Kingsajz


Kingsajz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Niektóre z rekwizytów zastosowanych w filmie (Muzeum Kinematografii w Łodzi) Kamienica wykorzystana jako Szuflandia i Instytut Badań Czwartorzędu Rektorat Politechniki Łódzkiej posłużył jako redakcja „Pasikonika”

Kingsajzpolska komedia fantasy z 1987, wyreżyserowana przez Juliusza Machulskiego.

Tytuł filmu (ang. king size, „królewski rozmiar”) nawiązuje do pojawiającego się w filmie napoju dającego krasnoludkom wymiary zwyczajnego człowieka, czyli dla nich właśnie „królewski rozmiar”.

Filmowa Szuflandia mieściła się w willi Edwarda Hetschela przy ul. Wólczańskiej 17 w Łodzi[1].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

W Szuflandii (nieznanej nikomu krainie znajdującej się w podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu) panuje nadszyszkownik Kilkujadek. Kilkujadek wraz ze swoją zaufaną świtą kontroluje mieszkańców Szuflandii, by przypadkiem nie wykryli sekretu kingsajzu – eliksiru, który pozwala krasnoludkom zyskać rozmiary człowieka i zamieszkać w krainie ludzi, gdzie istnieje wolność, kobiety i inne atrakcje.

Alchemik Adaś - dysydent - samodzielnie uzyskuje kingsajz. Poznanie formuły pozwoliłoby innym uciekinierom pozostawanie w Kingsajzie bez konieczności picia Polo Cocty, która jest tymczasowym substytutem eliksiru. Tymczasem słudzy Kilkujadka śledzą Adasia. Nadszyszkownik wysyła swoich ludzi, by sprowadzili alchemika z powrotem. Na pomoc wyrusza przyjaciel Adasia Olo oraz projektantka mody Ala (będąca córką krasnoludka). Po wielu przygodach Olo z Adasiem wracają do kingsajzu, a ojciec Ali (będący wcześniej królikiem) wraca do ludzkiej postaci[2].

Obsada[2] | edytuj kod

Plan filmowy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. PawełP. Rutkiewicz PawełP., Prace w Szuflandii na finiszu. Na otwarcie przyjadą gwiazdy filmu Kingsajz, lodz.wyborcza.pl, 15 listopada 2019 [dostęp 2019-11-19] .
  2. a b Kingsajz w bazie filmpolski.pl
  3. a b Kingsajz. filmowalodz.pl. [dostęp 2017-11-05].
  4. Zabytkowa willa z filmu „Kingsajz” odzyska blask. dzienniklodzki.pl. [dostęp 2017-11-05].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kingsajz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy