Klan (zespół muzyczny)


Klan (zespół muzyczny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klanpolski zespół rockowy założony w 1969 w Warszawie, jedna z pierwszych polskich grup, której udało się zerwać z domowym bigbitem i nawiązać do czołowych osiągnięć rocka progresywnego.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwszy skład grupy tworzyli: Marek Ałaszewski (ur. 2 grudnia 1942 w Warszawie; eks-Bardowie i Pesymiściśpiew, gitara), Maciej Głuszkiewicz (instrumenty klawiszowe), Roman Pawelski (gitara basowa), Andrzej Poniatowski (eks-Pesymiści; perkusja).

Jej kierownikiem artystycznym i autorem tekstów był Marek Skolarski, późniejszy współtwórca sukcesów grupy Vox[3]. W początkowym okresie działalności formacji teksty pisał M. Ałaszewski.

Zespół debiutował w warszawskim klubie „Medyk” i wkrótce zwrócił na siebie uwagę dzięki interesującej, progresywnej muzyce i surrealistycznym tekstom, choć Ałaszewskiemu niekiedy zarzucano kopiowanie stylu wokalnego Niemena.

Już w roku swojego powstania dokonał pierwszych nagrań radiowych, które przyniosły grupie popularność (m.in. Z brzytwą na poziomki, Nie sadźcie rajskich jabłoni, Chcę być ptakiem rock and rollem, Automaty), pojawił się w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, w czerwcu wystąpił na KFPP w Opolu (koncert Każdy kiedyś zaczynał), a w roku następnym ukazała się jego pierwsza płyta, EPa Klan.

Najważniejszym osiągnięciem artystycznym zespołu jest ich pierwszy longplay, zatytułowany Mrowisko, który wypełniła muzyka napisana do spektaklu baletowego o tym samym tytule z librettem Skolarskiego, muzyką Ałaszewskiego, scenografią Marka Lewandowskiego i choreografią Marquity Compe. W widowisku wzięli udział soliści Teatru Wielkiego.

Mrowisko jest powszechnie uznawane za jedną z żelaznych pozycji polskiego kanonu rockowego. Premiera widowiska miała miejsce na VIII KFPP Opole'70 i miała charakter imprezy towarzyszącej festiwalowi. Mrowisko było wydarzeniem roku 1970. Ponadto zespół wziął także udział w koncercie awangardy beatowej w ramach wrocławskiego festiwalu Jazz nad Odrą i wziął udział w imprezie w ramach Interclubu - Medyk'1970 (sierpień).

W marcu 1971 roku z zespołu odeszli Głuszkiewicz i Poniatowski (pod koniec lat 70. zajął się realizacją dźwięku i związał się z lubelskim System Studio w którym nagrywali, m.in. Budka Suflera, Maanam, Vox, czy Alex Band – od 1981 mieszka w Szwecji i zajmuje się cyfrowym masteringiem nagrań[4]), a zastąpili ich: klawiszowiec Krzysztof Dłutowski (eks- Pięciu; dawniej Dzikusy, Blackout, Breakout) i perkusista Wojciech Morawski (eks-Grupa X, potem m.in. System, Breakout, Test[5], Perfect, Porter Band). Zespół koncertował z materiałem z Mrowiska do sierpnia tego samego roku i jesienią rozpadł się[6].

Koncert w Galerii Nowolipki w Warszawie, 16 maja 2009

W kolejnych latach Ałaszewski kilkukrotnie reaktywował Klan, dokonując nagrań radiowych[3]. Przez zespół przewinęli się: gitarzysta Tomasz Jaśkiewicz (eks-Niemen Enigmatic; dawniej Chochoły[7] i Akwarele) (1972 oraz w późniejszych latach), perkusista Tomasz Buttowt (wziął udział w nagraniu utworu Ostatnie prześwity pamięci, zarejestrowanego w warszawskim radiu latem 1972 roku; dawniej Chochoły i Akwarele)[8][7], basista Marian Pawlik (1973), gitarzysta Dariusz Jurkiewicz i perkusista Tomasz Pilewski (1980).

Pod koniec sierpnia 1972 roku Ałaszewskiemu i Jaśkiewiczowi towarzyszyła sekcja rytmiczna, złożona z jazzmanów słynnego kwintetu Tomasza StańkiBronisława Suchanka (kontrabas) i Janusza Stefańskiego (perkusja)[8][9]. Był to skład stworzony tylko na jeden koncert, który odbył się w Finlandii[9]. Zespół wystąpił na Festiwalu Helsińskim z premierowym materiałem z pogranicza free jazzu i rocka[9]. Po latach (luty 2016) ukazał się album z zapisem koncertu, pt. Live Finland 1972[9].

Klan po raz kolejny wznowił działalność w 1991 roku w składzie: Marek Ałaszewski, Artur Łobanowski (gitara, instrumenty klawiszowe), Wojciech Ruciński (gitara basowa) i Radosław Nowakowski (perkusja, eks-Osjan), wystąpił podczas sopockich „Trzech Dekad Rocka” i rok później nagrał drugą płytę długogrającą Po co mi ten raj. Album intrygował, był zaskoczeniem dla słuchaczy i wyprzedał powstałą w Polsce modę na muzykę unplugged[3]. Zespół promował go koncertami w Polsce, po czym zawiesił działalność (1994)[3].

W roku 2008 lider zespołu ponownie reaktywował Klan (najpierw pod nazwą Marek Ałaszewski Band). W 2012 ukazał się kolejny album grupy, zatytułowany Laufer. W (2015) prócz Marka Ałaszewskiego Klan tworzyli: Jacek Kępka (śpiew,instrumenty klawiszowe), Piotr Gąssowski (gitara), Marek Ałaszewski Junior (gitara basowa; syn lidera grupy) i Grzegorz Grzyb (perkusja). W maju 2016 Marek Ałaszewski doznał ciężkiego udaru i przeszedł dwie poważne operacje. Obecnie przechodzi długotrwałą rehabilitację. 23 lipca 2018 Grzegorz Grzyb został potrącony przez samochód podczas jazdy na rowerze i zmarł w szpitalu w Warszawie.

Dyskografia[10] | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Klan
 2. Rateyourmusic.com
 3. a b c d Klan - Bio
 4. Andrzej Poniatowski - Wywiad
 5. - Skład zespołu
 6. Artyści - Klan
 7. a b Biblioteka Polskiej Piosenki - Chochoły
 8. a b Tekst w książeczce do płyty Live Finland 1972
 9. a b c d GAD Records - Live Finland 1972
 10. Klan - Albumy
 11. Various - Working Class Devils, Vol. 2 (ang.). clear-spot.nl. [dostęp 2016-12-13].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Klan (zespół muzyczny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy