Klan (serial telewizyjny)


Klan (serial telewizyjny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klanpolski serial obyczajowy emitowany na antenie TVP1 od 16 czerwca 1997, wymyślony przez Wojciecha Niżyńskiego (współtwórcę produkcji W labiryncie oraz Fitness Club).

Jest to najdłuższy pod względem lat nieprzerwanej emisji i liczby odcinków serial produkcji polskiej. Od 2020 roku można oglądać od pierwszego odcinka na kanale TVP Seriale w godzinach nocnych i porannych.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Serial opowiada o losach trzypokoleniowej rodziny Lubiczów, której seniorami są Maria i Władysław Lubiczowie. Maria była właścicielką rodzinnej apteki „Pod Modrzewiem”, a Władysław – kuratorem sądowym do spraw nieletnich. W czasie 50 lat pożycia dochowali się piątki dzieci, a następnie gromadki wnucząt i kilku prawnuków.

Najstarszą córką Lubiczów jest Elżbieta, która prowadziła z matką aptekę. Związała się z Jerzym Chojnickim, z którym ma dwójkę dzieci, Beatę i Michała. Bratem-bliźniakiem Elżbiety jest Paweł, który jest chirurgiem i współwłaścicielem prywatnej kliniki w Warszawie „El-Med”. Jego żoną była Krystyna, wykładowczyni slawistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Doczekali się dwóch córek, Agnieszki i o sześć lat młodszej Aleksandry, a także syna Pawła. Trzecie dziecko Marii i Władysława, Monika, z powodu osobistej tragedii sprzed lat nie utrzymuje kontaktów z rodziną. Prowadziła butik „Ramona” w centrum Warszawy, a następnie – po odnowieniu kontaktów z rodziną – została właścicielką restauracji „Rosso”. Ma syna, Daniela. Ryszard, drugi syn Lubiczów, miał żonę, Grażynę, która pracuje jako pielęgniarka. Dorota, najmłodsze dziecko seniorów rodu, wybrała życie zakonne.

Przez lata emisji serialu rodzina Lubiczów przeżyła liczne wydarzenia oraz powiększyła się, jednak nie ma już wśród bohaterów protoplastów rodu, Marii i Władysława, a także Ryszarda i Doroty. W wyniku powikłań po zapaleniu opon mózgowych zmarła również żona Pawła, Krystyna.

Produkcja | edytuj kod

Pierwsze trzy odcinki pilotażowe serialu wyemitowano w TVP1 16, 17 i 18 czerwca 1997 o godzinie 17:25 w ramach konkursu na nową polską telenowelę, który Klan wygrał, pokonując seriale Zaklęta i Złotopolscy. Regularna emisja rozpoczęła się 22 września 1997 od powtórek odcinków pilotażowych. 3 listopada 2005 jako pierwszy polski serial osiągnął liczbę 1000 odcinków, 5 stycznia 2011 został wyemitowany odcinek 2000, a 20 października 2016 odcinek 3000.

Do czerwca 2010 serial emitowany był w TVP Polonia z kilkutygodniowym opóźnieniem z angielskimi napisami. Emisja została przerwana na odcinku 1890. Powtórki najstarszych odcinków kilkakrotnie były emitowane także w TVP3, ostatni raz w 2005. Serial emitowany jest w stereofonii, z teletekstem dla osób niesłyszących, dostępnym na stronie 777 Telegazety. Początkowo wyświetlany w formacie 4:3, od września 2008 w formacie 16:9.

Klan ma sztywną konstrukcję poszczególnych odcinków, a zmiany w niej dokonywane są zwykle kosmetyczne. Akcja każdego odcinka rozgrywa się w dniu jego emisji – tak więc obejmuje on najwyżej jedną dobę z życia bohaterów. Wyjątkami są przerwy w nadawaniu serialu (np. z powodu żałoby narodowej lub transmisji wydarzeń sportowych). Każdy odcinek rozpoczyna się sceną z tymi samymi bohaterami, którzy obecni byli w ostatniej scenie odcinka poprzedniego. Ostatni odcinek w tygodniu na ogół kończy się zawieszeniem akcji.

Na początku 2016 roku w mediach pojawiały się informacje o możliwym bliskim zakończeniu produkcji serialu. Ostatecznie wiosną 2016 TVP udzieliła informacji, że renegocjowała umowę na dalszą produkcję Klanu.

16 marca 2020 Telewizja Polska podjęła decyzję o zawieszeniu realizacji serialu na czas nieokreślony z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce i wprowadzonego tam stanu zagrożenia epidemiologicznego. Premierowe odcinki były emitowane na antenie TVP1 do 3 kwietnia[1][2].

Od 31 sierpnia 2020 powtarzane są początkowe odcinki Klanu od pierwszej serii. Nadawane są one w TVP Seriale od poniedziałku do piątku o 9:45/9:50, natomiast o 5:00 i 9:15 można oglądnąć dwa odcinki emitowane dnia poprzedniego[3].

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Bohaterowie | edytuj kod

Główni | edytuj kod

 • Paweł Lubicz i Jadwiga Dębińska-Lubicz – chirurg plastyczny, ojciec Agnieszki i Aleksandry. Paweł zrezygnował z pracy w szpitalu, aby w poświęcić się rozwojowi prywatnej kliniki „El-med”, której jest współwłaścicielem. Paweł i jego żona, Krystyna zmagali się z kryzysem małżeńskim, chorobą nowotworową Krystyny oraz nieplanowaną ciążą, która zakończyła się narodzinami ich trzeciego dziecka – Pawła Ignacego Lubicza. Krystyna zachorowała na zapalenie opon mózgowych i pojechała na leczenie do USA. W tym czasie Paweł nawiązał romans ze swoją dawną miłością Jadwigą Dębińską (Dorota Kamińska), dentystką. Kiedy lekarz wraz z rodziną oczekiwał powrotu żony na lotnisku, w samolocie, po wylądowaniu w Warszawie, Krystyna zmarła na rękach swojej córki, Agnieszki[6]. Wówczas nie było już przeszkód, by Paweł mógł się związać z Jadwigą. Okazało się też, że w przeszłości, podczas przelotnego romansu, Wiga zaszła w ciążę, i w ten sposób mieli córkę Magdalenę, która zmarła w dzieciństwie na białaczkę. O względy Pawła próbowała walczyć także Barbara Milecka (Aldona Orman). Mężczyzna zdecydował się, by resztę swojego życia spędzić z Jadwigą, gdy w obecności syna, Pawełka, oświadczył się jej. Para miała jednak problemy ze sformalizowaniem swojego związku, gdyż u Pawła wykryto białaczkę limfatyczną. Podczas ślubu mężczyzna zasłabł. Ostatecznie Paweł i Wiga pobrali się dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia.
 • Elżbieta i Jerzy Chojniccy – wzięli ślub po raz drugi, pokonując kryzys, który zakończył się rozpadem ich pierwszego małżeństwa. Powodem rozłamu ich związku była długoletnia wiarołomność Jerzego (romanse z Teresą Drabik, Aliną Rogowską, Zuzanną Petersen i Haliną Torman (matką Dominiki) oraz romans Elżbiety z Krzysztofem Malickim (Jerzy Zelnik). Jerzy zmagał się z problemami kardiologicznymi, trudnościami z prowadzeniem odziedziczonej po ojcu nierentownej kamienicy, pojawieniem się przyrodniej siostry od strony ojca – Kamili Smętnej (Michalina Robakiewicz) oraz założoną do spółki z przyjacielem, Antkiem Zabużańskim (Mirosław Jękot), firmą „Migiem”, później „Bud-Support” o zmiennym profilu działalności. Elżbieta jest z zawodu farmaceutką i prowadzi rodzinną aptekę „Pod modrzewiem” wraz ze swoją córką Beatą (Magdalena Wójcik), wcześniej właścicielką apteki była matka Eli. Ich spokój zaburzyło pojawienie się nieślubnej córki Jerzego – Dominiki Torman (Anna Janik), którą Ela w końcu zaakceptowała. Niedługo później Chojnicka przeszła lekki udar, który pozostawił po sobie niedowład prawej ręki. Natomiast Jerzy przeszedł trzeci zawał. Oboje są wstrząśnięci śmiercią Doroty.
 • Monika Ross-Nowak i Feliks Nowak – matka Daniela. Jako trzynastolatka została zgwałcona, co mogło spowodować, że nie jest osobą łatwą we współżyciu. Jej drugi mąż, Wojciech Nawrot (Marcin Sosnowski), wspólnik Pawła, zginął we własnym mieszkaniu kilka dni po ślubie, zostawiając jej 80% udziałów w „El-Medzie”. Dwukrotnie rozpadał się jej związek z detektywem Bogdanem Sawickim (Marcin Troński). Była właścicielka butiku „Ramona”, obecnie restauratorka – do spółki ze swoją przyjaciółką Gabrielą Wilczyńską (Laura Łącz). Miała problemy z chorobą alkoholową oraz uzależniła się od hazardu. Ona i jej syn byli nękani przez psychopatę, którego w obronie swojej i syna, zastrzeliła. Chciała zastrzelić Adama Rudzika, swojego dawnego prześladowcę. Przez kilka lat związana z Feliksem Nowakiem (Jan Piechociński) porzuciła go dla malarza, Tadeusza Miklasińskiego. Związek ten był krótki, obecnie Monika znów jest z miłością swojego życia – Feliksem (wielokrotnie się rozchodzili i schodzili, w końcu wzięli ślub). Po wielu latach nieobecności powrócił syn Moniki – Daniel. Początkowo nie akceptował on związku swojej matki z Feliksem, jednakże z czasem zmienił swoje zdanie. Od niedawna żona Feliksa Nowaka. Feliks natomiast jest człowiekiem który żadnej pracy się nie boi. Pracował już m.in. w urzędzie, w firmie pogrzebowej, był coachem. Niestety, w każdej pracy napotyka problemy (głównie z kobietami). Ostatnio się ustabilizował i został menadżerem Rosso. Razem z Danielem napisał książkę „Nieposzlakowany”. Monika pojechała do Kongo, aby odszukać Daniela, który poleciał szukać ciotki Doroty.
 • Grażyna i Leopold Kwapiszowie – Grażyna jest wdową po Ryszardzie, z którym wspólnie wychowywali trójkę dzieci. W wyniku niepowodzenia sztucznego zapłodnienia in vitro Grażyny zdecydowali się na adopcję z domu dziecka syna zmarłej sąsiadki – Macieja Kowalika cierpiącego na zespół Downa i Bożeny Rosiak. Wkrótce potem kobieta zaszła w ciążę i urodziła córkę – Kasię. Grażyna, niedoszła absolwentka pedagogiki, pracuje jako pielęgniarka w „El-Medzie”. Po tragicznej śmierci męża poznała Arkadiusza (Daniel Olbrychski). Jednak ich związek rozpadł się z powodu skomplikowanej sytuacji Arkadiusza – jego córka wybudziła się ze śpiączki i mężczyzna postanowił dla jej dobra wrócić do byłej żony – Łucji – a następnie wyjechał do pracy za granicę. W życiu Grażyny pojawił się inny mężczyzna – Leopold Kwapisz (Grzegorz Wons), za którego wyszła za mąż. Leopold pracuje jako nauczyciel w liceum. Oprowadza również wycieczki, a jego pasją jest zbieranie starych żelazek i gra w ping-ponga.
 • Dorota Lubicz – zakonnica. Opiekowała się trędowatymi w jednym z leprozoriów na misji w Rwandzie. Pracowała w hospicjum w Głoskowie pod Warszawą. Była obiektem fascynacji Piotra Rafalskiego prowadzącego psychoterapię z przebywającą wówczas w Głoskowie Moniką. Udało jej się uzyskać specjalizację z pediatrii. Razem z Aleksandrą pracowała w schronisku dla samotnych matek i innych osób potrzebujących wsparcia. Zmarła podczas misji w Kongo.
 • Agnieszka Lubicz-Sokołowska i Janusz Sokołowski – córka Pawła i Krystyny. Wegetarianka i ekolożka. Została absolwentką wydziału dziennikarstwa i ma niemałe doświadczenie w pracy w redakcji gazety. Jej liczne związki, w tym krótkotrwałe małżeństwo z matematykiem Robertem Męcikiem (Rafał Malinowski), kończyły się fiaskiem, z wyjątkiem jedynej prawdziwej miłości – do Łukasza Kobielskiego (Przemysław Sadowski), który krótko po zaręczynach zginął w wypadku samochodowym. Kilkumiesięczna, późniejsza znajomość ze stręczycielem i zleceniodawcą podwójnego morderstwa – Mironem Lipskim (Mariusz Zaniewski), przywódcą szajki, którą tropiła Agnieszka – zaowocowała pojawieniem się córeczki, Zosi. Po wielu nieudanych związkach jej mężem został Janusz (Michał Lesień). Agnieszka założyła fundację ekologiczną i pracowała w ministerstwie, gdzie piastowała funkcje dyrektora departamentu. Jednak praca sprawiała więcej problemów niż przyjemności, więc kobieta zrezygnowała. Na jej rękach zmarła jej mama – Krystyna. Po odejściu z ministerstwa założyła własną szkołę jogi. Z małżeństwa z Januszem urodziła zdrową córeczkę – Julię.
 • Aleksandra Lubicz-Woźniacka i Rafał Woźniacki – Ola jest córką Pawła i Krystyny, była studentką anglistyki – w wyniku relegowania z uczelni rozpoczęła studiowanie resocjalizacji na prywatnej uczelni. Pierwsze doświadczenia z podopiecznymi skończyły się pobiciem i kilkutygodniowym pobytem w szpitalu. Aktywnie udzielała się w schronisku dla samotnych matek i innych osób potrzebujących wsparcia. Pracuje w sądzie jako kurator sądowy. Po śmierci swojego chłopaka, Adama (Łukasz Dziemidok), związała się z Norbertem, jednak jego choroba psychiczna doprowadziła do rozstania, a Ola znalazła szczęście u boku kuratora Rafała (Marcin Kwaśny), który po kilku latach został jej mężem. Urodziła przedwcześnie synka, Filipa.
 • Michał i Zyta Chojniccy – Michał to syn Elżbiety i Jerzego. Wypadek skatowanego przez kibiców Michała przekreślił jego marzenia o karierze piłkarskiej. Potem realizował się jako radiowy sprawozdawca sportowy. Tropienie afery korupcyjnej w piłkarskim światku przypłacił kilkutygodniowym porwaniem i utratą pamięci. Związał się z Kingą Kuczyńską (Katarzyna Tlałka), która została matką jego dwóch synów bliźniaków, Antoniego i Władysława. Prowadził prywatną szkółkę piłkarską. Miał wiele kochanek. Chcąc ustabilizować swoje życie, skorzystał z usług biura matrymonialnego. Zaowocowało to zaręczeniem się i ślubem z Zytą (Magdalena Stam) i narodzeniem się syna – Stefana. Zyta wraz z przyjaciółkami prowadzi Akademię Niemowlaka. Michał pracuje w firmie Jerzego, prowadzi też wspólnie z wujem Oskarem (brat Jerzego) firmę zajmująca się sprowadzaniem używanych samochodów i utylizacją części samochodowych. Ich córeczka – Justynka Chojnicka – przyszła na świat martwa. Michał wdał się w romans z Sandrą Stec (Magdalena Górska), która zaszła w ciążę i urodziła córkę, Marysię. Utrzymywała, że to dziecko Michała, jednak po dwóch latach okazało się, że ojcem dziewczynki jest były mąż Sandry.
 • Beata Borecka-Rafalska – córka Elżbiety i Jerzego, matka dwojga dzieci: syna Jana ze związku z Piotrem Rafalskim (Jacek Borkowski) oraz córkę Małgorzatę (Suzanna von Nathusius) ze związku z byłym mężem, Jackiem Boreckim. Głównym konfliktem w małżeństwie Boreckich była wiarołomność Jacka. Jego romanse z koleżanką z pracy – Barbarą Milecką (Aldona Orman), córką Rafalskiego – Karoliną (Jagoda Stach) oraz Donatą Słomką (Joanna Kupińska) doprowadziły do rozpadu małżeństwa. Wskutek traumatycznych przeżyć podczas pożaru w czasie targów kosmetycznych i reakcji Jacka, Beata wybaczyła mężowi, jednak później nie potrafiła poradzić sobie z problemami. Po zniknięciu z miejsca pracy Beata została uznana za zaginioną. Jacek związał się z Agatą Wilczyńską (Maria Niklińska). Beata odnalazła się, została przywieziona przez Joachima Bendela (Wojciech Dąbrowski), po czym zamieszkała z Piotrem Rafalskim i Jasiem. Wzięła rozwód z Jackiem. Prowadzi aptekę Chojnickich. Zaczęła flirtować z nauczycielem Małgosi – Adamem (Aleksander Sosiński), w którym nastolatka się podkochiwała. Spowodowało to zepsucie relacji między matką a córką. Beata nie miała również dobrych kontaktów z synem, gdyż nie akceptowała jego związku z Ramoną (Anna Matysiak). Dzieci miały jej też za złe porzucenie. Po jakimś czasie Beata zaakceptowała nową miłość Jaśka i pogodziła się z córką. Nakłoniła syna do pójścia na farmację. Przyjęła oświadczyny Piotra i po świętach Bożego Narodzenia wzięli ślub.
 • Daniel Ross – zakażony wirusem HIV podczas pobytu w USA (na farmie sekty), zmaga się z chorobą. Po rozstaniu ze swoją pierwszą miłością, Agatą Wilczyńską (Maria Niklińska), próbował szczęścia z Ewą Tomicką (Katarzyna Stanisławska). Jednak małżeństwo to zakończyło się fiaskiem. Przez długi czas pozostawał pod wpływem apodyktycznej i surowej matki, jednak mimo jej sprzeciwu wyjechał do Londynu i ograniczył z nią kontakty. Wraz z drugą żoną, Weroniką, otworzył w Londynie biuro turystyczne. Podczas wypadku samochodowego Weronika straciła dziecko. Powrócił do Polski i nie akceptuje związku swojej matki. Próbował nią manipulować. Okazało się, że Daniel nadal był związany z sektą „Droga słońca”. Pracując w hospicjum, poznał Magdę, która, jako jedna z niewielu poczuła, że wcale nie jest złym człowiekiem. Jednak znajomość zakończyła się na kilku randkach. Pod wpływem pisania książki zmienił się na dobre. Niestety, stało się to kością niezgody między nim a Pawłem. Planował napisać książkę o siostrze Dorocie. Razem z Feliksem napisał książkę „Nieposzlakowany”. Pojechał do Kongo odszukać ciotkę Dorotę.
 • Bożena i Miłosz Kazunowie – Miłosz jest synem Henryki (Małgorzata Sadowska) i Bolka (Krzysztof Janczar), a Bożena jest wychowanką domu dziecka, przysposobioną przez Grażynę i zmarłego Ryszarda. Od dziecka interesuje się tańcem. Po przyjeździe do Warszawy na studia Miłosz zakochał się w Oli, potem był rozdarty pomiędzy Martą a Bożeną. Mają córkę Alicję. Bożena na początku studiów złożyła śluby czystości, jednak ich nie dotrzymała. Podczas przygotowań do ślubu odnalazła biologiczną matkę i brata.
 • Maciej Lubicz i Martyna Czarska-Lubicz – Maciek to niepełnosprawny i cierpiący na zespół Downa syn Ewy Kowalik, po jej śmierci adoptowany przez Grażynę i zmarłego Ryszarda. Jego pasją jest gra na keyboardzie. Ma również ogromny talent kulinarny. Chciał wziąć ślub ze swoją dziewczyną – Martyną Czerską, którą poznał w szkole specjalnej – lecz sąd nie wyraził na to zgody. Bardzo to przeżywał, trafił nawet do szpitala psychiatrycznego. Otworzył budkę z preclami. Ostatecznie parze udało się wziąć ślub w Kanadzie (który jednak nie jest ważny w Polsce). Po powrocie zamieszkali u matki Martyny.
 • Katarzyna Lubicz – biologiczna córka Grażyny i zmarłego Ryszarda. W podstawówce i w gimnazjum miała problemy z „klasowymi gwiazdami”. Jej najlepszą przyjaciółką jest Basia. W gimnazjum poznała swojego chłopaka – Dominika. Podczas pobytu brata w Kanadzie zajmowała się preclownią. Planuje studiować ekonomię w Gdyni i założyć tam własny biznes.
 • Jan Rafalski – syn Piotra i Beaty, przyrodni brat Karoliny Rafalskiej oraz brat Małgosi Boreckiej. W wieku dwóch lat z powodu choroby przeszedł przeszczep nerki (dawcą był jego biologiczny ojciec). Jednak po dwunastu latach nerka przestała pracować i potrzebny był kolejny przeszczep. W szpitalu poznał swoją pierwszą dziewczynę – Magdę. Potem jego dziewczyną została Ramona (Anna Matysiak), której przez długi czas nie akceptowała matka chłopaka. Na początku studiów Jasiek zerwał z Ramoną dla Dominiki, jednak gdy okazało się, że są rodziną (Dominika jest przyrodnią siostrą Beaty), dziewczyna postanowiła zakończyć związek.
 • Małgorzata Borecka – córka Jacka i Beaty, siostra Jana Rafalskiego i przyrodnia siostra Agaty Boreckiej, po rozwodzie rodziców kilka razy zmieniała miejsce zamieszkania. Podkochiwała się w swoim nauczycielu – Adamie, który wprowadził ją do sekty „Droga Słońca”. Była świadkiem zabójstwa przywódcy grupy.

Drzewo genealogiczne | edytuj kod

Nienależący do klanu Lubiczów | edytuj kod

 • Arkadiusz Nowik – muzyk, wynajmował mieszkanie u Grażynki. Mieli romans, jednak Grażyna zdała sobie sprawę, że nie pasują do siebie.
 • Julia Nowik – córka Arkadiusza, wybudzona po latach ze śpiączki, kocha jazdę konno. Była zakochana w Miłoszu do szaleństwa. Próbowała się zabić, ponieważ chłopak nie odwzajemniał jej uczucia. Wkrótce potem odkochała się, ponieważ Miłosz zasugerował uśpienie rannej klaczy ze stadniny.
 • Wacław Bajuga – przyjaciel Feliksa i Moniki. Było podejrzenie, że jest synem Feliksa, jednak badania DNA to wykluczyły. Pracował w zakładzie pogrzebowym, gdzie wdał się w toksyczną relację z szefową. Potem rozpoczął karierę komika.
 • Anna Ramona Szymańska – była dziewczyna Jasia Rafalskiego. Zaszła w ciążę ze swoim poprzednim chłopakiem, Łysolem, ale dokonała aborcji, czego potem bardzo żałowała. Pracowała w Rosso, po czym została asystentką Jacka.
 • Adam – student, przez kilka miesięcy uczył wf-u w szkole Małgosi, z którą łączy go bliska znajomość. Należał do sekty „Droga Słońca”.
 • Lucyna Czerska – mama Martyny.
 • Stanisława Dorobczuk-Bałucka – gosposia w domu u Elżbiety i Jerzego. Przyjechała do Polski z Kazachstanu na zaproszenie Władysława. Przez wszystkich była nazywana ciocią, od 2007 roku była żoną Jeremiasza (aktorka zmarła w 2018 r., z postacią nie wiadomo co się stanie)
 • Jeremiasz Bałucki – od 2007 mąż Stanisławy, emeryt. Pracuje w kiosku. Ma córkę Magdę i dwoje wnuków: Jacka i Marka.
 • Wiesław Orzeszko – przyjaciel Stasi i Jeremiasza, cukiernik. Podobnie jak Stasia mieszkał w Kazachstanie. Początkowo Jeremiasz był o niego zazdrosny, ale przestał gdy ten poznał Wandę.
 • Wanda – partnerka Wiesława.
 • Czesława Kot-Kurzawska – żona Darka, spokrewniona z Grażynką, pracowała jako kelnerka w „Rosso”, później jako dyspozytorka w korporacji Ryszarda „Metro Taxi” oraz jako sekretarka w biurze detektywistycznym. Obecnie prowadzi własne przedszkole. Zdradziła męża z jego szefem, Brajanem.
 • Dariusz Kurzawski – mąż Czesławy, elektryk. Pracował w „Rosso” jako intendent. Handlował też zdrową żywnością. Później został konserwatorem w elektrowni wiatrowej. Ma nieślubną córkę Annę, którą wychowuje wraz z żoną.
 • Norbert Piątkowski – mąż Sandry Stec, z którą ma syna, Krzysia. Przysposobił Marysię. Były chłopak Kamili Chojnickiej i Aleksandry Lubicz. Choruje na schizofrenię. Razem z Olą studiował resocjalizację. Po skończeniu studiów pracował na uczelni, po czym zaczął zajmować się naprawą samochodów.
 • Kinga Kuczyńska – matka dzieci Michała, związana z Mariuszem Kwarcem. Na krótko związała się ze swoim szefem, ale rozstali się, ponieważ go nie kochała. Była narzeczoną Oskara, ale rozstali się, gdy wyszło na jaw, że mężczyzna jest seksoholikiem.
 • Kamila Chojnicka – przyrodnia siostra Jerzego. Najlepsza przyjaciółka Bożenki. Uczyła się w szkole sportowej i ma wiele sukcesów w pływaniu. Studiowała zarządzanie. Była związana z Błażejem, a potem z Norbertem. Obecnie jej chłopakiem jest Borys.
 • Oskar Chojnicki – brat Jerzego, mieszkał w Niemczech, robi interesy z Michałem.
 • Piotr Rafalski – psychoterapeuta, ojciec Jasia i Karoliny Rafalskich. Narzeczony Beaty Boreckiej. Między pierwszym, a drugim związkiem była zakochany w Dorocie bez wzajemności. Po drugim rozstaniu z Beatą przez krótki czas spotykał się z Donatą, ale związek się rozpadł. Gdy jego żona, Barbara, wróciła z Meksyku na krótko się zeszli, ale kiedy Beata zaczęła odzyskiwać pamięć po raz kolejny do niej wrócił.
 • Barbara Milecka – była żona Rafalskiego. Ma syna Pedra. Adoptowała też Patryka. Przez krótki czas była związana z Wacławem, potem próbowała zbliżyć się do Pawła. Gdy to się nie udało związała się z jego asystentem doktorem Górzyńskim, ale tylko po to, by wzbudzić zazdrość u Lubicza. Po kolejnej porażce rozstała się z lekarzem.
 • Anna Surmacz – przyjaciółka Pawła i jego zmarłej żony Krystyny, szefowa założonej przez Janeczkę „Feminy”, właścicielka salonu sukien ślubnych. Często powtarza „absolutnie”. Jest bardzo znana w Zakąskach.
 • Tadeusz Koziełło – mąż Anny Surmacz, przyjaciel Pawła, ginekolog, pracuje w „El-Medzie”. Często powtarza „w rzeczy samej”. Jego pasją jest golf i zbieranie starych monet.
 • Ewa Godlewska – kurator, pracuje w sądzie razem z Aleksandrą Lubicz. Związana ze Stefanem Zięteckim.
 • Julia Skirgiełło – farmaceutka w aptece Elżbiety Chojnickiej. Po powrocie do Polski zostaje jej wydzierżawiona apteka. Była zaręczona z Krzysztofem, ale gdy okazało się, że kobieta ma zaburzenia psychiczne rozstali się. Próbowała zrujnować aptekę, ale jej się to nie udało.
 • Alicja Marczyńska – pracownik naukowy, pracowała razem z Krystyną Lubicz na uczelni, żona docenta Gwidona Sarny, przyjaciółka Pawła.
 • Gwidon Sarna – mąż Alicji Marczyńskiej. Jest bardzo małomówny.
 • Julian Deptuła – pracownik naukowy, przyjaciel rodziny Lubiczów. Jego drugą żoną jest Mariola, z którą ma syna – Franciszka.
 • Mariola Kaczorek-Deptuła – była pomoc domowa rodziny Koziełłów. Pracowała dla Juliana Deptuły, w którym później zakochała się z wzajemnością. Pobrali się i mają syna – Franciszka. (Postać o tym samym imieniu i nazwisku grana przez tę samą aktorkę występowała również we wcześniejszym serialu „W labiryncie”).
 • Antoni Zabużański – wspólnik Jerzego. Miał romans, ale żona mu to wybaczyła. Potem w małżeństwie pojawił się kryzys i to Renata chciała od niego odejść, ale Jerzemu udało się ich pogodzić.
 • Renata Zabużańska – żona Antoniego, pracuje razem z mężem i Jerzym w firmie budowlanej „Bud-Support”.
 • Alina Rogowska – znajoma Jerzego, jego była kochanka.
 • Bogna Jakubowska – niedoszła żona Michała. Była z nim w ciąży, ale poroniła. Bardzo to przeżyła. Wyszła za doktora Ruczaja. Po tym jak jej pierwszy mąż został zamordowany wyszła za Leszka, brata zmarłej Krystyny Lubicz. Z pierwszego małżeństwa ma córkę, Zuzannę, a z drugiego syna – Jerzego. Zmagała się z alkoholizmem.
 • Leszek Jakubowski – brat zmarłej Krystyny Lubicz. Spędził 13 lat w albańskim więzieniu. Po powrocie do Polski przez krótki czas był związany z Moniką, ale jego żoną została Bogna, z którą ma syna. Niedługo po jego urodzeniu rodzina została objęta programem ochrony świadków i przez długi czas nie mogli kontaktować się z bliskimi.
 • Stiepan Vujkovič – dawna miłość Krystyny Lubicz, pisze książki i pracuje na uniwersytecie. Miał żonę, która od niego odeszła. Podczas współpracy z Martą wdał się z nią w romans.
 • Sandra Stec – wspólniczka i była kochanka Michała Chojnickiego. Przez kilka lat oszukiwała go że jest ojcem Marysi jednak ojcem dziewczynki okazał się jej były mąż. Jest żoną Norberta Piątkowskiego, z którym ma syna, Krzysia.
 • Konstanty Rosiak – ksiądz, biologiczny brat Bożenki. Wychowywał się w domu dziecka. Jest ojcem chrzestnym Alicji.
 • Jadwiga Rosiak – biologiczna matka Bożenki. Przez alkoholizm straciła prawo do opieki nad córką.
 • Leokadia Kwapisz – matka Leopolda. Po zamieszkaniu w kawalerce poznała Bronka.
 • Urszula Kwapisz – córka Leopolda z pierwszego małżeństwa. Jest matką chrzestną Alicji. Jej partnerem jest Kornel Nowik.
 • Marta Orłowska – była dziewczyna Miłosza, pracuje w telewizji, związana z Igorem Rutką. Wcześniej prowadziła zajęcia z tańca, na które uczęszczała Bożena. Wdała się w romans ze Stiepanem.
 • Igor Rutka – biznesmen, były adorator Zyty. Związany z Marta Orłowską.
 • Bolesław Kazuń – ojciec Miłosza, właściciel karczmy i fermy drobiu.
 • Henryka Kazuń – matka Miłosza, rozstała się z mężem i związała z prawnikiem – Krystianem, jednak niedługo potem wróciła do męża.
 • Arleta Halszka Kosicka – brała udział w kradzieży w szpitalu, podczas której zginął tragicznie Ryszard Lubicz, pracowała jako kucharka w Rosso, a potem w karczmie Bolka, któremu próbowała rozbić małżeństwo, udając, że jest z nim w ciąży, ale została zdemaskowana.
 • Dominika Torman – nieślubna córka Jerzego, którą poznał, kiedy pożyczyła od niego pieniądze na leczenie chorej matki. Po jej śmierci przeprowadziła się ze Szczecina do Warszawy i odbudowała relacje z ojcem. Zauroczona Jaśkiem.
 • Wanda Tyczyńska – matka Zyty. Nieustannie wtrąca się w życie córki i zięcia.
 • Edward Tyczyński – ojciec Zyty, emerytowany pułkownik WP. Przeszedł udar, po którym wylądował na wózku.
 • Jan Blumert – adwokat, doradzał Zycie w prowadzeniu firmy.
 • Iza i Roma – koleżanki Zyty, prowadzą razem z nią Akademię Niemowlaka.
 • Gabriela Wilczyńska – wspólniczka Moniki, matka Agaty. Po śmierci córki przeszła załamanie nerwowe.
 • Agata Wilczyńska – była dziewczyna Daniela, córka Gabrieli, zmarła żona Jacka Boreckiego. Zginęła w wypadku, kiedy odwiedzała Shilę w Brukseli. Tuż przed śmiercią urodziła córkę.
 • Jacek Borecki – były mąż Beaty, ojciec Małgosi, pracuje w banku. Miał liczne romanse i chciał się rozwieść, ale ostatecznie wrócił do żony. Po zniknięciu Beaty związał się z Agatą Wilczyńską, która została jego żoną. Bo śmierci żony zajął się wychowaniem ich córki, Agatki. Po kilku miesiącach zbliżył się do swojej byłej asystentki Pauliny.
 • Bogdan Sawicki – były dwukrotny partner Moniki, prywatny detektyw.
 • Weronika – była miłość Daniela, z którą mieszkał w Londynie.
 • Roman Zarzycki – drugi mąż Gabrieli, architekt.
 • Mariusz Kwarc – przyjaciel zmarłego Ryszarda i Grażyny, taksówkarz, związany z Kingą. Z byłą żoną, Joanną, ma syna – Jakuba. Po śmierci Ryszarda zaprzyjaźnił się z Michałem podczas spacerów z dziećmi. Niedługo potem poznał Kingę.
 • Sława Kozik – była podopieczna i zarazem koleżanka Oli Lubicz, zaangażowana w bójki. Jest lesbijką i chciała zmienić płeć, ale z powodu braku pieniędzy zrezygnowała.
 • fryzjerka Lutka – przyjaciółka Krzysztofa.
 • Krzysztof Bąk – przyjaciel Elżbiety, były właściciel cyrku. Jest iluzjonistą. Przez kilka lat mieszkał niedaleko Chojnickich, ale sprzedał dom i razem z Lutką zamieszkali u jego chorego ojca, który później umarł.
 • Witold Koziełło – krewny Tadeusza. Zajmuje się drukowaniem w 3D. Wyłudził od niego dużą sumę pieniędzy, ale gdy Tadeusz dowiedział się, że Witold i jego narzeczona, Ilona, spodziewają się dziecka, wszystko mu wybaczył i przyjął parę pod swój dach. Początkowo ich stosunki nie układały się najlepiej, ale z czasem doszli do porozumienia. Tuż przed ślubem Ilona urodziła syna – Teosia.
 • Karolina Rafalska – córka Piotra i Magdy Rafalskich, przyrodnia siostra Jana Rafalskiego.

Obsada | edytuj kod

Główna | edytuj kod

Role gościnne | edytuj kod

Niewystępująca | edytuj kod

Spis serii | edytuj kod

Czołówka i sekwencja końcowa | edytuj kod

 • Pierwsza czołówka serialu była emitowana tylko w odcinkach pilotażowych (1–3). Zawierała odcień szarości i beżu, na ekranie pokazywały się zdjęcia bohaterów podpisane czerwoną czcionką. W czołówce tej wystąpiła niedoszła odtwórczyni roli zakonnicy Doroty, Jolanta Fraszyńska. W czołówce pojawiają się fragmenty z pierwszych odcinków (min. cztery z 1 odcinka) zamienione na brązowo. W czołówce występują postacie (w planszach): Maria, Władysław, Paweł, Krystyna, Ola i Agnieszka, Elżbieta, Jerzy, Beata i Michał (Pierwsza plansza była w odcinkach 1–890, druga w odcinkach 891–1999), Monika, Ryszard, Grażyna, Dorota. Jedyną konieczną zmianę wymusiła zmiana aktora, grającego Michała Chojnickiego – od 891 odcinka (z 27 grudnia 2004) w czołówce pojawiła się nowa plansza z Beatą i Michałem.
 • Wraz z 2000 odcinkiem (5 stycznia 2011), serial zyskał nową czołówkę, w której wymienieni są: Paweł, Krystyna, Elżbieta, Jerzy, Monika, Ryszard (zmarł w odcinku 2235, zaś plansza zniknęła w odcinku 2334) i Grażyna (z poprzedniej czołówki zabrakło: Marii, Władysława, Beaty, Michała, Oli, Agnieszki, Doroty). Wszyscy pozostali główni bohaterowie (a także mniej ważne postacie) pojawiają się w tle w licznych fragmentach odcinków.
 • Wraz z 2598 odcinkiem czołówka została odświeżona. Za tło posłużyło ujęcie Sadyby. Z czołówki zniknęła Krystyna, a pojawiła się plansza z Bożenką, Olą i Agnieszką. Od tego odcinka Klan jest emitowany w technologii HD.

Od początku emisji motywem muzycznym czołówki jest piosenka „Życie jest nowelą” (jedna zwrotka i refren) w wykonaniu Ryszarda Rynkowskiego. Nowe aranżacje pojawiły się: 6 września 2010 (od odcinka 1913), 4 października 2010 (od odcinka 1933) i 27 października 2010 (od odcinka 1950). Pierwsza aranżacja w czołówce była od 1 odcinka do 1912, ale w odcinkach 1949 i 1951 powróciła.

Sekwencja końcowa, z wyjątkiem 3 pierwszych, pilotowych odcinków (Napisy były w szarym tle), od początku emisji kończyła się stopklatką, a muzycznie zdobiła ją piosenka „Życie jest nowelą”, obejmująca dwie zwrotki. Wyjątkiem były odcinki 111, 389, 728, gdy stopklatka pojawiała się już w trakcie piosenki i napisów końcowych, lub nie było jej przez całą sekwencję (jak w odcinku 389). W odcinkach 534, 657 i 773 emitowanych w Wigilie w latach 2001, 2002, 2003 zamiast piosenki pojawiła się melodia kolędy, którą w finałowej scenie odcinków śpiewała rodzina Lubiczów, albo temat rodzinny w wersji świątecznej. Od odcinka 1031 (2 stycznia 2006) przyspieszono emisję sekwencji i skrócono piosenkę ograniczając ją do jednej zwrotki. Od odcinka 1106 (z 22 maja 2006) formuła uległa zmianie: zamiast stopklatki pojawia się zwiastun następnego odcinka. Napisy zostały zmniejszone i przesunięte na lewą część ekranu, a całość zdobi tylko melodia piosenki. Zwiastun nie pojawia się jedynie w odcinkach zamykających serię, kiedy zastępuje go stopklatka. W odcinkach bożonarodzeniowych lub sylwestrowych melodia piosenki tytułowej jest niekiedy zastępowana motywem świątecznym.

Uwagi | edytuj kod

 1. Stan na 3 kwietnia 2020 r.

Przypisy | edytuj kod

 1. AnnaA. Ryta AnnaA., Koronawirus. TVP wprowadza zmiany. Widzowie "Klanu" muszą uzbroić się w cierpliwość, teleshow.wp.pl, 16 marca 2020 [dostęp 2020-03-16]  (pol.).
 2. „Klan” do 3 kwietnia w TVP1, a „Korona królów” - do 10 kwietnia, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-03-31]  (pol.).
 3. Program TVP Seriale na 31 sierpnia 2020, tvp.pl [dostęp 2020-08-04]  (ang.).
 4. Telekamery Tele Tygodnia 1999 (pol.). telekamery.pl. [dostęp 2018-01-15].
 5. Telekamery Tele Tygodnia 2000 (pol.). telekamery.pl. [dostęp 2018-01-15].
 6. „Klan”: Krystyna nie wróci z Bostonu (pol.). swiatseriali.pl. [dostęp 2014-05-12].
 7. "M jak…": Skandaliczna decyzja TVP rozwścieczy fanów?, swiatseriali.interia.pl [dostęp 2019-08-05]  (pol.).
 8. Klan 2020 - do kiedy w TV? Emisja serialu znacznie skrócona, www.eska.pl [dostęp 2020-03-25] .
 9. "Klan". Aktorzy wracają na plan! Najdłuższy polski serial nie powiedział jeszcze ostatniego słowa - Telemagazyn.pl, www.telemagazyn.pl [dostęp 2020-06-29]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Klan (serial telewizyjny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy