Kepler-223


Współrzędne: 19h53m16,40s; +47°16′46,2″

Kepler-223 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kepler-223 (wstępnie KOI-730) – pozasłoneczny układ planetarny odkryty w ramach misji Kepler. Według analiz system składa się z czterech planet[2]. Początkowe analizy sugerowały, że Kepler-223 jest pierwszym znanym systemem planetarnym, w którym dwie planety znajdują się na jednej orbicie[3].

Spis treści

Domniemana konfiguracja koorbitalna | edytuj kod

Dwie z planet systemu miały okrążać swoje słońce w równej, niewielkiej odległości co 9,8 dni. Jedna planeta znajdowałaby się w punkcie libracyjnym na orbicie drugiej (i vice versa), oba ciała byłyby stale oddzielone o 60° (lub odległość kątowa między nimi oscylowałaby wokół tej wartości). Patrząc z powierzchni jednej z planet, druga planeta byłaby zawsze widoczna, jasno oświetlona przez gwiazdę i „wisząca” stale w jednym miejscu nieba, w stałej odległości od gwiazdy[3].

Istnienie tego typu układów było postulowane już wcześniej. Hipotetyczna planeta trojańska (krążąca po orbicie innej planety) wzięła swą nazwę od planetoid z grupy Trojańczyków w naszym Układzie Słonecznym, które dzielą orbitę z Jowiszem. Według niektórych teorii Księżyc powstał w wyniku kolizji Ziemi z hipotetyczną planetą Teja, z którą Ziemia dzieliła orbitę[3]. Ze względu na masę owej planety, porównywalną z ziemską, układ taki nie był stabilny i doszło do kolizji. Rozmiary planet układu Kepler-223 są podobne do rozmiarów Neptuna; przypuszczalnie ich masy również przewyższają kilkukrotnie masę Ziemi i układ w konfiguracji koorbitalnej nie byłby stabilny.

Aktualny pogląd | edytuj kod

Nowsze analizy wskazują, że okresy obiegu wszystkich planet są różne i występuje pomiędzy nimi rezonans orbitalny 3:4:6:8.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Kepler Input Catalog. [dostęp 2011-09-09].
  2. Jack J. Lissauer et al.: Architecture and Dynamics of Kepler’s Candidate Multiple Transiting Planet Systems. arXiv. [dostęp 2011-03-01].
  3. a b c Marcus Chown: Two planets found sharing one orbit. New Scientist, 2011-02-24. [dostęp 2011-03-01].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kepler-223" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy