Kim Novak


Kim Novak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kim Novak, właśc. Marilyn Pauline Novak (ur. 13 lutego 1933 w Chicago) – amerykańska aktorka filmowa.

Kariera | edytuj kod

Kim Novak pochodzi z rodziny o czeskich korzeniach. W 1954 wyjechała za sławą do Los Angeles i udało się jej dostać małą rólkę w produkcji RKO Pictures French Line.

Prawdziwy początek jej kariery miał miejsce, dopiero gdy w wpadła w oko Harry'emu Cohnowi, szefowi wytwórni Columbia. Szukał aktorki, która mogłaby rywalizować o względy męskiej publiczności z Marilyn Monroe i dostrzegł w Kim odpowiedni potencjał. Po kilku lekcjach aktorstwa wystąpiła w Pushover (1954) i wypadła na tyle dobrze, że podpisał z nią długoterminowy kontrakt. Kolejny jej film, Piknik (1955) (z Williamem Holdenem jako partnerem) stał się przebojem kasowym sezonu i otrzymał dwa Oscary. Od tego momentu stała się jedną z najpopularniejszych gwiazd Hollywood.

Następne filmy: Złotoręki (1955), The Eddy Duchin Story (1956), Jeanne Eagels (1957), dzięki jej urodzie cieszyły się sporym powodzeniem, jednak prawdziwe hity były dopiero przed nią. Wystąpiła u boku Rity Hayworth i Franka Sinatry w Pal Joey (1957), który odniósł wielki sukces kasowy, chociaż nie był doceniany przez krytyków. W 1958 zagrała z Jamesem Stewartem w najlepszym swoim filmie, arcydziele Alfreda Hitchcocka Zawrót głowy, a rok później pojawiła się u boku Fredrica Marcha w dramacie W środku nocy (1959).

Jak się okazało, były to ostatnie ważne tytuły w jej karierze. Pojawienie się nowej generacji aktorów na początku lat 60. spowodowało spadek zainteresowania klasycznymi pięknościami w typie Kim Novak. Zaczęła dostawać coraz słabsze propozycje, grała coraz mniej i w co najwyżej średnich produkcjach; aż w końcu zdecydowała się całkowicie wycofać z ekranu. Jej ostatni film to Liebestraum (1991).

W ostatnich latach aktorka oddaje się artystycznym pasjom: pisze wiersze i maluje obrazy, które utrzymane są w estetyce surrealizmu i impresjonizmu[1]. Od lat toczy walkę z depresją. Wraz ze swoim drugim mężem Robertem Malloyem mieszka w południowym Oregonie[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b PaulaP. Apanowicz PaulaP., Kim Novak – słynna Madeleine z “Zawrotu głowy”, Historia filmu, stare kino - OldCamera.pl, 11 lipca 2019 [dostęp 2020-09-24]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Honorowy Złoty Niedźwiedź Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Kim Novak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy