Kevin McCallister


Kevin McCallister w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kevin McCallister – postać fikcyjna, główny oraz tytułowy bohater filmów Kevin sam w domu z 1990 roku oraz Kevin sam w Nowym Jorku z 1992 roku.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Kevin to dojrzały, inteligentny chłopiec, mieszkający w dużym domu rodzinnym na przedmieściach Chicago, w wielodzietnej rodzinie McCallister. Dobrze radzi sobie z codziennymi obowiązkami. Ma też bujną wyobraźnię[1].

Fabuła | edytuj kod

Kevin sam w domu | edytuj kod

W filmie Kevin sam w domu rodzina McCallisterów, przez swoją nieuwagę zostawia Kevina samego w domu, kiedy sama udaje się na lotnisko, by zdążyć na lot do Francji, gdzie planowali spędzić Boże Narodzenie. Kevin początkowo się cieszy, że został zupełnie sam, do chwili, kiedy to staje się celem bandytów, rabujących pobliskie domy. W celu obrony posesji konstruuje serię wymyślnych pułapek i udaje mu się powstrzymać włamywaczy, którzy zostają aresztowani przez policję[1].

Kevin sam w Nowym Jorku | edytuj kod

W sequelu Kevin sam w Nowym Jorku rodzina McCallisterów ponownie planuje lot samolotem na święta, tym razem na Florydę. Kevin ponownie oddziela się od rodziny wskutek zamieszania na lotnisku i zamiast wsiąść na pokład samolotu na Florydę, wsiada do Nowego Jorku zupełnie tego nieświadomy. W Nowym Jorku ponownie spotyka znajomych włamywaczy, którzy uciekli z więzienia i ponownie stawia im czoło[1].

Inne produkcje | edytuj kod

Na podstawie dwóch filmów z 1990 i 1992 roku powstały też inne filmy takie jak Kevin sam w domu 4 (w filmie w rolę Kevina wcielił się Mike Weinberg) czy Sam w domu po raz trzeci[1].

Odbiór | edytuj kod

Postać Kevina została wykorzystana jako reklama aplikacji Asystent Google[2]. McCallister znalazł się także na 99. miejscu listy 100 najlepszych postaci filmowych wszech czasów, opublikowanej przez portal Filmsite[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Kevin McCallister, www.filmweb.pl [dostęp 2021-01-10]  (pol.).
  2. Macaulay Culkin reprises 'Home Alone' role in new Google ad (ang.). Fox News. [dostęp 2021-01-17].
  3. 100 Greatest Movie Characters of All Time (ang.). Filmsite. [dostęp 2021-01-17].
Na podstawie artykułu: "Kevin McCallister" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy