zaczęła publikować codziennie materiały zza kulis tworzenia teledysku do singla wraz z wywiadami z Christiną Aguilerą[28]. Oficjalna premiera klipu miała miejsce dnia 27 października 2008 właśnie za pośrednictwem iLike. Ali Patrovi, dyrektor generalny witryny, powiedział wówczas: „Premierowa emisja wideoklipu artystki takiego formatu na łamach naszej strony to dla mnie kamień milowy.”[29] Teledysk do singla reżyserowany był przez hollywoodzkiego filmowca Petera Berga (twórcę filmu Hancock) i ukazuje kilka wcieleń artystki. W czasie trwania klipu wokalistka przybiera różne elementy garderoby oraz makijażu, prezentując w ten sposób kilka stylów, jakie wytworzyły się w przeciągu kilkunastu lat. W wideoklipie można ujrzeć Christinę między innymi jako Kobietę−Kota. Cały teledysk utrzymany został w futurystycznym i wizjonerskim stylu, zawdzięczając to edycjom komputerowym.

Klip ukazał się w brytyjskiej wersji sklepu iTunes Store dnia 30 października 2008 roku. Wideo uzyskało wyróżnienia. Podczas 2008 MTV Russia Music Awards Peter Berg był nominowany do nagrody w kategorii teledysk roku. Amerykańska stacja telewizyjna VH1 przypisała klipowi pozycję siedemnastą w swym rankingu czterdziestu najlepszych teledysków roku 2008[30]. Wideoklip do utworu „Keeps Gettin' Better”. opublikowany przez oficjalny kanał VEVO Christiny Aguilery w serwisie YouTube, został odtworzony ponad trzydzieści osiem milionów razy (stan na kwiecień 2020).

Promocja | edytuj kod

Po raz pierwszy Christina Aguilera zaprezentowała utwór w Hollywood dnia 7 września 2008 roku, podczas 25. ceremonii wręczenia nagród MTV Video Music Awards. Następnego dnia witryna internetowa MTV.com opisała wizerunek artystki:

Christina pojawiła się na występie w skórzanym, kocim stroju wyposażonym w srebrne opaski na ramię, czarną skórzaną maskę i czarną, cienką pelerynę, w platynowo-blond włosach. Stojąc na wieży złożonej z neonowo-litowych przegród, Aguilera zaprezentowała urywek futurystycznie szokującej wersji swojego pierwszego hitu, „Genie in a Bottle”. aby potem zakraść się na scenę oraz zaprezentować utwór „Keeps Gettin' Better” − piosenkę dance o brzmieniu podobnym do tych tworzonych przez Goldfrapp.[31]


Wokalistka w celach promocyjnych odwiedziła Zjednoczone Emiraty Arabskie, Ukrainę oraz Wielką Brytanię, gdzie zaprezentowała singel oraz kilka ze swoich poprzednich utworów. Promocyjna trasa koncertowa ruszyła 11 października 2008, zapoczątkowana występem podczas festiwalu Thisday Africa Rising, organizowanego przez londyńską halę Royal Albert Hall. Trasa miała obejmować także stolice wschodnioeuropejskie − Moskwę, Rygę i Kijów; ostatecznie Aguilera dała dwa koncerty w samej tylko stolicy Ukrainy 20 i 21 października. W Państwie Zjednoczonych Emiratów Arabskich artystka koncertowała w Abu Zabi. 23 listopada 2008, podczas gali American Music Awards 2008, Aguilera wystąpiła wykonując medley sześciu swych największych hitów, w grupie których znajdował się „Keeps Gettin' Better”. Utwór wykorzystano także jako promo w serialu telewizyjnym Plotkara (Gossip Girl) w drugiej połowie listopada 2008[32] oraz podczas konkursu piękności Miss America 2009 w styczniu kolejnego roku[33].

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Listy utworów i formaty singla | edytuj kod

Twórcy | edytuj kod

Pozycje na listach przebojów | edytuj kod

Listy końcoworoczne | edytuj kod

Historia wydania | edytuj kod

Informacje dodatkowe | edytuj kod

 • Covery utworu nagrali Shianne Phillips oraz Marco Chaira.
 • „Keeps Gettin' Better” znalazł się na wydanej przez Sony BMG kompilacji Now That's What I Call Music! 30 (2009).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c "Christina Aguilera Album & Song Chart History − Billboard Hot 100 for Christina Aguilera". Billboard. (ang.) [dostęp 2010-06-26]
 2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r "SINGOLI DA 'KEEPS GETTIN' BETTER: A DECADE OF HITS', I singoli dal primo greatest hits". christinaaguilera-club.it. (wł.) [dostęp 2011-04-16]
 3. a b Levine, Nick (2008-09-08). "Christina Aguilera: Keeps Gettin' Better?". Digital Spy. (ang.) [dostęp 2010-06-26]
 4. a b Williams, Chris. "Billboard's Keeps Gettin' Better Review". Billboard. (ang.) [dostęp 2010-06-26]
 5. a b Montgomery, James (2008-11-13). "Christina Aguilera Discusses Her New New Look And Sound. 'It's got a very pop-art feel, visually,' singer says of her new direction". MTV News. MTV. (ang.) [dostęp 2012-01-04]
 6. a b Zwickel, Jonathan. "Aguilera in '08: Electro-Pop, Warhol and Milk". MSN. (ang.) [dostęp 2010-06-26]
 7. a b Christina Aguilera − Keeps Gettin' Better − Digital Sheet Music. musicnotes.com. (ang.) [dostęp 2011-10-04]
 8. Vena, Jocelyn (2008-11-10). "Christina Aguilera Looks Back -- And Forward -- With New LP, Next LP". MTV News. MTV. (ang.) [dostęp 2013-06-19]
 9. "Christina Aguilera for Albania at the Eurovision Song Contest 2010". YouTube. [dostęp 2014-01-10]
 10. "Albania Festival 48 / Oslo 2010 − Stolen from Britney Spears / Nuk mundem pa ty (Juliana Pasha)". YouTube. [dostęp 2014-01-10]
 11. Crowley, Patrick (2018-03-21). "'RuPaul's Drag Race': Season 10 Cast Picks Favorite Songs From Guest Judge Christina Aguilera". billboard.com. (ang.) [dostęp 2018-03-23].
 12. "'Moves Like Jagger' numer 1 na iTunes / Udostępniony w krajach Europy". christinaaguilera.com.pl. 2011-06-23. [dostęp 2011-06-23]
 13. a b CHRISTINA AGUILERA − KEEPS GETTIN' BETTER (SONG). australian-charts.com. (ang.) [dostęp 2010-06-26]
 14. a b "Christina Aguilera Album & Song Chart History − Canadian Hot 100 for Christina Aguilera". Billboard. (ang.) [dostęp 2010-06-26]
 15. a b c d Christina Aguilera − Keeps Gettin' Better. achart.us. (ang.) [dostęp 2010-06-26]
 16. a b c d "CHRISTINA AGUILERA − Keeps Gettin' Better: A Decade Of Hits ERA". ukmix.org. (ang.) [dostęp 2010-09-04]
 17. a b c d e f g h Christina Aguilera − Keeps Gettin' Better - A Decade Of Hits. musicchartheaven.com. (ang.) [dostęp 2010-09-04]
 18. a b Christina Aguilera − Chart history − Global Dance Tracks. Billboard. (ang.) [dostęp 2013-02-25]
 19. "Top 10 Best Christina Aguilera Songs". top10hm.com. (ang.) [dostęp 2012-05-07]
 20. Singles — All Votes. The Village Voice. (ang.) [dostęp 2013-08-16]
 21. Ballots — Stephen Thomas Erlewine. The Village Voice. (ang.) [dostęp 2013-08-16]
 22. "# 31, 32, 33, 34 Christina Aguilera 'Keeps Gettin Better − a Decade of Hits' (2008) & Britney Spears 'Singles Collection' (2009) & Leona Lewis 'Echo' (2009) & Ciara 'Fantasy Ride' (2009)". the-rockferry.pl. [dostęp 2014-01-22]
 23. a b "12 najlepszych piosnek Christiny Aguilery". koncertomania.pl. 2018-06-14. [dostęp 2020-02-09].
 24. Lipshutz, Jason (2014-08-22). "Christina Aguilera’s Top 20 Billboard Hits". Billboard. (ang.) [dostęp 2014-08-29].
 25. "The hottest downloads: Christina Aguilera, Amadou & Mariam, Cheeky Cheeky and the Nosebleeds, Filthy Dukes featuring Plastic Little". Times Online. 2008-11-02. (ang.) [dostęp 2010-06-26]
 26. Wiącek, Filip (2012-12-18). "CHRISTINA AGUILERA - KEEPS GETTIN' BETTER: A DECADE OF HITS". allaboutmusic.pl. [dostęp 2013-03-23]
 27. "Christina Aguilera − Keeps Gettin' Better − A Decade of Hits: 10 lat z Aguilerą". muzyka.wp.pl. 2008-11-19. [dostęp 2014-01-21]
 28. "Christina Aguilera to World-Debut Her New Music Video (“Keeps Gettin’ Better”) Exclusively via iLike". Business Wire. 2008-10-27. (ang.) [dostęp 2010-06-26]
 29. "Christina Aguilera: A Biography: A Biography − Mary Anne Donovan". books.google.com. (ang.) [dostęp 2014-04-25].
 30. „VH1 − Top 40 Video’s of 2008”. New Music Reviews. 2008-12-21. (ang.) [dostęp 2020-04-03].
 31. Kaufman, Gil (2008-09-08). "It's Britney Spears' Night At The VMAs, While Kanye West Ends The Show With A Bang". MTV.com. (ang.) [dostęp 2010-06-26]
 32. Blue, Taylor (2008-11-25). "Blair Waldorf Keeps Getting Better Gossip Girl Promo". tengossip.com. (ang.) [dostęp 2010-12-05]
 33. "Christina Aguilera Polska − CIEKAWOSTKI". christinaaguilera.com.pl. [dostęp 2012-01-10]
 34. "Christina Aguilera − Biography". IMDb. Amazon.com, Inc. 2019-12. (ang.) [dostęp 2019-12-30].
 35. "Christina Aguilera's Biography". teenidols4you.com. (ang.) [dostęp 2020-02-05].
 36. Womanizer”/"Keeps Gettin' Better” CD single by Britney Spears/Christina Aguilera. RCA/Jive (CDX-3236).
 37. „Top 40 Digital Track Chart – Australian Recording Industry Association – 29/09/2008”. Australian Recording Industry Association (ARIA). 2008-09-29. (ang.) [dostęp 2020-05-21].
 38. "Christina Aguilera − Chart History − Austria Digital Song Sales. Billboard. Nielsen Business Media. (ang.) [dostęp 2019-09-05].
 39. CHRISTINA AGUILERA − KEEPS GETTIN' BETTER (SONG). austriancharts.at. (niem.) [dostęp 2010-06-26]
 40. "ARTIST | Song Title". asdfg-menezes.org. (ang.) [dostęp 2019-07-31].
 41. "EURO AIRPLAY TOP 100 − November 23, 2008 nº 0169". eurocharly.site.voila.fr. (ang.) [dostęp 2013-12-17]
 42. "Creative Disc Top 50 Chart − 20 October 2008". creativedisc.com. (indonez.) [dostęp 2010-06-26]
 43. "Christina Aguilera − Chart History − Ireland Digital Song Sales. Billboard. Nielsen Business Media. (ang.) [dostęp 2019-09-05].
 44. "TOP 50 SINGLES, WEEK ENDING 6 November 2008". chart-track.co.uk. 2008-11-06. (ang.) [dostęp 2010-06-26]
 45. „Christina Aguilera Chart History − Canada Hot AC | Billboard”. Billboard. Billboard-Hollywood Media Group (Valence Media). (ang.) [dostęp 2020-04-04].
 46. Song Ranking. hanteo.com. (kor.) [dostęp 2010-06-26]
 47. „MixFM's Official Top 20 (Updated 11/10/2008 till 18/10/2008)”. Mix FM Lebanon. 2008-10-18. (ang.) [dostęp 2020-06-05].
 48. "Latvian Airplay Top 500 of 2009". lanet.lv. (łot.) [dostęp 2017-05-14].
 49. "Chartverfolgung − Christina Aguilera − Keeps Gettin' Better". musicline.de. Media Control Charts. PhonoNet GmbH. (niem.) [dostęp 2010-06-26]
 50. CHRISTINA AGUILERA − KEEPS GETTIN' BETTER (SONG). charts.org.nz. (ang.) [dostęp 2010-06-26]
 51. Tracks archive: C. tophitru.com. (ang.) [dostęp 2011-06-16]
 52. a b c d e "Christina Aguilera :: The 'Decade Of Hits' Era". ukmix.org. (ang.) [dostęp 2012-01-09]
 53. "Christina Aguilera Chart History: Digital Song Sales | Billboard". billboard.com. 2008-10. (ang.) [dostęp 2018-05-23].
 54. USA Airplay Hot 100. charly1300.com. 2008-11-09. (ang.) [dostęp 2012-10-14]
 55. "Christina Aguilera Album & Song Chart History − Billboard Hot Dance/Club Play for Christina Aguilera". Billboard. (ang.) [dostęp 2010-06-26]
 56. "The Billboard Pop 100". Billboard. 2008-10-18. (ang.) [dostęp 2010-06-26]
 57. "R&R CHR/Pop Charts − Christina Aguilera". wweb.uta.edu. (ang.) [dostęp 2018-11-22].
 58. CHRISTINA AGUILERA − KEEPS GETTIN' BETTER (SONG). swisscharts.com. (ang.) [dostęp 2010-06-26]
 59. GLOBAL TRACK CHART. mediatraffic.de. (ang.) [dostęp 2010-06-26]
 60. "TOP 20 − Hit Parade de Venezuela | VIGENTE HASTA 22 / 12 / 2008". kysfm.com. (hiszp.) [dostęp 2020-04-03].
 61. CHRISTINA AGUILERA − KEEPS GETTIN' BETTER (SONG). italiancharts.com. (ang.) [dostęp 2010-06-26]
 62. "Canadian Hot 100 − Year-End 2008". billboard.com. (ang.) [dostęp 2017-12-03].
 63. "Radio Jahres Charts 2008 Deutschland". oljo.de. (niem.) [dostęp 2012-01-09]
 64. "World Chart Show – Year-End Chart 2008". chartsaroundtheworld.com. 2008-12-31. (ang.) [dostęp 2018-05-13].
 65. "Sony BMG − Christina Aguilera Discography". Sony BMG Germany. (niem.) [dostęp 2010-06-26]
 66. "一路長紅(進口混音單曲) Keeps Gettin` Better". 5music.com.tw. (chiń.) [dostęp 2018-06-28].
Na podstawie artykułu: "Keeps Gettin' Better" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy