Klasztor Ojców Paulinów w Wieruszowie


Na mapach: 51°17′36″N 18°09′08″E/51,293278 18,152139

Klasztor Ojców Paulinów w Wieruszowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klasztor Ojców Paulinów w Wieruszowie – mieści się w powiecie wieruszowskim, w woj. łódzkim. Powstał w 1401, a w 1864 został przez paulinów opuszczony. Wrócili do niego po ok. 120 latach nieobecności.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Fundacja klasztoru | edytuj kod

Początki klasztoru oo. Paulinów w Wieruszowie wiążą się z wieluńskim sędzią Bernardem Wieruszem. Ufundował on w 1401 klasztor przy drewnianym kościółku pw. Świętego Ducha, położonym nad Prosną u bram miasta Wieruszowa. Od czasów fundacji przetrwał do dziś obraz Miłosierdzia Bożego, zwany też obrazem Pana Jezusa Pięciorańskiego, który na początku zdobił ołtarz główny. Dziś znajduje się w ołtarzu mniejszym, gdzie został przeniesiony na życzenie dziedzica Andrzeja Wierzbięty Wieruszowskiego.

Zniszczenia i odbudowy klasztoru | edytuj kod

W 1612 klasztor został zniszczony przez pożar, w którym przetrwał obraz Miłosierdzia Bożego. Został on następnie umieszczony w odbudowanym kościele w 1632. Ikona ta była bardzo czczona przez lokalną ludność, dlatego w 1701 zostało powołane Bractwo Pięciorańskie. W 1680 bp Mikołaj Oborski dokonał konsekracji nowo wzniesionej świątyni. Umieścił on relikwie świętych męczenników w ołtarzowych mensach - Grzegorza, Maksyma i Witalisa oraz szczątki św. Kandydy. Do dziś w bazylice można zobaczyć barokowy wystrój wnętrza. Do najpiękniejszych dzieł należą: osiem, wspaniale przyozdobionych rzeźbami i złoceniami, bocznych ołtarzy, wykonana w podobnym stylu ambona, a także scena ukrzyżowania z ołtarza głównego.

o. Augustyn Kordecki | edytuj kod

Augustyn Kordecki przybył do wieruszowskiego klasztoru w 1673 na wizytację, gdzie niespodziewanie zmarł w wieku 70 lat. Wydarzenie to przyniosło klasztorowi wiele sławy.

Powrót | edytuj kod

Po około 120 latach nieobecności w 1983 do kościoła p.w. Ducha Świętego w Wieruszowie powrócili oo. paulini. W roku 1864 musieli oni opuścić to miejsce na mocy ukazu carskiego. W 2001 obchodzono jubileusz 600-lecia przybycia paulinów do Wieruszowa.

Sanktuarium | edytuj kod

Bp Stanisław Napierała 18 kwietnia 2009 podniósł kościół do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Pana Jezusa Pięciorańskiego. W Polsce jest to pierwsza świątynia pod tym wezwaniem.

Inne osoby związane z klasztorem | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Klasztor Ojców Paulinów w Wieruszowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy