Kieżmarskie Żłoby


Na mapach: 49,2°N 20,3°E/49,194700 20,299200

Kieżmarskie Żłoby w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ośrodek wypoczynkowy w Kieżmarskich Żłobach

Kieżmarskie Żłoby[2], w części literatury tatrzańskiej Kiezmarskie Żłoby (słow. Kežmarské Žľaby, niem. Kesmarker Tränke, węg. Késmárki Itató) – osiedle położone przy Drodze Wolności u wschodniego podnóża Tatr Wysokich. Administracyjnie należy ono do miasta Wysokie Tatry.

Osada znajduje się przy wylocie walnej Doliny Kieżmarskiej, pomiędzy Tatrzańską Kotliną a Matlarami, na wysokości ok. 908–915 m n.p.m. Miejscowość położona jest wśród Wielkiego Lasu Kieżmarskiego, znajdują się tu leśniczówka, dom wypoczynkowy dla młodzieży szkolnej, domy pracowników TANAP-u oraz przystanek autobusowy.

Pierwsze budynki powstały tu pod koniec XIX wieku: w 1885 r. wybudowana została leśniczówka miasta Kieżmark, w 1888 dom kieżmarskiego Towarzystwa Strzeleckiego, następnie inne zabudowania. Osiedle ucierpiało w wyniku pożaru w 1933 r.

Nazwa miejscowości pochodzi od poideł (żłobów) dla koni i bydła, które znajdowały się przy tutejszej gospodzie. Inne, mniej rozpowszechnione nazwy to Kieżmarska Gospoda, Kieżmarskie Napoje i Kieżmarskie Żleby. Wielka encyklopedia tatrzańska Zofii i Witolda Henryka Paryskich podaje nazwę "Kiezmarskie Żłoby" przez "z" oraz nazwę miasta "Kiezmark".

Szlaki turystyczne | edytuj kod

– od Drogi Wolności ku północy odchodzi niebieski szlak, zwany Zbójnickim Chodnikiem i prowadzący przez Las Kieżmarski do Tatrzańskiej Kotliny. Czas przejścia: 1:35 h, z powrotem 1:20 h – nieco na południe od osady, na przystanku i parkingu Biała Woda rozpoczyna się żółty szlak, wiodący dnem Doliny Kieżmarskiej przez Zbójnicką i Rzeżuchową Polanę do Doliny Zielonej Kieżmarskiej. Czas przejścia do schroniska nad Zielonym Stawem: 3:30 h, ↓ 3:10 h

Przypisy | edytuj kod

  1. V tomto roku zrejme padne štvortisícová hranica. „Tatranský dvojtýždenník”. 1-2/XXVIII, s. 3, 2017-01-19 (słow.). 
  2. Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata. KSNG, 2013. s. 267. [dostęp 2017-12-02].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (locality):
Na podstawie artykułu: "Kieżmarskie Żłoby" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy