Kiritimati


Na mapach: 1°53′N 157°24′W/1,883333 -157,400000

Kiritimati w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kiritimati (czyt. kirismas; Wyspa Bożego Narodzenia[1]) – największa z 33 wysp archipelagu stanowiących państwo Kiribati, położona na Pacyfiku.

Wyspa zajmuje powierzchnię o obszarze 642 km², w tym 323 km² stanowi powierzchnię lądową – jest to 70% całego obszaru lądowego kraju. Reszta jej powierzchni to laguna.

Niemal wszystkie wyspy należące do Kiribati (z wyjątkiem jednej) to atole – wyspy koralowe. Kiritimati jest nie tylko największym atolem wchodzącym w skład tego państwa, lecz także największym atolem (jeśli wziąć pod uwagę powierzchnię lądową) oraz największą wyspą koralową na świecie.

Kiritimati ma 5586 mieszkańców (spis z 2010), a ogólna liczba ludności kraju wynosi 92 tysiące.

Inna cecha wyróżniającą tę wyspę jest położenie. Oprócz jej położenia na prawie samym równiku, tuż obok na wschód przebiega linia zmiany daty. To właśnie mieszkańcy Kiritimati pierwsi witają każdy nowy dzień kalendarzowy i każdy nowy rok. Kilka pobliskich atoli w kierunku południowo-wschodnim jest nieco bliższych linii zmiany daty, a wśród nich atol Caroline (ang. Millennium Island), przede wszystkim jednak są to atole niezamieszkane.

Atol należy do najważniejszych terenów lęgowych w strefie tropikalnej. Regularnie gniazduje tutaj około 25 milionów rybitw czarnogrzbietych.

Laguna atolu już częściowo wyschła i w dużej mierze zamknięta. Specyficzną atrakcją turystyczną Kiritimati jest kąpiel z meduzami, które na skutek odcięcia od oceanu nie mają naturalnych wrogów, a co za tym idzie – parzydełek.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Żeglarz i odkrywca James Cook wylądował na tej wyspie w przeddzień Bożego Narodzenia 1777, dlatego nazwał ją Wyspą Bożego Narodzenia[1]. Podczas jego przybycia zastano wyspę bezludną, ale zasiedloną przez dziesiątki milionów ptaków. Badania archeologiczne wskazują na ponawiane czasowe zamieszkiwanie wyspy przez różnych ludzi poprzez tysiąclecia.

W latach 1956–1958 na Wyspie Bożego Narodzenia, gdy była jeszcze kolonią, Wielka Brytania przeprowadziła próby nuklearne z użyciem bomb wodorowych pod kryptonimem Operation Grapple, w wyniku których ucierpiało ok. 300 mieszkańców wyspy i wielu uczestniczących żołnierzy, zarówno z Wysp Brytyjskich, jak i stowarzyszonych w Brytyjskiej Wspólnocie z Fidżi. W 2005 jedna z poszkodowanych mieszkanek wyspy, Suitupe Kiritome, złożyła w Europarlamencie petycję, w której obwinia Wielką Brytanię o niepoczynienie żadnych starań w celu ewakuacji mieszkańców z zagrożonego rejonu i domaga się w imieniu poszkodowanych zapewnienia stałej opieki medycznej, zwłaszcza kontrolnych badań mogących wykryć wczesne stadia chorób nowotworowych[2].

Łącznie w latach 1956–1958 Wielka Brytania wykonała 9 próbnych wybuchów nuklearnych bomb wodorowych w atmosferze nad Kiritimati lub, początkowo, nad pobliskim atolem Malden, w ramach Operation Grapple.

Próby nuklearnych detonacji bomb wodorowych były kontynuowane na wyspie przez Stany Zjednoczone w latach 1962–1964 w ramach Operation Dominic I do czasu wejścia w życie ugody o zaprzestaniu prób nuklearnych detonacji w atmosferze. Ponad 24-krotnie detonowano bomby wodorowe nad terenem wyspy lub w okolicach, wszystkie przeprowadzone w atmosferze.

Według ustaleń wojska amerykańskiego, wykonanych po latach, wyspa jest mniej skażona, niż typowe miasta USA.

Zaludnienie | edytuj kod

Ostatni spis ludności przeprowadzono w 2010. Doliczono się wtedy 5586 mieszkańców. Na wyspie znajdują się według niego cztery wsie i niezamieszkane ruiny piątej. Ciekawostką jest, że trzy z tych miejscowości noszą nazwy Poland (235 mieszkańców), London (1829 mieszkańców) i Paris (ruiny), a jedna z dwu pozostałych miejscowości nazywa się Banana (po polsku: banan, 1170 mieszkańców). Pozostała wieś to Tabwakea (1881 mieszkańców).

Lotnictwo i niedoszłe kosmodromy | edytuj kod

Na wyspie, opodal Banany, funkcjonuje port lotniczy Cassidy (ang.: Cassidy International Airport) z 2100-metrową asfaltobetonową drogą startową i cotygodniowym rejsowym międzylądowaniem na trasie pomiędzy Nadi na Fidżi a Stanami Zjednoczonymi: Honolulu na Hawajach. Jest to jedyne lotnisko w Kiribati z rejsowym połączeniem z USA.

Również na wyspie Kiritimati znajduje się duże opuszczone lotnisko Aeon (ang.: Aeon Airfield), które miało stanowić port docelowy zaniechanego japońskiego wahadłowca kosmicznego Hope-X. Lokalizacja wyspy prawie na równiku (współrzędne geograficzne: 1°53′N 157°24′W/1,883333 -157,400000) nadaje jej bardzo dobre charakterystyki kinetyczne dla operacji kosmodromu. Już w latach 50. Wernher von Braun zaproponował użytkowanie wyspy dla kosmicznych lotów załogowych.

Ptactwo | edytuj kod

Atol ten należy do najważniejszych terenów lęgowych w strefie tropikalnej. Na wyspie rozpoznano ponad 35 gatunków ptaków. Regularnie gniazduje tutaj około 25 milionów rybitw czarnogrzbietych. Każdego roku na wyspę przylatują tysiące rybitw tropikalnych, by odbyć tutaj lęgi. Na Kiritimati istnieje największa znana kolonia burzyków brunatnych. Wyspa jest zarazem jednym z ostatnich terenów lęgowych oceannika białogardłego oraz petrela polinezyjskiego. Spośród wielu innych ptaków odbywających tu lęgi można wymienić głuptakimaskowe, białobrzuche i czerwononogie – a także faetony czerwonosterne, rybitwy brunatne oraz fregaty.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Druga Wyspa Bożego Narodzenia znajduje się na Oceanie Indyjskim
  2. petycja Suitupe Kiritome

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (wyspa):
Na podstawie artykułu: "Kiritimati" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy