Kiszkowo (gmina)


Na mapach: 52°35′N 17°15′E/52,590833 17,256389

Kiszkowo (gmina) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kiszkowogmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie poznańskim, nad rzeką Małą Wełną.
Wieś sołecka (parafia i dekanat Kiszkowo – od 01.01.2005 r.).

Siedziba gminy to Kiszkowo.

Według danych z Urzędu Stanu Cywilnego w Kiszkowie, liczba mieszkańców gminy na dzień 01.01.2020: 5431 osób.

Spis treści

Struktura powierzchni | edytuj kod

Według danych z roku 2002[2] gmina Kiszkowo ma obszar 114,58 km², w tym:

  • użytki rolne: 80%
  • użytki leśne: 8%

Gmina stanowi 9,13% powierzchni powiatu.

Demografia | edytuj kod

Dane z 30 czerwca 2004[3]:

  • Piramida wieku mieszkańców gminy Kiszkowo w 2014 roku[1].


Sąsiednie gminy | edytuj kod

Kłecko, Łubowo, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki


Walory przyrodnicze | edytuj kod

Gmina Kiszkowo leży w powiecie gnieźnieńskim, województwie wielkopolskim. Okolice Kiszkowa charakteryzują się ciekawym i malowniczym ukształtowaniem terenu. Cofający się lodowiec pozostawił po sobie wiele jezior i cieków wodnych. Urokliwe są doliny Rzeki Małej Wełny, która przepływa przez gminę ze wschodu na zachód, niemal otaczając Kiszkowo. Bardzo malownicze są także doliny Jeziora Turostowskiego oraz jezior w Sławnie i Kamionku. Różnica wysokości między najwyższym, a najniższym punktem Gminy to niemal 46 m. Najwyższe wzniesienie ma 125,8 m n.p.m. i znajduje się w okolicach Gniewkowa. Najniżej natomiast usytuowane są stawy w Dąbrówce Kościelnej – położone około 80 m n.p.m. Powierzchnia lasów w gminie wynosi 922 ha, co stanowi około 8% i jest nierównomiernie rozproszona w 3 kompleksach. Pierwszy ciągnący się od Karczewa przez Dąbrówką, aż do serca Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, drugi na północ od miejscowości Rybieniec, trzeci natomiast znajduje się w okolicach Sławna, Kamionka i Imiołek, w Lednickim Parku Krajobrazowego.

Na terenie gminy Kiszkowo znajduje się 8 jezior: Jezioro Lednica, Jezioro Kamionek, Jezioro Turostowskie, Jezioro Głębokie, Jezioro Sławno, Jezioro Rybno Wielkie, Jezioro Rybno Małe, Jezioro Skrzetuszewo. Są to jeziora polodowcowe. Z uwagi na trudno dostępne brzegi z szerokim pasem trzcin lub otoczone podmokłymi łąkami i bagnami oraz niewielką głębokość, większość z nich nie jest wykorzystywana dla celów kąpieliskowych. Rekreacyjnie wykorzystywane są, w ograniczonym zakresie jeziora: Lednica, Turostowskie i Rybno Wielkie. Poza jeziorami znajdują się trzy kompleksy stawów rybnych. Pierwszy, największy o powierzchni ponad 200 ha, znajduje się na wschód od Kiszkowa i wzdłuż rzeki ciągnie się prawie do Myszek. Drugi zespół stawów znajduje się na północ od Kiszkowa, między Rybnem a Jabłkowem. Powierzchnia poszczególnych stawów w tym kompleksie waha się od 0,5 do 15 ha. Są one w dużym stopniu zarośnięte roślinnością szuwarową. Trzeci kompleks stawów znajduje się w Dąbrówce Kościelnej[4].


Przypisy | edytuj kod

  1. a b Gmina Kiszkowo w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-03-17]  (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  3. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  4. Gmina Kiszkowo, www.kiszkowo.pl [dostęp 2020-04-23] .
Gmina Kiszkowo

Powiat gnieźnieński

Powiat gnieźnieński (1919–1975) Kontrola autorytatywna (gmina wiejska):
Na podstawie artykułu: "Kiszkowo (gmina)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy