Kierowca


Kierowca w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Szofer, Wielka Brytania, 1910 Szofer, Japonia Kierowca autobusu, USA

Kierowca – osoba uprawniona do kierowania pojazdem silnikowym lub motorowerem[1].

Spis treści

Kierowca osobisty | edytuj kod

Kierowców, którzy pobierają pensje kierując autami przewożącymi ważne osoby określa się szoferami. Słowo szofer wywodzi się od francuskiego terminu chauffeur (pol. palacz)[2], ponieważ pierwsze pojazdy (w tym ich kolejowe i morskie odpowiedniki, tj. parowce, parostatki itp.) napędzane były silnikami parowymi wymagającymi obsługi palacza. W węższym znaczeniu szoferem można określić kierowcę zatrudnionego do prowadzenia samochodów luksusowych (duże sedany lub limuzyny). Szofer może być zaliczany do tzw. służby domowej.

Kierowca autobusu | edytuj kod

Miejsce kierującego w autobusach zajmuje kierowca autobusu. Na dłuższych trasach w autobusie musi być minimum 2 kierowców zawodowych, co powoduje możliwość ciągłej jazdy przez 18 godzin. Zmieniają się oni cyklicznie, co cztery i pół godziny. Jest to spowodowane troską o bezpieczeństwo pasażerów.

Kierowca z superlicencją | edytuj kod

Jednymi z najlepiej zarabiających kierowców zawodowych są kierowcy Formuły One. Uprawnieniem w tym przypadku jest tzw. superlicencja.

Taksówkarz | edytuj kod

 Osobny artykuł: Taksówkarz.

Kierowca w Polsce | edytuj kod

Wymagania stawiane kierowcom w Polsce:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, art. 2 pkt 21 (Dz.U. z 2020 r. poz. 110).
  2. Objects to „Chauffeur". The New York Times 19-01-1902 [dostęp 2010-11-18] (ang.).
Na podstawie artykułu: "Kierowca" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy