Kieliszek


Kieliszek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kieliszki

Kieliszeknaczynie służące do picia napojów, szczególnie alkoholowych. Najczęściej stosowanym surowcem do produkcji kieliszków jest szkło, także kryształowe, ale bywają też kieliszki metalowe.

W wielu kościołach protestanckich, występują kieliszki komunijne, w których znajduje się konsekrowane wino lub sok gronowy, przeznaczone do dystrybucji wiernym w czasie sprawowania sakramentu Wieczerzy Pańskiej. Kieliszki z sakramentem znajdują się na specjalnych tacach komunijnych.

Spis treści

Budowa kieliszka | edytuj kod

Budowa oraz kształt kieliszka uzależnione są od jego przeznaczenia, tj. od napojów, które mają być z niego pite. Kieliszki do win składają się z 3 części:

  1. czaszy;
  2. nóżki;
  3. stopy.

Kieliszki do wódek często występują w wersji bez nóżki i stopy.

Przeznaczenie kieliszków | edytuj kod

Wg tzw. szkoły francuskiej kieliszki „bombki” podaje się do win burgundzkich (duże do wina czerwonego, mniejsze do białego). Kieliszki w kształcie tulipana (z „talią” pośrodku i rozszerzającego się u góry) podaje się do win prowansalskich. Kieliszki na wysokiej i smukłej nóżce z szeroką rozdętą bombką – do win alzackich i białych. Kieliszki na nóżce rozdętej z kulką lub tulipanem pod kielichem – do win czerwonych z regionu Loary. Kieliszki na wysokiej nóżce z prostą czarką – do win białych z okręgu Anjou. Kieliszki na niskiej nóżce o bombiastej czarce – do win z doliny Rodanu. Kieliszki z czarkami rozszerzającymi się na górze Francuzi zalecają podawać do win popularnych (czyli po naszemu do lekkich win obiadowych). Kieliszki o bardzo wysokiej czarce przeznaczony jest do szampana (płaskie szampanki uchodzą za przestarzałe). Duże kieliszki służą do podawania wody[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jakie kieliszki do jakich trunków? Jakie kieliszki do wina, wódki, szampana i nalewki? - Beszamel.se.pl, www.mowimyjak.pl [dostęp 2017-11-24]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Kieliszek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy