Kenny Roberts Jr


Kenny Roberts Jr. w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Kenny Roberts Jr) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kenneth (Kenny) Lee Roberts Jr. (ur. 25 lipca 1973 w Mountain View w stanie Kalifornia) – amerykański kierowca motocyklowy. Mistrz Świata najwyższej kategorii MotoGP z 2000 roku. Jest synem trzykrotnego Mistrza Świata Kenny Robertsa. Jedyny syn mistrza świata, który dokonał tego sam.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

250 cm³ | edytuj kod

Kenny w Motocyklowych Mistrzostwach Świata zadebiutował w sezonie 1993 w klasie 250 cm³, podczas GP USA. Dosiadając motocykl Yamahy, zmagania zakończył na dziesiątym miejscu. Uzyskane punkty sklasyfikowały go na 27. pozycji. W kolejnym roku wystartował w czterech ostatnich wyścigach sezonu. Trzykrotnie dojechał do na punktowanych lokatach, na najlepszym uzyskując szóste miejsce. Ostatecznie w klasyfikacji końcowej zajął 18. pozycję. W roku 1995 Roberts Jr. startował w całym sezonie. Najlepiej spisał się podczas GP Czech, gdzie zajął czwartą pozycję. W klasyfikacji końcowej uplasował się na 8. miejscu.

500 cm³ | edytuj kod

W 1996 roku przeszedł do najwyższej klasy 500 cm³, gdzie również dosiadał motocykl japońskiego producenta. Debiut w tej klasie również mógł zaliczyć do całkiem udanych. Ostatecznie zajął 13. lokatę z dorobkiem przyzwoitych 69 "oczek". Po zaledwie roku współpracy z japońskim teamem w tej kategorii i czterech lat łącznie, przeszedł do teamu Modenas, w której to spędził dwa sezony. Obydwa zakończył w drugiej dziesiątce (16. i 13. miejsce) z łącznym dorobkiem 96 punktów. W roku 1999 przeszedł do Suzuki, gdzie spędził aż siedem lat. W tym zespole osiągał jednak największe sukcesy. Już w pierwszym roku współpracy zdołał aż ośmiokrotnie stanąć na podium, w tym czterokrotnie zwyciężyć. Sezon ukończył na kapitalnym drugim miejscu z dorobkiem aż 220 punktów. W zaledwie drugim sezonie startów w japońskiej ekipie wreszcie sięgnął po najwyższy laur. Zdobył wówczas jeszcze większą pulę 258 "oczek" (dziewięć wizyt w trójce, w tym ponownie cztery wygrane). Niestety po dwóch świetnych sezonach przyszedł czarny okres Suzuki. Przez ostatnie pięć lat zdołał stanąć zaledwie trzy razy na podium oraz raz zdobyć pierwsze pole startowe. Po 2005 roku opuścił japoński team. Miejsce dla siebie znalazł w KR. Po obiecującym pierwszym sezonie w tej ekipie (stanął dwukrotnie na podium i zajął w generalnej klasyfikacji 6. pozycję) przyszedł kolejny nieudany rok dla Amerykanina i jak się okazało ostatni. W ciągu siedmiu rund, w których wystartował, zdobył zaledwie 4 punkty, co było jego najgorszym wynikiem w całej karierze. Został sklasyfikowany na 24. lokacie. Po tym roku zakończył karierę sportową.

Statystyki liczbowe | edytuj kod

Sezony | edytuj kod

Wyścigi | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kenny Roberts Jr" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy