Khasi


Khasi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dzieci Khasi w tradycyjnych strojach Przy pracy

Khasigrupa etniczna w indyjskim stanie Meghalaya, posługująca się językiem khasi.

Spis treści

Życie społeczne i ekonomia | edytuj kod

Tradycyjnie Khasi znani byli jako wytwórcy wyrobów żelaznych. Utrzymują się głównie z handlu. jako jedno z nielicznych plemion zdołali stworzyć struktury państwowe i nawiązać pokojowe stosunki z sąsiadami. W odróżnieniu od większości wspólnot indyjskich wśród Khasi zachowało się dziedziczenie matrylinearne, pozycja kobiety jest bardzo wysoka. Po ślubie mąż przenosi się do domu żony. Domem rządzi babcia (teściowa)[1]. Khasi posiadają dość rozwinięte rolnictwo, niektóre produkty są nawet eksportowane.

Religia | edytuj kod

W każdym domu znajduje się świątynka poświęcona przodkom, natomiast każda wieś ma własny święty gaj. Po śmierci członka rodziny, jego popioły i kości przenoszone są do wsi rodowej i składane w ossuarium. Oprócz rozwiniętego kultu przodków, obrzędy religijne nastawione są na uspokajanie potencjalnie niebezpiecznych duchów. Duchom gór i rzek składa się ofiary ze zwierząt i ptaków. Niektórzy członkowie plemienia przyjęli chrześcijaństwo.

Przypisy | edytuj kod

  1. Nirmal Kumar Bose: Some Indian Tribes (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

  • Nirmal Kumar Bose: Some Indian Tribes, National Book Trust, New Delhi 1973 (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Khasi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy