Kelmajizaur


Kelmajizaur w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kelmajizaur (Kelmayisaurus) – rodzaj mięsożernego dinozaura z grupy teropodów, żyjącego we wczesnej kredzie (dokładne datowanie niepewne, między walanżynem a albem) na terenach dzisiejszej wschodniej Azji. Obejmuje jeden gatunek, K. petrolicus, opisany w 1973 r. przez Zhiminga Donga na podstawie kości czaszki (niekompletnej lewej kości szczękowej i kompletnej lewej kości zębowej) odkrytych w Chinach (w Sinciangu). Prawdopodobnie miał rozmiary zbliżone do allozaura.

Jego pozycja filogenetyczna w obrębie teropodów jest niepewna. Z analizy kladystycznej przeprowadzonej przez Brusattego, Bensona i Xu (2012) wynika, że był on bazalnym przedstawicielem rodziny Carcharodontosauridae, pozostającym w nierozwikłanej politomii z eokarcharią i z kladem obejmującym wszystkich pozostałych przedstawicieli rodziny. Autorzy zauważyli jednak, że po usunięciu z macierzy danych rodzaju Poekilopleuron wystarczy wydłużenie drzewa filogenetycznego zaledwie o jeden stopień w stosunku do najbardziej parsymonicznego aby Kelmayisaurus stał się taksonem siostrzanym do kladu obejmującego rodziny Carcharodontosauridae i Neovenatoridae, przedstawicielem rodziny Megalosauridae siostrzanym do kladu obejmującego megalozaura i torwozaura, bądź też celurozaurem siostrzanym do rodzaju Tanycolagreus lub Guanlong albo do kladu obejmującego te dwa rodzaje[1].

Znaczenie jego nazwy – jaszczur z Kelmayi (Karamay)

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Stephen L. Brusatte, Roger B.J. Benson, Xing Xu. A reassessment of Kelmayisaurus petrolicus, a large theropod dinosaur from the Early Cretaceous of China. „Acta Palaeontologica Polonica”. 57 (1), s. 65-72, 2012. DOI: 10.4202/app.2010.0125 (ang.). 

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kelmajizaur" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy