Klagenfurt am Wörthersee


Na mapach: 46°37′04″N 14°18′20″E/46,617778 14,305556

Klagenfurt am Wörthersee w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klagenfurt am Wörthersee (do 31 stycznia 2008 Klagenfurt; słoweń. Celovec ob Vrbskem Jezeru; pol. hist. Celowiec[2]) – miasto statutarne w południowej Austrii, stolica kraju związkowego Karyntia oraz powiatu Klagenfurt-Land do którego jednak miasto nie należy. Liczy 97827 mieszkańców (1 stycznia 2015). Jest to największe miasto Karyntii[1] i szóste pod względem wielkości miasto Austrii.

Malownicze położenie Klagenfurt am Wörthersee w terenie górzystym zainspirowało mieszkańców do zbudowania tam kompleksu dla sportowców i kadry narodowej Austrii. Ośrodek posiada starannie zaprojektowaną i wykonaną infrastrukturę. Tu również odbyły się dwa grupowe mecze reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2008. Jedną z najsławniejszych mieszkanek miasta była Penny McLean, światowej sławy wokalistka stylu disco.

Spis treści

Atrakcje | edytuj kod

Komunikacja | edytuj kod

Wörthersee

W bliskiej okolicy Klagenfurt am Wörthersee krzyżują się autostrada A2 i droga ekspresowa S37. Z miasta można dostać się do Lublany – oddalonej o 84 km – płatną droga krajową B92. Z powodu źle rozwiniętej komunikacji publicznej w mieście natężenie ruchu ulicznego jest bardzo wysokie (współczynnik motoryzacji wynosił w 2006 r. 566 samochodów osobowych na 1000 mieszkańców i był jednym z najwyższych w Austrii)[3]. W latach 60. Klagenfurt było miastem przyjaznym dla aut z powodu szerokich ulic i wielu autostrad. W późniejszym czasie powszechnością stały się korki uliczne. Miasto posiada własny międzynarodowy port lotniczy Klagenfurt – jeden z czterech najważniejszych w Austrii.

W mieście znajduje się główny dworzec kolejowy Klagenfurt Hauptbahnhof oraz stacje Klagenfurt Annabichl, Klagenfurt Ostbahnhof, Klagenfurt Viktring, Klagenfurt Lend oraz Klagenfurt Ebenthal.

Gospodarka | edytuj kod

Stadion Wörthersee Stadion przed meczem Polska-Niemcy

Klagenfurt am Wörthersee jest ekonomicznym centrum Karyntii. W maju 2001 zatrudnionych było tutaj 63618 pracowników w 6184 firmach; 33 z tych firm zatrudnia więcej niż 200 pracowników. Głównymi sektorami są tu przemysł lekki oraz turystyka. W mieście wydawanych jest wiele gazet: „Kärntner Krone” (Korona Karyncka), „Kärntner Tageszeitung” (Dziennik Karyncki), „Kleine Zeitung” (Mała Gazeta), i inne.

Współpraca | edytuj kod

Miejscowości partnerskie:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Statistik Austria – http://www.statistik.at/web_de/statistiken/bevoelkerung/bevoelkerungsstand_und_veraenderung/bevoelkerung_zu_jahres-_quartalsanfang/023450.html
  2. Karol Zierhoffer, Zofia Zierhofferowa, Nazwy zachodnioeuropejskie w języku polskim a związki Polski z kulturą Europy, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, seria: Prace Komisji Językoznawczej, t.32, Poznań 2000, s. 246.
  3. Statistik Austria – http://www.statistik.gv.at/web_de/presse/pressemitteilungen_vorjahr/009416?year=2006
Kontrola autorytatywna (statutory city of Austria):
Na podstawie artykułu: "Klagenfurt am Wörthersee" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy