Kings Park Stadium


Na mapach: 29°49′29,60″S 31°01′46,88″E/-29,824889 31,029689

Kings Park Stadium w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kings Park Stadium (obecnie ze względów komercyjnych zwany też Mr Price Kings Park) to stadion do rugby położony w kompleksie Kings Park Sporting Precinct w południowoafrykańskim Durbanie. Obiekt, którego budowę ukończono w 1891 roku, w latach 90-ch XX wieku przeszedł gruntowną renowację. Stadion posiada 55 000 miejsc na swojej widowni i jest siedzibą dla zespołu Sharks, oraz regionalnej drużyny Natal Sharks. Przed wybudowaniem w 2009 roku stadionu Moses Mabhida Stadium, znajdującego się kilkaset metrów obok Kings Park Stadium, część spotkań na tym ostatnim rozgrywały także piłkarskie zespoły AmaZulu FC i Golden Arrows.

Spis treści

Puchar Świata w rugby 1995 | edytuj kod

Podczas Pucharu Świata w rugby odbywającego się w 1995 roku w Południowej Afryce na Kings Park Stadium odbyło się pięć spotkań (3 grupowe, ćwierćfinał i półfinał). Przed rozpoczęciem imprezy stadion gruntownie zmodernizowano i przebudowano.

Puchar Narodów Afryki 1996 | edytuj kod

W 1996 roku Kings Park Stadium był jednym z gospodarzy piłkarskiego Pucharu Narodów Afryki. Na stadionie odbyły się trzy spotkania grupowe, ćwierć- i półfinał.

Wydarzenia pozasportowe | edytuj kod

W 1997 roku na Kings Park Stadium odbył się koncert Michaela Jacksona stanowiący finał jego trasy koncerrowej HIStory World Tour. W 2008 roku, w ramach Taking Chances Tour w Durbanie wystąpiła Céline Dion.

Przyszłość | edytuj kod

Przyszłość stadionu Kings Park stanęła pod znakiem zapytania w momencie budowy nowoczesnego stadionu Moses Mabhida Stadium na potrzeby Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2010. Oba stadiony dzieli zaledwie kilkaset metrów. W trakcie prac przygotowawczych pod budowę nowego stadionu wyburzono Kings Park Stadium, jednak nie arenę rugby a Kings Park Soccer and Athletic Stadium, a więc stadion piłkarski i lekkoatletyczny. Drużyny grających na nim do tej pory przeniesiono na nowy obiekt. Nie doszło jednak do rozbiórki Kings Park służącego rugbystom, choć władze Durbanu miały nadzieję, że zespół Sharks zdecyduje się na opuszczenie starego stadionu[1]. Takie rozwiązanie wydaje się być jednak mało prawdopodobne, gdyż obie strony wiąże wieloletnia dzierżawa.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Colleen Dardagan: Demolish Absa Stadium, Newlands - Jordaan (ang.). iol.co.za, 2009-06-19. [dostęp 2010-07-04].
Na podstawie artykułu: "Kings Park Stadium" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy