Kiler


Kiler w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kiler – polski sensacyjny film komediowy w reżyserii Juliusza Machulskiego wyprodukowany w 1997 przez Studio Filmowe „Zebra”. Zdjęcia plenerowe: Warszawa, Anin, Modlin.

Film cieszył się znaczną oglądalnością, a wiele dialogów z filmu weszło do języka potocznego.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Policja odnajduje zwłoki gangstera „Gilotyny”. Zamieszaniu wokół miejsca zbrodni przygląda się warszawski taksówkarz Jerzy Kiler (Cezary Pazura). Następnego ranka budzą go strzały z policyjnej broni, zostaje wyciągnięty z mieszkania przez brygadę antyterrorystyczną. Podczas przesłuchania dowiaduje się, że w jego taksówce znaleziono broń, a jego samego uznano za płatnego zabójcę, „Kilera”. Nie potrafiąc oczyścić się z zarzutów trafia do więzienia. Jako zabójca jest szanowany wśród współwięźniów, stara się więc nie dać po sobie poznać, że nie jest prawdziwym zabójcą. Przypadkowo przyczynia się do śmierci jednego z więźniów, „Uszata” (Władysław Komar), który prześladuje innych współwięźniów, co jeszcze bardziej zwiększa jego autorytet i utwierdza wszystkich w przekonaniu, że jest prawdziwym zabójcą. Podczas transportu w tajemnicze miejsce odosobnienia zostaje odbity przez ludzi jednego ze „swoich” zleceniodawców, Stefana „Siary” Siarzewskiego (Janusz Rewiński). Bohater nie ma wyboru i nadal musi udawać płatnego mordercę. W krótkim czasie otrzymuje kilka zleceń zabójstwa, a jedną z jego ofiar ma być Ewa Szańska (Małgorzata Kożuchowska), dziennikarka, którą poznał w więzieniu. Kiler nie ma zamiaru jej zabijać, spotyka się z nią i wyjawia jej, że nie jest mordercą. „Siara” nie upiera się przy zleceniu zabójstwa Ewy, jednak bardzo zależy mu na zabiciu Ferdynanda Lipskiego (Jan Englert) i odebraniu mu połówki banknotu (2 tysiące kolumbijskich peso), który jest kluczem do odebrania olbrzymich pieniędzy od pana Waldka (Paweł Nowisz) na cargo na Okęciu. Kiler udaje się do Ferdynanda Lipskiego, ale to jeszcze bardziej pogarsza sprawę, bo Ferdynand Lipski zleca mu zabicie „Siary”. Kiler musi przekonać „Siarę”, że zabił Ferdynanda Lipskiego, a Ferdynanda Lipskiego, że zabił „Siarę”.

Wraz z Ewą oraz „Kudłatym” (Sławomir Sulej), byłym współwięźniem, nagrywają krótki materiał filmowy, który do złudzenia przypomina reportaż z serwisu informacyjnego. Jurek potajemnie wkłada kasetę do magnetowidu i odtwarza „Siarze” nagranie pod pozorem prawdziwego reportażu z miejsca zbrodni. „Siara” bez trudu uwierzył w zabójstwo Ferdynanda Lipskiego i domaga się połówki banknotu, którą posiada Ferdynand. Kiler mówi „Siarze”, że ową połówkę będzie miał jutro. Następnego dnia, usypia „Siarę”, a kolega Ewy Stanisław (Maciej Figurski) charakteryzuje go tak, by wyglądał jak po strzale w głowę. Kiler przywozi ciało do Ferdynanda Lipskiego, który wręcza mu połówkę banknotu. Odwozi „Siarę” z powrotem, a gdy ten się budzi, pokazuje mu połówkę. Zarówno „Siara”, jak i Ferdynand Lipski zlecili Kilerowi odebranie transportu pieniędzy na cargo na Okęciu. Tam rozgrywają się ostatnie minuty akcji. „Siara” spotyka Lipskiego, zaczynają się bić i zostają aresztowani przez komisarza Rybę (Jerzy Stuhr). Gdy Kiler z Ewą jadą po pieniądze, zatrzymuje ich prawdziwy płatny morderca Killer (Sławomir Orzechowski), który wcześniej już kilkakrotnie się w filmie pojawił, jednak dopiero teraz zostaje ujawnione że to on jest prawdziwym killerem. Bardzo szybko zostaje on jednak aresztowany. Jerzy Kiler z Ewą odbierają pieniądze i nie wiedzą co dalej z nimi zrobić. Na koniec pojawia się informacja, że Killer przekazał pieniądze na Polską Filmografię i później żałował.

Obsada | edytuj kod

Ścieżka dźwiękowa | edytuj kod

 Osobny artykuł: Kiler (album).

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "Kiler" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy