Khan al-Umdan


Na mapach: 32°55′11,73″N 35°04′08,57″E/32,919925 35,069047

Chan al-Umdan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Khan al-Umdan) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chan al-Umdan (arab. خان العمدان; hebr. חאן אל-עומדאן) – karawanseraj zlokalizowany na Starym Mieście Akki, na północy Izraela.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Chan al-Umdan Arkadowy dziedziniec wewnętrzny Kolumny dziedzińca Krużganki na parterze Krużganki na parterze Zadaszony ganek na dziedzińcu Widok chanu z zewnątrz Wieża zegarowa Wieża zegarowa

Miasto Akka było ważnym portem morskim i ośrodkiem handlowym utrzymującym kontakty z prawie całym obszarem Morza Śródziemnego. Na Starym Mieście Akki zachowało się kilka zabytkowych karawanserajów, w których niegdyś zatrzymywały się karawany kupieckie. Jednym z nich jest położony przy porcie Akka, pochodzący z 1784 roku Chan al-Umdan. Wzniesiono go na ruinach królewskiego domu celnego z czasów krzyżowców. Ozdobą dziedzińca są granitowe kolumny przywiezione z rzymskiej Cezarei. To właśnie od nich karawanseraj wziął swoją nazwę - Chan Kolumn lub Chan Filarów (arab. Chan al-Umdan). W 1906 roku do zajazdu dobudowano osmańską wieżę zegarową, którą wzniesiono na cześć sułtana Abd-ul-Hamida II[1]. Pod koniec XX wieku budynek przeszedł renowację i obecnie jest główną atrakcją turystyczną Starego Miasta. Jest także wykorzystywany jako otwarta scena na powietrzu podczas wszystkich ważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście.

Architektura | edytuj kod

Chan al-Umdan jest otwartym karawanserajem, w którym w przeszłości kupcy wyładowywali swoje towary na przestronnym wewnętrznym dziedzińcu. W jego centrum znajdował się marmurowy basen, wypełniony wodą z wodociągów. Dziedziniec jest ze wszystkich czterech stron otoczony dwukondygnacyjnym budynkiem. Najważniejszym elementem budowli są arkady z czterdziestu czerwonych marmurowych i czarnych granitowych kolumn. Stworzone w ten sposób zadaszenie daje schronienie przed ostrym słońcem. Na parterze mieściły się pomieszczenia dla zwierząt, magazyny oraz gospoda, natomiast piętro zajmował hotel dla podróżnych. Nad głównym wjazdem po stronie północnej wznosi się wieża zegarowa, z której rozciąga się rozległy widok na port[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Khan al-Umdan (ang.). W: The Old Acre Development Company Ltd. [on-line]. [dostęp 2013-01-12].
  2. Umdan Khan (ang.). W: ArchNet [on-line]. [dostęp 2013-01-12].

Bibliografia | edytuj kod

  • Bernhard Dichter: Akko-Sites from the Turkish Period. Hajfa: University of Haifa, 2000, s. 72-79.
  • Andrew Petersen: A Gazetteer of Buildings in Muslim Palestine: Part 1. Oxford: Oxford University Press, 2001, s. 87-88.
  • Yehoshua Lurie: Acre-The Walled City: Jews among the Arabs, Arabs among the Jews. Tel Awiw: Yaron Golan Publication, 2000, s. 43.
  • Nathan Schur: A History of Acre. Tel Awiw: Dvir Publishing House, 1990, s. 207-228.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Khan al-Umdan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy