Kinszasa


Na mapach: 4°19′S 15°18′E/-4,316667 15,300000

Kinszasa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kinszasa (dawniej Léopoldville) – stolica i największe miasto Demokratycznej Republiki Konga. Jest to drugie co do wielkości miasto Afryki, po Lagosie w Nigerii, położone na południe od równika. W 2017 roku miasto zamieszkane było przez 11,8 mln osób.

Kinszasa leży w zachodniej części państwa nad rzeką Kongo, w niewielkiej odległości od stolicy Republiki KongaBrazzaville.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Podział administracyjny | edytuj kod

Mapa Kinszasy z 2001

Kinszasa jest jednocześnie miastem i jedną z 26 prowincji Demokratycznej Republiki Konga.

Kinszasa jest podzielona na 4 dystrykty, z których z kolei wyodrębniono 24 gminy (communes). Gmina Kinszasa dała nazwę całemu miastu, jednak handlowym i administracyjnym sercem miasta jest gmina Gombe.

Kwestie społeczne | edytuj kod

Przestępczość | edytuj kod

Miasto jest uważane za najbardziej niebezpieczne miasto Afryki. Współczynnik zabójstw wynosi 112 na 100 tys. mieszkańców[1]. II wojna domowa w Kongu spowodowała chaos, którego skutków miasto do tej pory nie jest w stanie rozwiązać. Z rozległych slumsów Kinszasy wywodzi się wiele gangów, a kradzieże, rozboje, gwałty oraz przestępczość zorganizowana są powszechne[2].

Dzieci ulicy | edytuj kod

Dzieci ulicy, często sieroty, są ofiarami częstych nadużyć ze strony policji i wojska[3]. Z szacowanych 20 tys. dzieci które żyją na ulicach Kinszasy niemalże 1/4 utrzymuje się z żebractwa, część jest drobnymi sprzedawcami i około 1/3 ma jakiś rodzaj zatrudnienia. Policja organizuje regularne obławy mające na celu oczyszczenie ulic. Są zanotowane przypadki, kiedy to policjant zastrzelił takie dziecko pod błahym pretekstem[4].

Transport | edytuj kod

Miasto jest obsługiwane przez port lotniczy Ndjili, położone w gminie Nsele na wschodnich krańcach stolicy. Kinszasa ma połączenie kolejowe z Matadi leżącym w dole rzeki Kongo.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Expanding the Scope fot Tackling Africa's Urban Violence. [dostęp 15-09-2012].
  2. Congo, Democratic Republic of the Country Specific Information. [dostęp 15-09-2012].
  3. Church-backed project will give hope to Congo street children. [dostęp 15-09-2012].
  4. Kinshasa's forgotten children. [dostęp 15-09-2012].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (stolica):
Na podstawie artykułu: "Kinszasa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy