Klęska głodu


Klęska głodu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Matka z dziećmi podczas głodu

Klęska głodu (także: głód) – rozpowszechniony na pewnym obszarze niedobór żywności, powodujący niedożywienie lub śmierć głodową dużej liczby ludności.

Spis treści

Przyczyny głodu | edytuj kod

Wśród głównych przyczyn występowania głodu można wymienić:

Głód – problem globalny | edytuj kod

Pomarańczowa wstążka – symbol świadomości problemu głodu Odsetek populacji dotkniętej niedożywieniem według statystyki ONZ z 2006 r. Głód i opuszczenie to nieszczęścia, które w pierwszej kolejności dotykają ludzi biednych. Madras, Indie, prawdopodobnie lata 50. XX w. Dziewczynka z widocznymi objawami obrzęku głodowego. Dziecko chore na kwashiorkor, przebywające w obozie dla uchodźców. Jedna z wielu ofiar wojny domowej w Nigerii z secesjonistyczną Biafrą w latach 1967–1970.

Według szacunków ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa, w latach 2010–2012 głodowało prawie 870 mln ludzi. Problem w największym stopniu dotyka kraje rozwijające się, tylko 16 mln spośród głodujących mieszkało w krajach rozwiniętych[1].

W Polsce różne organizacje podają, że około 10–25% dzieci w wieku do 14 lat cierpi przez głód i spożywa najwyżej jeden posiłek dziennie. Według obecnych szacunków minimum egzystencji to około 350–390 złotych na osobę w ciągu miesiąca[potrzebny przypis].

Państwa, które według danych ONZ w latach 2000–2002 miały co najmniej 5 mln głodujących obywateli:

Głód w historii | edytuj kod

W Europie epidemie głodu nie są odległym historycznie wydarzeniem. W „Baśniachbraci Grimm znajdujemy reminiscencje wydarzeń z czasów wojny trzydziestoletniej. Nowsze, pamiętane wciąż przez żyjących świadków (2006) wiążą się m.in. z powojennymi zniszczeniami II wojny światowej, np. w Niemczech i Rosji oraz głodem ostatnich lat I wojny światowej. Także historycznie doniosła, sztucznie wywołana klęska głodu w latach 30. XX w., która dotknęła Ukrainę na skutek działań politycznych wobec odrzucenia kolektywizacji prowadzonej przez Stalina. Śmiercią głodową umierali ludzie w obozach koncentracyjnych, w gettach, podczas marszów śmierci, na wygnaniu.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Globally almost 870 million chronically undernourished (ang.). FAO. [dostęp 2013-11-02].
Kontrola autorytatywna (katastrofa):
Na podstawie artykułu: "Klęska głodu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy